Yazar Olmak Zor mu?

Yazar olmak istiyorum deyip yazar olmak zor mu sorusunu sormayan insan neredeyse yoktur. Birçok blog ya da web sitesi nasıl yazar olunur sorusuna yanıt vermeye çalışmış ama genel hatlarıyla net ve okuyucuyu doyuran bir yazı kaleme alınmamış. Bu eksikliği gidermek adına kitap yazmak istiyorum ya da yazar olmak istiyorum diyen okurlarımıza yönelik bir yazı kaleme almak istedik.

Öncelikle sormalıyım; her kitap çıkaran yazar mıdır? Yazar olmak için kitap yayınlamak yeterli midir?

Bu sorunun yanıtı elbette kişiden kişiye değişiyor. Birçok insan, kitap yayınlamanın yazar olmak için yeterli olduğu görüşünü savunuyor. Pekala, gerçek öyle mi? Yani her şarkı kaydedip paylaşana ya da albüm çıkaran müzisyen, her resim yapıp satan ya da sergi açan ressam mıdır?

Bana kalırsa bir insanın kendisine yazar demesi için, başkalarının onu yazar olarak görmesi ve kabul etmiş olması gerekir. Elbette TDK’ya bakarsak her kitap yayınlayan kişi yazardır ve bu teknik olarak doğrudur da.

Yanlış anlaşılmasın, yazarlığı kutsal addettiğim ya da çok önemli bulduğum için değil, yalnızca teknik bir “meslek” olmadığını vurgulamak adına yazar olarak kabul edilmiş olmak gerekir, diyorum.

Bana göre, yazar olmak için yalnızca kitap yayınlamak yeterli değil; aynı zamanda entelektüel birikim ve sürekli kendini geliştirmekte oldukça önemli. Bir yazar her konuda konuşmak ya da bilgi sahibi olmak zorunda değil elbette ama bir insanın bilgi birikimi, ne kadar okuduğu, araştırdığı ile doğru orantılıdır.

“Kitap Yazmak İstiyorum” Diyenlere Öneriler

yazar olmak zor mu

Yazar Olmak Zor mu? Kitap Yazmak İçin Ne Gerekir?

Bir önceki paragrafta bir insanın bilgi birikimi, ne kadar okuduğu, araştırdığı ile doğru orantılıdır, demiştim. Kitap yazmak için ne gerekir, sorusuna verebileceğim ve sanırım kimse tarafından yadırganmayacak olan en net cevap, “bilmek” olacaktır.

Elbette yazar olmak isteyenlerin okuması gereken kitaplar bulunmakta ama bunun dışında, yazacağı türün örneklerini de okumak, bilmek konusunda hevesli olmalıdır. Kitap yazmak istiyorum deyip, oturup kitap yazabilene şu ana kadar rastlamadım.

Kitap yazmak için ne gerekir sorusu ile nasıl yazar olunur sorusu birbirine çok benzese de, aslında özünde her ikisi de farklı anlamlara geliyor. Hemen açıklayayım:

Kitap yazmak için ne gerekir; bilgi, birikim, öğrenme açlığı, empati yeteneği, hayal gücü, sabır, eleştiriye açık olmak…

Nasıl yazar olunur; kitap yazmak için gerekenlerin üstüne bir de okurlar tarafından yazar olarak kabul edilmiş olmak.

Yukarıdakileri niçin yazdım? Çünkü günümüzde hiç kitap yayınlamadığı halde yazar olarak görülen bloggerlar da var ve ben, okurlar tarafından yazar olarak kabul edilmiş ve hiç kitabı yayınlanmamış birisinin de yazar olarak anılabileceğini savunuyorum. Çünkü artık 21. Yüzyıldayız ve anlamlar, kavramlar hızla değişebiliyor.

Kitap Bastırmak Neden Zor? Ne Yapmalı?

Tekrar en başa dönelim; yazar olmak zor mu? Eğer öğrenmeye açık, okumayı ve araştırmayı seven birisi değilseniz, kendi hayatınızın drama öğelerini kullanarak insanlara “hayat dersi” vermek niyetindeyseniz, evet, yazar olmak çok zor. Muhtemelen hiçbir zaman kitap yayınlamak konusunda başarılı olamayacaksınız. Çok üzgünüm ama hiç kimse sizin hayatınızla ilgilenmiyor. Açıklayayım:

Diyelim ki çok acı ya da zorluklarla dolu bir hayatınız var; sizce sizin hayatınız gibi kaç insan ömür geçirmiştir? ÇOK FAZLA ve kime sorsanız müthiş acı bir hikaye dile getirebilir. Öyleyse sizin hikayeniz niçin ilgi çeksin?

Fakat, hikayenizdeki kurguyu iyi oluşturur, dili iyi oturtursanız, yani biraz hayal gücüyle iyi süslerseniz, okur eserinizi benimseyebilir. Bunu yapabilmek için de yukarıda söylediğim gibi, öğrenme açlığı duymanız, okunması gereken kitaplar hakkında bilgi edinmeniz, eleştiriye açık olmanız ve sürekli yazmanız gerekecektir. Artık “ünlülerin sefil hayatları” tarzı hikayelerin modası geçti!

Artık bitireyim. Yazar olmak istiyorum, diyenler, yazar olmak zor mu, diye soranlar, kitap yayınlamak konusunda bilgi sahibi olmayanlar; yapmanız gereken tek ve en önemli şey; kendinizi olabildiğince geliştirmek. En azından yazar olmak isteyenlerin okuması gereken kitaplar diye aratarak o kitapları okumakla başlayın!

Yazar Adayları İçin  Okunması Gereken Kitaplar

 

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.