Yayınevleri Tarafından Defalarca Reddedilen Ünlü Yazarlar

Yazarlar ve yazar adaylarının oldukça sıkıntı çektiği bir konu; yayınevleri tarafından reddedilmek. Peki tek reddedilen dosya sizinki mi? Yalnızca çevrenizdeki yazarlar mı reddediliyor? Şimdilerde kült sayılan ve milyonlarca okuyucuya ulaşmış eserler yayınevleri tarafından reddedilmedi mi? Edildi!

Yazarlar, dosyaları yayınevleri tarafından reddedildiğinde ne yaptılar? Dosyaları bir kenara fırlatıp “demek ki bu kadarmış,” deyip, bir daha hiç mi kalem oynatmadılar?

Eğer başarılı yazarlar yayınevlerine aldırış edip, başarısız olduklarını düşünselerdi, şu an kült sayılan ve oldukça zevkle okuduğumuz birçok kitap yayımlanmamış olacaktı. Peki ne yaptılar? Vazgeçmediler.

Yayınevi ya da editör, bir kitabı reddettiğinde her zaman haklı mı? Bütün kitapları olması gerektiği gibi inceleyip değerlendiriyorlar mı? Bu tartışılır ve yayınevlerine göre muhakkak değişiklik gösterir ama bana kalırsa çok ama çok yüksek bir oranla (%99 diyebilirim), yayınevleri, editörler kitapları değerlendirmede sınıfta kalıyor. Peki neden?

 #  Elbette ilk neden zaman.Yazar olmak istiyorum, diyenler nelerle karşılaşırlar? isimli makalede bundan bahsetmiştim. Editörlerin masasına ulaşan dosya sayısı o kadar fazla ki, bir dosyaya hak ettiği değeri ne yazık ki veremiyorlar. Bunda yayınevi sahiplerine kızmayı hak görürken, editörlerin işini hakkıyla yaptığını düşünenleri tenzih ediyorum.

 #  İdeolojik görüş farklılıkları. Emin olun bu problem o denli büyük ki, üzerine kitap bile yazılabilir. Muhafazakar bir editör, biraz olsun cinsel içerikli bir dosya mı gördü? O iş yaş. Ya da ideolojik görüşleri sola yatkın bir editör, dini ağırlıklı bir metin mi gördü? O iş yaş. Elbette burada iş yazara düşüyor; Kitap dosyanızı hangi yayınevine göndermelisiniz? isimli makalede bu konudan söz etmiştik.

 #  Yayınevinin satış politikası. İşte bu konuda dilediğimiz gibi sitem edebiliriz. Sosyal medyada güçlü diye hiçbir şekilde değeri olmayan metinleri basan yayınevleri, kaliteli dosyaları hiçbir neden belirtmeksizin reddediyorsa, orada bir problem var demektir. En büyük problem, hiçbir neden belirtilmemesi! İlk defa bir yayınevine dosya göndermiş bir yazar adayı böyle bir durumda ne düşünür? Yapamadığını, yazma işini beceremediğini… Böyle böyle kim bilir ne yazarlar edebiyat dünyasından silinip gitti!

Her neyse, işin özüne dönelim. Bu durum yalnızca Türkiye’de yok, aşağıda da göreceksiniz, dünyanın muhtelif koordinatlarında da işler aynı Türkiye’deki gibi yürüyor. Dünya’nın her yerinde yazarlar ve yazar adayları bilinçli bir şekilde edebiyata küstürülüyor.

Defalarca Reddedilen En Başarılı Yazarlar ve Eserleri

1. George Orwell – Hayvan Çiftliği

Bu harika eser, 1944 yılında, dönemin en önemli editörlerinden olan T. S. Elliot’un karısı tarafından (hayır, yanlış okumadınız, Elliot, bu eseri yorumlayacak kadar bile değerli görmedi) aşağıdaki yanıt ile reddedilmişti;

Benim bu yapıtla ilgili genel tatminsizliğimin temeli, en yalın haliyle, yapıtın olumsuz havası. Yazarın istediklerine, karşı çıktığı şeylerin bazılarına sempati duyuyorum ama kitaba hakim olan ve genelinde Troçkist diyebileceğim bakış ikna edici değil.

Hanımefendinin bakış açısının ne kadar ideolojik olduğunu görebiliyorsunuz, değil mi? Buradan anlaşılacağı gibi, tarihin en önemli eserlerinden birisi, neredeyse ideolojik düşüncelerin çarpışması nedeniyle yok olacaktı. Ya Orwell vazgeçseydi?

2. Adam Fawer – Olasılıksız

Eğer okumadıysanız kesinlikle öneririm, Olasılıksız, gerçekten inanılmaz bir dehanın ürünü. Satış rekorları kıran, onlarca dile çevrilen bu eser tam olarak 50 yayınevi tarafından reddedilmiş. Adam Fawer o gün vazgeçmiş olsaydı, ismi bile hatırlanmayacak olan insanlar arasında olacaktı ama şu an, sırf vazgeçmediği için, satış rekorları kıran yazarlar arasında yer alıyor.

Reddedilme sebebi genel olarak: “Satılması çok zor.” Ne kadar garip, değil mi?

3. Vladimir Nabokov – Lolita

Hayatım,
Ofistekilerin Nabokov’un Lolita’sına hayır demeleri uzun sürdü ama ikimiz de bu kitabı basamayacağımızı biliyorduk. Kitabı geri istiyor musun? İstemiyorsan onu arşivlerimizde saklayacağız. Lütfen haber ver. Bu kitabı basacak bir yayıncı bulabilecek misin, merak ediyorum. – Blance Knoph.

Lolita, tam 50 milyon satış rakamını aştı (resmi rakamlar) ve bu rakama tahmin edebileceğiniz gibi korsan satışlar dahil değil. Satış rakamlarından öte okurlar tarafından beğenilen ve sahiplenilen bir kitap. Reddedilmesinin sebebini yukarıdaki satırlarda göremiyoruz ama çok büyük hata ettiklerini anlayabiliyoruz. Nabokov, tarihin en büyük yazarlar listesinde her daim yerini koruyor.

4. J. K. Rowling – Harry Potter

“Fazla kalın ve pahalı.”

Gönderildiği ilk yayınevi tarafından yukarıdaki gerekçeyle reddedilmişti. Ben tüm seriyi okudum, filmlerini izledim. Siz beğendiniz mi? Sonuç olarak hiç kimse artık Harry Potter ile ilgili bir şeyin pahalı olup olmadığına bakmıyor ve her ülkede yayıncılarına milyonlar kazandırıyor. 

5. J. R. R. Tolkien – Yüzüklerin Efendisi

Bu her aklıma geldiğinde derin bir “of” derim. Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, Silmarillion… 

Tolkien’in ilk yayımlatmaya çalıştığı eser, Yüzüklerin Efendisi. “Satmaz” gerekçesiyle reddedilmiş. Dünyanın en çok okunan fantastik romanları olduğu yetmezmiş gibi, en sevilen fantastik filmleri de oldu! 

Eğer Tolkien yazmaktan vazgeçseydi, ne orta dünya ile tanışabilecek ne de kendisini en iyi yazarlar arasında görebilecektik.

6. Ursula K. Le Guin – Karanlığın Sol Eli

Yazar adayları için okunması gereken kitaplar listesinde ilk sırayı verdiğim, çok sevdiğim bu roman, “kuru ve insana nefes aldırmayan bir yapıt,” denilerek reddedilmiş! Le Guin’in menajerine yayınevi tarafından gönderilen yanıt tam olarak şöyle;

Ursula K. LeGuin çok iyi yazıyor ama sadece ve sadece romanın edebi erdemlerine dayanarak size bir teklifte bulunamam. Roman fazlasıyla karışık, bütün yan hikâyeler birbirine girmiş ve hepsi çok önplana çıkıyor, asıl eylem onların altında eziliyor ve böylece kitap okunamaz hale geliyor. Kuru, insana nefes aldırmayan bir yapıt.

Hugo ve Nebula ödüllerinden evinde yer kalmamış olan, büyük yazarlar arasında kraliçe olarak yer alan Le Guin’in bana göre en önemli eseri Karanlığın Sol Eli’dir. 

7. Victor Hugo – Şiirleri

14 yaşında Paris’te bir editörün karşısına çıkıp şiirlerini yayımlatmak istediğini söyleyen Victor Hugo “hayır” yanıtı alınca aynen şunları söylemiş; 

Hata ettiniz. Bu ilk şiirlerimi basacak olsaydınız, sonraki bütün eserlerimin yayın hakkını size verecektim.

Haklı mı? En çok okunan yazarlar arasında yer alan Victor Hugo’yu o gün dinlemeyen bir editör, sanırım daha sonra çok pişman olmuştur. 

Ve diğerleri…

Ayşe Kulin, 25 yıl boyunca kitaplarını basacak bir yayınevi aradı.

Chuck Palahniuk, o kadar çok reddedildi ki, “reddedilmek için yazmak” isimli bir grup kurdu.

Buket Uzuner, ilk romanının bütün yayınevleri tarafından reddedildiğini dile getiriyor.

George Bernard Shaw, ünlü olmadan evvel yazdığı romanlarla tam altmış yayınevi tarafından reddedilmiş.

William Golding, Sineklerin Tanrısı ile yirmiyi aşkın yayınevi tarafından reddedilir.

John Kennedy Toole, Alıklar Birliği ile defalarca reddedilmesinin ardından 32 yaşında yaşamına son verir ve ölümünün 12. yılında Pulitzer Ödülü‘ne layık görülür.

Paul Auster, ilk kitabı için tam on yedi yayınevinden ret yanıtı alır.


Yukarıdaki yazarlar yalnızca birkaçı… Reddedilen ve vazgeçmeyerek oldukça başarılı olan o kadar çok yazar var ki, insan şaşırıyor. 

Peki bu makale niçin kaleme alındı? Elbette reddedildiğiniz zaman vazgeçmeyin diye. Çünkü editör ya da yayınevleri her zaman doğru karar vermez, söyledikleri tamamen doğru olmayabilir. Doğru olsa bile, dosyaların üzerinde çalışarak çok daha iyi metinler elde edebilirsiniz!


Aşağıdaki önerileri de dikkate almanızı öneririm.

Nasıl yazar olunacağına dair: Nasıl Yazar Olunur? Öneriler

Yaratıcılık, edebiyat için oldukça önemli: Yaratıcılık ve Edebiyat

İddia ettikleri gibi mi?: Yazarlık Doğuştan Gelen Bir Yetenek mi?

Kulak arkası edilememesi gereken öneriler: Kitap Yazmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Yazar olmak istiyorum diyenlerin karşılaşacağı güçlükler: “Yazar Olmak İstiyorum” Diyenlerin Karşılaşacağı Güçlükler

Yazar adayları için kitap önerileri: Yazar Adayları İçin; Okunması Gereken Kitaplar

Yazar olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?: Yazar Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Tekrar kontrol etmenizde fayda var: Kitabınız Gerçekten Yayımlanmaya Hazır mı?

Oldukça açıklayıcı bir makaleyle bu soruya yanıt verdik: Kitap Bastırmak Neden Zor?

Hayati önem taşıyan bir konu: Kitap Dosyanızı Hangi Yayınevine Göndermelisiniz?

Ne kadar kazabilirsiniz, haklarınız neler, hemen öğrenin: Yazar Adayları İçin Kitap Telif Hakkı Bilgilendirmesi

Blog açmak istiyorsunuz ama nasıl olacak bilmiyor musunuz? Gelin: Blog Nedir? Nasıl Açılır?

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.