Yaşar Kemal’in Önerdiği Kitaplar

2015 yılında kaybettiğimiz Yaşar Kemal, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en başarılı yazarlarından biridir. Genelde romanlarıyla bilinse de, senaryo ve öyküleri de oldukça başarılıdır.

Vefatının ardından birçok siyasetçi, yazar, oyuncu derin üzüntülere gark olurken bir bir taziye mesajları yayımlandı. Kürt kimliği dolayısıyla eserlerinde ezilmiş insanları işlemeyi tercih eden usta yazar, Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterilse de, ne yazık ki sanatını bu ödülle taçlandıramadı. Bu ödülü alamamasının altında, yine Kürt kökenli gazeteci Mahmut Baksi’nin olduğu iddia edilmektedir.

Her ne kadar Nobel Edebiyat Ödülü alamamış olsa da, tüm dünya tarafından tanınan ve ustalığı kabul edilen, yaşadığımız coğrafyada yetişen nadide yazarlardan bir tanesidir.

Yaşar Kemal’in Önerdiği 5 Kitap

Usta yazar, okurları için en beğendiği ve okunması için önerdiği beş kitabı Idefix için listelemiştir. Gelin bu listeye beraber göz atalım;

Yazarın bir kitabını önererek başlamak istedik;
Yaşar Kemal – İnce Memed 

  1. Cervantes – Don Kişot
  2. Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf
  3. Orhan Kemal – Murtaza
  4. Adnan Binyazar – Dede Korkut
  5. Yakup Kadri Karaosmanoğlu – Yaban

Liste için kaynaklar; Idefix,


İlginizi Çekebilir;

Hasan Ali Toptaş’tan Önerilen Kitaplar Listesi

Ahmet Ümit’ten Önerilen Kitaplar Listesi

Zülfü Livaneli’den Önerilen Kitaplar Listesi

Yazar: Yazar Olmak

Yazar Olmak, yazar ve yazar adayları için önemli ipuçları paylaşan, yazarların önerilerini okurlarına ileten bir platformdur.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.