Stephen King’den Yazar Adaylarına Öneriler

Kısaca Stephen King kimdir?

Stephen King, dünyanın en tanınmış korku ve gerilim kitaplarının yazarı olmakla kalmıyor, aynı zamanda en iyi yazarlar arasında da kendisine yer ediniyor. Hal böyle olunca, usta yazarın öğütlerini dikkate almak büyük bir önem arz ediyor.

69 yaşındaki Stephen King, ilk öykü kitabını 1967 yılında, 20 yaşındayken, ilk romanını ise 1974 yılında (Göz) yayımlatmış ve o günden bu güne hatırı sayılır kitaplar yazmıştır. En çok bilinen kitapları arasında aynı zamanda senaryolaştırılıp film haline getirilen Esaretin Bedeli, Yeşil Yol, Cinnet gibi kült eserler yer almaktadır.

Eğer korku, gerilim türünde eserler vermek istiyorsanız, Stephen King‘in kılavuzluğu asla es geçilmemesi, önemsenmesi gereken bir şey. Çünkü yazar dünyada kırk milyondan fazla okuyucuya sahip ve yazdığı tüm eserler geniş kitlelerce beğenilmekle kalmıyor, neredeyse her eserine film teklifleri yağıyor. Elbette bu durum yazarın kaleminin güçlü olması sebebiyle oldukça büyük bir önem arz ediyor.

Söz konusu yazmak olunca, korku veya gerilim türünde eserler kaleme almayacak olsanız bile Stephen King‘in önerileri yine de büyük önem arz etmektedir.

Birçok usta yazarın verdiği öğütlere baktığımız zaman, neredeyse tamamına yakını yazar adayları için aynı aşağı yukarı aynı öğütleri veriyor. Bunların başında da “vazgeçmeyin” geliyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Stephen King ilk kitabını yirmi yaşında yayımlatmış olmasına rağmen on altı yaşından beri durmaksızın yazmaktadır. Usta yazarın bu başarısını vazgeçmemeye bağlayabilir miyiz? Başarıyı topyekun vazgeçmemeye bağlayamayacak olsak bile, vazgeçmemenin bu başarıdaki büyük etkisi yadsınamaz.

Stephen King’den yazar adaylarına öneriler;

1. Olay örgüsünü, hikayenin başladığı ana nasıl gelindiğini bir kenara bırakıp duruma odaklanın.

2. Metaforlara özen gösterin. Benzetmeye yapmaya uğraşırken, inandırıcı olamazsanız, komik olursunuz. Dil oyunlarından elbette yararlanın ama onlar sanki aslında yokmuş gibi kendiliğinden dahil olsun yazdıklarınıza.

3. Diyaloglarda röntgenci bir tavrı benimseyin. Okurunuzla el birliği edip karakterlerinizi en özel anlarında gizlice dinliyormuşsunuz gibi…

4. Bütün karakterlerinizi eşit derecede sevin. Yazar için “kötü karakter” diye bir şey yoktur.

5. Ritim duygunuzu geliştirin. Yazarken aksamayın, yavaşlamayın.

6. Yazacağınız hikaye için gereken ön araştırmayı yapın ama bunu okurun gözüne sokmayın.

7. Masanın başına oturmaktan asla vazgeçmeyin ve yazmaya bir gün bile ara vermeyin. Benim ilkem günde hiç değilse 2000 kelime yazmaktır.

Usta yazarın web sitesi.


Stephen King‘den yazar adaylarına öneriler bu şekildeydi. Aşağıdaki önerilere de göz atmanızı öneririz.

Hasan Ali Toptaş’tan Önerilen Kitaplar Listesi

Ahmet Ümit’ten Önerilen Kitaplar Listesi

Zülfü Livaneli’den Önerilen Kitaplar Listesi

Yaşar Kemal’in Önerdiği Kitaplar

Yazar: Yazar Olmak

Yazar Olmak, yazar ve yazar adayları için önemli ipuçları paylaşan, yazarların önerilerini okurlarına ileten bir platformdur.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.