Stefan Zweig Kimdir? Stefan Zweig Kitapları

Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 tarihinde dünyaya gelmiş Yahudi kökenli, Avusturya doğumludur. Babası varlıklı bir sanayici olan Stefan Zweig, çok küçük yaştan itibaren iyi bir eğitim görmüştür. İngilizce, Latince, Fransızca ve Yunanca dillerine hakim olan yazar, ilk şiirlerini lise dönemlerinde kaleme almıştır. Bu dönemde edebi tarzını etkileyen en büyük şair, Alman kökenli Rilkenin’dir. Yazar, Viyana ve Berlin üniversitelerinde felsefe eğitimi görmüştür – ki bu yazılarındaki felsefi ağırlıklardan anlaşılabilmektedir.

1901 yılının ardından Charles Baudelarie’in şiirlerini Almanca’ya çevirmiştir. 1907-1909 arası ve 1911 yılında dünyanın çeşitli şehirlerini gezmiştir -bu şehirlerinden bazılarına öykülerinde yer vermiştir-.

Stefan Zweig Kitapları

Stefan Zweig Kitapları

Stefan Zweig, 1. Dünya Savaşı’nda memur olarak görev almış ve savaşın ardından Salzburg’a yerleşmiştir. Bir süre tek yaşamış ve bu süreçte eserlerinin üstünde yoğunlaşmıştır. Ardından ilk eşi Federike Von Winternit ile evlenmiş ve edebi anlamda çok güçlü olan dostlar edinir; James Joyce, Thomas Mann, Romain Rolland bu dostlarından yalnızca birkaçıdır. Stefan Zweig‘in edebi bakımdan en verimli yılları, Salzburg’daki villasında geçirdiği yıllardır. Bu dönemde dostlarını evinde ağırlamış, birçok konu hakkında uzun saatler sohbet etmiştir. Villa, ağaçlar arasında, şehre tepeden bakan bir konumda yer almaktaydı. Ama ne yazık ki Nazi rejimi yükselmekteydi…

Hümanist olan Stefan Zweig, Avrupa’da ağırlığı olan yazarlardandı ve dönemin aşırılıklarıyla alakalı bir çok konuşma yaptı, makale kaleme aldı; çoğu konuşmasında ya da makalesinde diplomatlara ve sivil halka duyarlılık  ve sabır çağrısında bulundu. Almanya’nın Münih şehrinde “Yıldızın Parladığı Anlar”, “Duygu Karmaşası” ve “Tarihsel Baş Minyatür” adlı kitaplarını yayımlandı.

Ne yazık ki Nazi rejimi yükseliyordu ve yasaklanan kitaplar arasında Stefan Zweig‘in kitapları da yer almaktaydı. Tahmin edeceğiniz gibi bunun en büyük nedeni, yazarın Yahudi kökenli olmasıydı. 1934’te, Gestapo’nun villasını basarak sözde silah aramasıyla beraber başına gelecekleri anlayan yazar, ülkesini terk ederek Londra’ya yerleşti. Elbette hiçbir yer evi gibi olmuyordu, nihayetinde, Londra’dan da ayrılacaktı.

İlk karısı Frederike’den 1937 yılında ayrıldı ve bir yıl sonra Portekiz’e gitti; yanında Lotte Altman isminde bir kadın vardı. O sıralar Avusturya, Alman boyunduruğu altına girdiğinde, memleketine dönmesi tamamen olanaksızlaştı.

“Kalbin Sabırsızlığı” isimli romanını yayımladığı 1939 yılında, Portekiz seyahatine beraber çıktığı Lotte Altman’la ikinci evliliğini yaptı. 2. Dünya Savaşı sırasında birçok ülkeye gidip konferanslar veren yazar, son durağı olan Brezilya’ya yerleşti. Rio de Jenerio’da en ünlü eseri olan “Satranç”ı, “Montaigne Biyografisi”ni ve “Dünün Dünyası”nı kaleme aldı.

Ne yazık ki ünlü yazar daha fazla direnemedi. Avrupa’nın içinde bulunduğu umutsuz durum Stefan Zweig‘i psikolojik olarak çok yıpratmıştı. Takvimler 22 Şubat 1942’yi gösterdiğinde, eşi Lotte Altman ile beraber, kendi hazırladığı zehirli karışımı içerek intihar etti. Öldüklerinde eşi Lotte Altman, yazara sarılmış haldeydi.

Elbetteki insan Stefan Zweig gibi bir yazarın intiharına üzülüyor. Birkaç sene daha bekleseydi, rejimin çöküşünü ve Nazi iktidarının yok oluşuna tanık olabilecekti. Oldukça entelektüel, tam da çağının gerektirdiği ilerici düşünce yapısına sahip yazarlardan birisiydi ve dünyanın daha güzel bir yer olması için gerekli çalışmayı yürüteceği, bana kalırsa kesindi.

Büyük bir aydın ve savaş karşıtıydı; bunlar, eserlerinde gün gibi ortadadır.

Türkçe’de Stefan Zweig 

Stefan Zweig Satranç

Satranç, Stefan Zweig

Stefan Zweig, tarihin en iyi biyografi yazarlarından biri olarak anılmaktadır. Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski; Kendi İçindeki Şeytanla Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Nietzsche; Romain Rolland; Marie Antoinette; Magellan, Stendhal, Erasmus, Fouche eserleri bu biyografilerden birkaçıdır.

Elbetteki ülkemizde en çok ses getiren eseri “Satranç”, hala birçok okurun belki de birkaç kere okuduğu nadir eserlerdendir. Bu eser, Nazi zulmünün insanlar üzerinde bıraktığı korkutucu etkiyi tüm çıplaklığıyla ele almaktadır.

Stefan Zweig, gerçekten de çağının ötesinde bir yazardı. Kaleme aldığı öykülerinden “Sahaf Mendel”, “Satranç”, “Fantastik Bir Gece” ve “Bilinmeyen Kadının Mektubu” mutlaka okunacak kitap listenizde olmalıdır.

 

Yazarın Türkçe’ye çevrilmiş kitaplarından bazıları;

Yürek Çöküntüsü (Varlık Yayınları, 1970)
Herkesin Dostu Anton (Varlık Yayınları)
Dünün Dünyası (Can Yayınları, 1985)
Bir Kadının Yirmi Dört Saati (Oda Yayınları, 1986)
Yarının Tarihi (Can Yayınları, 1991)
Kendileri ile Savaşanlar (1. Cilt) (İş Bankası Yayınları, 1991)
Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski (2. Cilt) (İş Bankası Yayınları, 1991)
Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy (3. Cilt) (İş Bankası Yayınları, 1991)
Lyon’da Düğün (Can Yayınları, 1992)
Yıldızın Parladığı Anlar (Can Yayınları, 1995)
Karışık Duygular (Milliyet Yayınları, 1995)
Satranç (Can Yayınları, 1997)
Günlükler (Can Yayınları, 1997)
Değişim Rüzgârı (Can Yayınları, 1998)
Calvin”e Karşı Castellio ya da Köleliğe Karşı Özgür Düşünce (Çiviyazıları Yayınları, 1998)
Fouche, Bir Politikacının Portresi (Can Yayınları, 1999)
Tehlikeli Merhamet (Babil Yayınları, 2000)
Amok Koşucusu (Can Yayınları, 2000)
Balzac, Bir Yaşam Öyküsü (Kabalcı Yayınları, 2002)
Magellan (Kabalcı Yayınları, 2002)
Freud ve Öğretisi (Papirüs Yayınları, 2003)
Yakıcı Sır (Evrensel Basın Yayın, 2004)
Ruh Yoluyla Tedavi (İmge Kitabevi Yayınları, 2005)
Mektuplaşmalar (Yordam Kitap, 2007)
Buluşmalar (Yordam Kitap, 2008)


Ayrıca ilginizi Çekebilir;

Yaşar Kemal’in Önerdiği Kitaplar

Hasan Ali Toptaş’tan Önerilen Kitaplar Listesi

Ahmet Ümit’ten Önerilen Kitaplar Listesi

Zülfü Livaneli’den Önerilen Kitaplar Listesi

Ferit Edgü’den Kitap Önerileri

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.