Sherlock Holmes Efsanesi

Sherlock Holmes serisinden birçok kitabı okudum, filmlerini ve dizisini izledim (bir Amerika versiyonu çıkmış, ona bakmaya fırsatım olmadı) ve gerçekten de Sir Arthur Conan Doyle hayatta olsaydı da daha fazla yazsaydı derken buldum kendimi.

Neden bu kadar övgü? Hemen açıklayalım; tam tamına 226 filmde Sherlock Holmes göründü, binlerce, yüzbinlerce baskı yaptı ve gerçekten de başarılı bir okuma deneyimi sundu. Hayali dedektifimiz, yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle tarafından hiç sevilmese de, yüz yıl sonra bile hala okunuyor.

Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes karakteriyle anılmayı değil, yazdığı tarihi kitaplarla hatırlanmayı istiyordu. İnanılacak gibi olmasa bile, hayali dedektifinin başarısını, “önemsiz edebi başarıları” arasında görüyordu. Oysa bizler bugün bile düşüncesinin yanlış olduğunu görebiliyoruz.

Sherlock Holmes Hakkında

Sir Arthur Conan Doyle, tarihi romanlar yazabilmek için Sherlock Holmes’ü ezeli düşmanı  Jim Moriarty’e öldürtse de, hem yeni kitaplarının başarılı olmaması hem de okuyucuların ilginç bir şekilde eylem yapmaya kadar varan talepleri neticesinde hayali dedektifi tekrar diriltmek zorunda kaldı (Hatta kendisine vatan haini bile denildi).

Şöyle bir yüzeysel bakış attığımızda Sherlock Holmes karakterinin duygusuz, uyuşturucu kullanan, insanları aşağılayan ama buna rağmen dünyanın en iyi dedektifi unvanını hiç kimseye kaptırmayan, abisiyle sürekli çekişme içerisinde bir karakter olarak görüyoruz. Kitaplarda ve Robert Downey Jr.’ın oynadığı Sherlock Holmes karakterinde bu her ne kadar doğru da olsa, Benedict Cumberbatch’le beraber hayali dedektifin biraz olsun duygusal yanının olduğunu görüyoruz.

Sherlock Holmes, neden-sonuç ilişkisini kullanmakta bir dehaydı. Sir Arthur Conan Doyle‘un da bu karakteri yaratarak ne kadar büyük bir edebi deha olduğunu kabul etmek gerekir. Hatta  Holmes serisi yazıldığında, kitapta geçen araştırma yöntemleri polisler tarafından kullanılmıyordu bile. O dönem polislerin, Sir Arthur Conan Doyle‘dan yardım istediği de söylenir. Hatta ileri gidilir ve Sherlock Holmes karakterinin gerçek olduğu ve Sir Arthur Conan Doyle‘un da aslında Doktor Watson olduğu iddiası ortaya atılır. Yazık, hiçbir zaman doğru mu yanlış mı öğrenemeyeceğiz.

Sherlock Holmes karakteri bu kadar ünlü olur da birçok yapımda, eserde kullanılmaz mı? Çizgi roman karakteri Deadpool, Deadpool Marvel Evrenini Öldürüyor çizgi romanında tüm Marvel evrenini öldürürken bir tek Sherlock Holmes‘ü ve ekibini haklayamıyor.

Bir örnekte Dr. House isimli diziden. Hugh Laurie’nin canlandırdığı Dr. Gregory House ve en yakın arkadaşı Wilson da yapımcıların açık açık belirttiği üzere Holmes‘tan esinlenilmiştir. House da sebep-sonuç ilişkisine dayalı olarak, sebebi bilinmeyen hastalıkların sebebini bulma ve tedavi etmek adına kendi ekibiyle bir hastanede çalışmaktadır ve “pislik olma” yönünde Holmes‘ün neredeyse kopyasıdır. Her ikisi de ailelerinden kaçarlar, her ikisi de topluma uyum sağlamakta güçlük çekerler vs. vs.

Sir Arthur Conan Doyle ilginç bir insandır. Yaptığı mücadelelerle Ceza İnfaz Kurumu’nun kurulmasını sağladı. Sir unvanını da tahmin edildiği gibi yazarlık ya da doktorluk hünerlerinden değil, İkinci Boer Savaşı’ndaki gazetecilik başarılarından ötürü hak ve kabul etti.

Sherlock Holmes‘ün dizisini ve filmini muhakkak izlemeniz, kitaplarını mutlaka okumanız gerekiyor. Şiddetle tavsiye ederim!


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Midnight in Paris – Yazar Adayları İçin Film Önerileri

Following – Yazar Adayları İçin Film Önerileri

Ütopya ve Distopya Nedir? Kitap ve Film Önerileri

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.