Sessizliğin İçinden

Sessizliğin İçinden tiyatro oyununun benim için ayrı bir yeri var. Gerçekten de ismiyle uyumlu; sessizliğin içinden seslenen bir oyun…Okuduğum bölüm gereğince zorunlu olarak İşaret Dili dersi almış ve mutlu olmuştum. Hem dilin kolaylığı hem de istekli olmamdan ötürü zorlanmamış, hatta ilerleyen süreçte işaret dili eğitmeni olmak için daha üst seviyede öğrenebilmek adına bazı başvurularda bulunmuştum. Hatta o başvuruların bir tanesini tamamladım. Bu sebepten ötürü büyük bir heyecanla gitmiştim Sessizliğin İçinden isimli tiyatro oyununa. Yine de içimde bir endişe vardı; tamamen sessiz olacaksa, tam olarak kavrayamadığım bir dili nasıl anlayacaktım?

Merakınızı gidereyim; oyun tamamen sessiz değil. Ama bu durumu az sonra zaten anlatacağım için şimdilik es geçiyorum.

Sessizliğin İçinden Tiyatro Oyunu Hakkında

İşitme engelliler okulunda eğitmen olan James Leeds, öğrencileriyle harika bir iletişim halindedir. Onlarla sohbet eder, insan üstü bir çabayla konuşmaları ve işaret dilini daha iyi kavrayabilmeleri için mücadele etmektedir. Okuldaki tüm insanlarla iyi bir iletişim içinde olan James, Sarah isimli temizlikçi kadını görür ve konuşamadığını fark eder. Onunla iletişim kurar ama Sarah ters bir kadındır. Ayrıca Sarah, dudak okumayı ve konuşmayı (konuşmaya çalışırken çıkartacağı seslerden utandığı için) reddetmekte, işaret diliyle anlaşmayı tercih etmektedir. James ise, Sarah’ı, konuşmaya çalışmanın kendisine bir şey kaybettirmeyeceği konusunda ikna etmeye çalışır. Çok geçmeden aşık olurlar ve oyun Sarah’ın inatçılığı, James’in vazgeçmeyişi ile sürüp giderken sert bir son ile bittiğinde insan kendini hayli garip hissediyor.

Oyun oldukça akıcı, hiç ama hiç sıkıcı değil. Bana kalırsa izlediğim en iyi oyunlardan birisi. Oyun tamamen sessiz değil, demiştim, açıklayayım; işitme engelli öğrencilerin bazıları zar zor da olsa konuşuyor. Sarah dışında konuşmaya çalışmaktan çekinen yok. James ve Sarah’ın diyaloglarında , Sarah’ın konuşması (işaret diliyle elbette) bittiğinde, James bunları sesli bir şekilde dile getiriyor. Örneğin; “Ne demek istemiyorum?”, “Sarah, ben de biliyorum onu sevmediğini,” gibi. İnanın bana zorlama değil, aksine, bir mücadelenin ortasında buluyorsunuz kendinizi ve her şey zaten öyle olmalıymış gibi hissediyorsunuz.

Oyunculara gelince; hepsi birbirinden değerli, yetenekli insanlar. Olağanüstü bir oyunculuk sergilediler ama Sarah rolünü üstlenen Ebru Aytürk Evren çok zor bir işin üstesinden gelmiş. Yönetmen ve oyuncuların büyük başarısı da taçlandırılmıştı. Sessizliğin İçinden isimli bu harika oyunu muhakkak izlemenizi öneririm.

Oyunun linki; tıklayınız.

 


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Senaryo Nasıl Yazılır? Senaryo Örnekleri

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.