SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Oldukça çok sorulan bir soru. İnternetin gelişmesi, ticaretin ve okumanın dijitale dönüştüğü çağımızda çok merak edilen bir konu. Peki bu işin tüyoları neler? Freelance yazarlık ile Makale yazarak para kazanmak mümkün mü? Makale yazmak zor mu? SEO uyumlu makale yazmak bana ne ne kazandırır? Gelin bu soruların yanıtlarını beraber arayalım.

Öncelikle bu makaleye oldukça çok zaman ayırdığımı ve SEO uyumlu makale yazmak konusunda bildiğim her şeyi, oldukça açık bir şekilde açıklayacağımı söylemek istiyorum. Burada amacım SEO uyumlu makale yazarak internetten para kazanma arzusu olanların işini kolaylaştırmak ve SEO uyumlu makale satın alacak olanlara “kaliteli makaleleri tespit edebilme” yetkinliğini kazandırmak.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale, normal bir makaleden farklıdır. Teknik bilgilerden bağımsız bir anlatım olmasını istiyorum ve bu yüzden şu şekilde açıklayacağım:

SEO uyumlu makale, herhangi bir konu üzerine yazılmış, Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarının faydalı olarak gördüğü ve o konuda arama yapan kullanıcılarına faydalı olacağını düşündüğü sırada gösterdiği bilgilendirici yazılardır. Peki arama motorları bu sıralamayı neye göre yapar? Fayda sağlamaktan kasıt nedir? 

Arama motorları sıralama yaparken temel ölçüler kullanır. Örneğin, “editörlük hizmeti” diye arama yapan birisine o konuyla alakalı makaleleri gösterir ama bu makaleler arasında “editörlük hizmeti” anahtar kelimesiyle beraber “ucuz editörlük hizmeti” ve “editörlük hizmeti fiyatları” anahtar kelimelerini de kullanan ve bu anahtar kelimeler üzerine bilgi veren makaleleri, yalnızca “editörlük hizmeti” anahtar kelimesini kullanan makaleden önce gösterir. Çünkü birisi o makalede yalnızca bir konu üzerine bilgi verirken, diğeri ilişkili iki anahtar kelime üzerinden de bilgi vermektedir.

Peki Google, Yandex, Bing gibi arama motorları niçin bununla uğraşıyor? Cevap çok basit; kendi kazancı için! Yazdığınız makaleler arama motoru kullanan insanlar için faydalıysa, siz o arama motorunu kullanmaya devam edersiniz. Bu da demektir ki arama motorları, sizlere arattığınız konular üzerine reklam gösterebilir. Google’ı ele alalım, Google’da arattığınız bir kelimenin ardından başka sitelere girdiğinizde o konularla ilgili reklamlar görüyor musunuz? Eğer dikkat etmediyseniz ben söyleyeyim; kesinlikle görüyorsunuz.

Arama motorları, kaliteli içerik sağlayan siteleri ön plana getirir ki müşterileri (reklam verenler) en büyük karşılığı alsınlar. Taktir edersiniz ki teması edebiyat olan bir web sitesinin “editörlük hizmeti” konusundaki makalesi, teması sağlık olan bir sitenin aynı anahtar kelime üzerinden kaleme aldığı makaleden daha ön sıralarda olacaktır.

Bu örneğin ardından, SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna geçelim. Eğer internetten para kazanma amacıyla makale yazmak istiyorsanız bu makale sizin için kılavuz olacaktır. Fakat internetten para kazanma konusunda şüpheleriniz varsa, Makale Yazarak İnternetten Para Kazanmak ve Freelance Yazarlık Nedir? Nasıl yapılır? konulu yazılarımızı da okumanızı öneririz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? En Önemli Kriterler

Öncelikle, makale yazmak konusunda bir fikriniz var mı? Yani bir konu hakkında bilgilendirici bir yazı kaleme alma tecrübeniz var mı? Lise kompozisyon ödevi bile olur! Azami yazma yeteneğiniz varsa, SEO uyumlu makale yazma konusunda aşağıdaki maddelere dikkat ederek harika bir iş çıkartabilirsiniz.

Ayrıca SEO uyumlu makale örneği için web sitemizdeki herhangi bir makaleyi inceleyebilirsiniz. SEO uyumlu tanıtım yazısı da bir nevi SEO uyumlu makale olduğu için ekstra bir örnek vermeye gerek duymuyorum. Her SEO uyumlu makale yazarı için aynı öneriyi sunuyorum; aşağıdaki kriterlere oldukça dikkat etmelisiniz.

Dikkat: aşağıdaki bilgilendirmeler yalnızca SEO uyumlu makale nasıl yazılır, sorusuna yanıt vermek için yapılmaktadır. SEO uyumlu makalelerin yayımlanması hususunda detaylı bilgiyi daha aşağıda paylaşacağım.

1. İçerik kalitesi

SEO uyumlu makale yazmak demek, yalnızca arama motorları için yazmak demek değildir. Okuru besleyen ve aradığını vaat eden yazılar yazmanız hayati önem taşıyor. Zira sitenizde aradığını bulamayan bir okur bir daha sitenize gelmek ister mi? Bir düşünün. Fakat oldukça başarılı olduğunuz bir makaleniz varsa ve bu makalenizde site için SEO’ya uygun site içi linkleme yaptıysanız (aşağıda anlatacağım) o kullanıcı sayfalarınız arasında gezinecektir.

Eğer içerik kaliteniz düşükse, kullanıcı sitenize girecek ve çıkacaktır. Bu da sitede kalma süresini azaltacak, böylelikle sayfanız arama motorlarında sıralama kaybedecektir. Google en büyük arama motoru, hatta en büyük şirketlerden birisi ve Google’ın yapay zekası iyi/kötü içerik ayrımını yapabiliyor! SEO uyumlu makale yazarı olan ya da olmak isteyenler bunu içselleştirmeli!

2. Başlık seçimi ve kullanımı

Birçok SEO uyumlu makale örneği görüyorum ki başlıklara hiç ama hiç dikkat edilmiyor. Başlık kullanımı, hem kullanıcıları siteye davet etmek hem de arama motorlarında üst sıralara çıkmak için oldukça önemli. Aşağıdaki başlıklar (kırmızı çerçeve içerisinde) kullanıcıları siteye davet etmek için özenle seçildi. Örneğin, hem arama motorlarında “blog yazmak istiyorum” diye aratan, hem de “blog yazarken nelere dikkat etmeli” diye aratan kullanıcılar, makalemizi görüyor. Zaten blog yazmak isteyen birisi bilgi almak istiyorsa, aşağıdaki başlıklarla arama yapacaktır.

Mor alt çizgi ilgili yazının anahtar kelimesi. En başta olması SEO için önemli bir kriter. Peki en başta olmasa ne olur? Diğer kriterlerde başarılıysanız, yani içeriğiniz kaliteli, anahtar kelime kullanımı dengeli, alt başlık ve H etiketleri düzgünse, çok bir şey fark etmeyebilir.

seo uyumlu makale nasıl yazılır - başlık kullanımı

seo uyumlu makale nasıl yazılır – başlık kullanımı

3. Anahtar kelime kullanımı

SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna yanıt arayan birisi, SEO uyumlu makale yazmanın yalnızca anahtar kelime kullanımıyla gerçekleşmeyeceğini bilir. Herkes ilk önce anahtar kelime kullanımını öğrense de, birçok makale yazarı anahtar kelime analizi konusunda zayıf. Bu konuda Google’ın anahtar kelime analizi aracından, Adwords‘ten yola çıkarak bilgilendirme yapacağım.

Eğer siz bir site için makale yazarlığı yapacaksanız ve anahtar kelimeler tarafınıza veriliyorsa, sadece yazı içinde dengeli bir şekilde kullanmanız yeterli. Fakat kendi siteniz için yazıyor ya da anahtar kelime analizini de sizin yapmanızı istiyorlarsa, oldukça önemli birkaç detay var.

Anahtar kelime analizi için Google Adwords adresini ziyaret ettikten sonra oturum açıyorsunuz. Arayüz kısa süre önce değişti. Bu yüzden görselle anlatacağım.

Bu arada, kendi sitenizi açacaksanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız şu makalemizde öneriler ve bilgilendirmeler yaptık: Blog Yazmak İstiyorum, Blog Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Aşama

seo uyumlu makale nasıl yazılır - anahtar kelime analizi

seo uyumlu makale nasıl yazılır – anahtar kelime analizi

2. Aşama

seo uyumlu makale nasıl yazılır - anahtar kelime analizi 2-min

seo uyumlu makale nasıl yazılır – anahtar kelime analizi 2

3. Aşama

seo uyumlu makale nasıl yazılır - anahtar kelime analizi 3-min

seo uyumlu makale nasıl yazılır – anahtar kelime analizi 3

Dilerseniz yalnızca arattığınız anahtar kelime üzerinden elbette bir makale yazabilirsiniz. Fakat alakalı anahtar kelimeleri makalenizde dengeli bir şekilde kullanarak oldukça iyi sonuçlar edinebilirsiniz. Yukarıdaki örnekte “editörlük hizmeti”yle beraber kullanıcıların en çok arattığı kelimelerden bazıları yer alıyor. Demek ki “editörlük hizmeti” diye aratan insanlar aynı zamanda “kitap bastırmak” ve “kitap çıkarmak” kelimelerini de aratıyor.

Bu bilgi çok önemli. Çünkü yalnızca bu anahtar kelime analizi aracını kullanıp, anahtar kelimeleri yazınızda dengeli bir şekilde kullanarak bile çok üst sıralara yerleşebilirsiniz.

Anahtar kelime kullanımının yoğunluğu da oldukça önemli. SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna verilmesi gereken yanıtların başında anahtar kelime analizi, ardından kelime sayısı olmalıdır. Makalenizin SEO uyumlu olmasını istiyorsanız, 300 kelime ve üstü makaleler kaleme almalısınız ve bu 300 kelimelik makalenizde 3-4-5 kere anahtar kelime ya da kelimeleri kullanmalısınız. Bu rakam değişkenlik gösterebilir.

Elbette anahtar kelimeleri nasıl kullandığınız da önemli. 300 kelimelik bir makalede tüm anahtar kelimeler en son paragraftaysa, bu bir hata. Giriş, gelişme ve sonuç olarak düşünün ve anahtar kelimeleri makaleye yayın. Özellikle ilk satırda, eğer mümkün görünmüyorsa ikinci ya da üçüncü satırda anahtar kelimeyi geçirmeye çalışın. Bunun için basit bir çözüm var. Aşağıda örneğini paylaşıyorum:

seo uyumlu makale nasıl yazılır - anahtar kelime kullanımı-min

seo uyumlu makale nasıl yazılır – anahtar kelime kullanımı

Fark ettiyeniz ilk paragrafta anahtar kelimeleri kullanabilmek için yazı ile ilgili bir ön bilgilendirme yaptım. Bu hem kullanıcının ne okuyacağı hakkında başlıktan detaylı bir bilgi alabilmesi hem de anahtar kelimeleri ilk paragrafta geçirmek bakımından oldukça faydalı.

4. H1, H2, H3, H4 etiketleri ve alt başlıklar

H1, H2 ve mümkünse H3 etiketlerini, yazılarınızda mutlaka kullanmanız gerekir. Bu etiketler konu başlıklarını birbirine bağlar. Yani şöyle;

H1: En büyük başlığı (punto olarak) simgeler ve ana konudur. Örnek, “Editörlük Hizmetleri.”

H2: Ana konuya bağlı alt başlık ya da başlıklardır. Örnek, “Editörlük Hizmetimiz ne vaat ediyor?” ya da “Editörlük Hizmetinde Ücretlendirme Nasıl?” gibi.

H3: Ana konuya bağlı başlıklara bağlı başlıklardır. Örneğin, “Şiir Kitabı Editörlük Ücreti” ya da “Öykü Kitabı Editörlük Ücreti” gibi.

Genel olarak şöyle oluyor;

Ana başlık : Editörlük Hizmetleri

Alt başlıklar: Editörlük Hizmetinde Ücretlendirme Nasıl?

Alt başlıklar: Öykü Kitabı Editörlük Ücretleri

Bunu bir kitabın içindekiler sayfasındaki ana başlık ve alt başlıkları olarak düşünebilirsiniz. 

Elbette bu başlıkların kullanım sayıları da önemli. Başlıkların kullanım adetleri en fazla şöyle olmalı:

H1: En fazla 1 kere.
H2: Yazının uzunluğuna göre en fazla 3 kere.
H3: Önemi yok denecek kadar az.
H4: Önemi yok denecek kadar az.

ÇOK ÖNEMLİ: Anahtar kelimenizi en az bir kere H1 veya H2 etiketleriyle oluşturulmuş bir başlıkta kullanın!

5. Görsel kullanımı

SEO uyumlu makale nasıl yazılır diye şöyle bir arama yaptığımızda birçok bilgilendirici makalenin görsel kullanımına yer vermediğini gördüm ama görseller oldukça önemli! Google, SEO uyumu için görsellere bakıyor! Peki nasıl? Bir yapay zeka, görsellerin ne olduğunu anlıyor mu? Anlıyor ama şöyle:

Diyelim ki SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusunun yanıtını veren bu makaleyi ele alalım; görselleri yapay zeka nasıl tanımlar? Elbette görsel açıklamalarından! Gördüğünüz gibi tüm görsellerin altında ne olduğunu açıklayan bir açıklama yazısı bulunuyor. Emin olun Google buna dikkat ediyor.

Peki görsel isimleri nasıl olmalı? Kesinlikle anahtar kelimeyi içermeli. Yukarıya bir bakın, bu yazının anahtar kelimesi (cümle biliyorum ama öyle geçiyor) neydi? “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” En son görselin açıklaması ne? “seo uyumlu makale nasıl yazılır – anahtar kelime kullanımı”.

Gördüğünüz gibi, hem ana anahtar kelimeyi içeriyor hem de görselde yer alan anlatımla ilgili bir anahtar kelimeyi içeriyor. Tabi ki Google bunu fark edecek ve SEO puanını yükseltecektir.

6. Makaledeki kelime sayısı

Kısa ve net: en az 300 kelimelik makaleler kaleme almalısınız. Daha fazlası olur mu? Elbette! Sitede kalma süresini arttırmak istiyor ve makalenizin içeriğine güveniyorsanız, 1.000+ kelimelik makaleler oldukça faydalıdır. Hem uzun makalelerde daha fazla anahtar kelime kullanmanız mümkün.

7. İçerikteki kelime ya da cümleleri ön plana çıkartma

Bu da oldukça basit bir şey. Anahtar kelimeleri ve önemli yerleri kalın (bold), altı çizilieğik (italik) ya da renkli yapmak. Hepsini de yapabilirsiniz de hoş olur mu bilemem. Deneyelim. Peki neden?

Birçok kullanıcı yazının tamamını okumaz! Şöyle bir göz gezdirir ve itiraf ediyorum ben de çoğu zaman onlardan birisiyim. Ön plana çıkartılmış kelime ya da cümleler ilgi çeker ve kullanıcı oralara göz gezdirir ya da okur. Aynı zamanda yazınızda en önemli yerleri kullanıcı için belirlemiş olursunuz. 

WordPress kullanıcıları renklendirme ya da altı çizili yapmak için TinyMCE Advanced eklentisini kurabilir. Oldukça kullanışlıdır.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusunun yanıtı işte bu kadar basit! İlk başta zor gibi gelebilir ama çok kısa sürede ezberinize yerleşiyor. Yalnızca yukarıdaki önerileri kavrayıp, bir Word dosyası açıp hemen makale yazmaya başlayabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yayımlanmalı?

SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna verdiğimiz detaylı yanıt ile beraber geldik bir diğer önemli konuya ama fark ettim ki bu konuda daha önce yazmıştım :). Aynı makalede aşağıdaki şu sorulara yanıtlar vermiştim:

  • SEO nedir?
  • Site içi SEO nedir?
  • SEO uyumlu makale nedir?
  • Makale konuları nasıl belirlenir?
  • Makale nasıl yazılır?
  • Makale örnekleri nelerdir?
  • Makale siteleri hangileri?
  • Makale yazarak para kazanmak gerçekten mümkün mü? Nasıl?

İlgili makaleye ulaşmak için: Makale Yazarlığı ve İnternetten Para Kazanmak

SEO uyumlu makale yazarken faydalandığım eklentiler, programlar ve siteler:

Yoast SEO: Makalenizin SEO uyumlu olup olmadığını, nerede hatalar olduğunu gösteren bir WordPress eklentisidir ve oldukça faydalıdır. Makalenizi düzenlemenizde yardımcı olmasının dışında konumuzla ilgili olmayan birçok faydalı özelliği var.

TinyMCE Advanced: Makalenizde özel ifadeler ve şekillendirmeler kullanmanıza yarayan bir eklenti. Oldukça işime yarıyor.

Compressjpeg: Resim dosyalarınızı sıkıştıran bir web sitesi. Boyutlar sitenin hızlı açılması için çok önemli.

WP Smush: Bu eklenti de resim dosyalarınızı sıkıştırmaya yarıyor ama Compressjpeg daha etkili.

SEO uyumlu makale alıcıları için uyarı:  SEO uyumlu makale fiyatları o kadar farklı ki, insan hangisinin hak edilen fiyat olduğuna karar veremiyor. Bu noktada sizlere tavsiyem var; alış veriş yapacağınız SEO uyumlu makale yazarı ile öncelikle 1-2 makale üzerinden anlaşın ve SEO uyumlu makale örneği yalnızca size yazdığı bir makale olsun. Bu noktada eğer beğenirseniz devam etme, beğenmezseniz çalışmayı sonlandırma şansınız olur ve zarar etmezsiniz.

Bu makalemizde sizlere SEO uyumlu makale nedir, SEO uyumlu makale nasıl yazılır ve SEO uyumlu makale kriterleriyle ilgili birçok bilgi aktarmaya çalıştım. Oldukça da detaylı oldu :). Umarım faydalı olmuştur.

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.