Senaryo Nasıl Yazılır? Senaryo Örnekleri

Bu makalemizde son zamanlarda oldukça merak edilen, senaryo nedir, senaryo nasıl yazılır, senaryo örnekleri nelerdir ve senaryo yazmak zor mu gibi konularda bilgi aktaracağız.

Senaryo Nedir?

Tiyatro ve sinemanın gelişmesine paralel olarak gelişmeye başlayan bir edebi tür olan senaryolar, sinema sektörünün hız kazanması ile birlikte herkesin bildiği bir kavram halini almıştır. Peki, senaryo nedir? Senaryo örnekleri nelerdir?

Senaryo nedir sorusunun en basit yanıtı şöyledir; sinema ve tiyatro oyun metinlerinin kâğıda dökülmüş haline senaryo denilmektedir. Senaryolar tiyatro sahnelerinde, televizyonlarda ve sinemalarda oyuna dökülmek üzere hazırlanmış olan sahnelerdir.

Senaryo örnekleri ilk olarak tiyatro için sunulmuştur. Televizyon dünyasında sessiz filmlerin izlendiği dönemlerde televizyon programları için senaryoya ihtiyaç duyulmamıştır. Senaryolarda oyuncunun nerede duracağından kollarını nasıl hareket ettireceğine kadar pek çok ayrıntı yer alır. Bu yönü ile senaryo diğer olay metinlerinden ayrılmaktadır.

Senaryoların edebi değerinin çok fazla olduğu söylenemez ama yine de senaryo yazmak kolay diyemeyiz. Senaryolar, yazıldıktan sonra yönetmen ve oyuncu süzgecinden geçmekte o şekilde izleyici ile buluşmaktadır. Doğrudan okuyucuyla buluşmadan senaryoları edebi bir tür olarak nitelendirmek yanlış olacaktır. Senaryo yazmak edebi bir çalışma olmasa da, elbette sanattır.

Modern sanat türlerinin son örneklerinden olan senaryo; üzerinde çok çalışılması gereken, edebi dil aranmayan, görsel ile desteklenen ürünlerdir.

Senaryonun Özellikleri

 1. Senaryolar uzun metrajlı yazılardır.
 2. Senaryolarda olay örgüsü önemlidir, belli bir düşünce ve fikir anlatılmak istense dahi belli olaylar ekseninde anlatılmak zorundadır.
 3. Sahnede sergilenmeye uygun metinlerdir, canlandırılabilmelidir.
 4. Hem sözlerin anlam ifade ettiği hem de eylemlerin hakîm olduğu bütünleştirici bir güzel sanattır.
 5. Senaryolarda kısa anlatımlar kullanılmaz, merkezi olayı anlatmak için pek çok sahne uzun uzun anlatılır. Senaryo yazmak, bu yönüyle biraz karmaşıktır.
 6. Oyuncuların hareketlerine yön vermek amacıyla oyuncuların sözlerinin yanında duracakları yerlerin yapacakları hareketlerin belirtildiği kısımlar bulunur.

Senaryonun Öğeleri

 1. Kişi
 2. Olay
 3. Oyuncu
 4. Seyirci
 5. Zaman

Olay Unsuru:

Senaryolarda insanların yahut canlıların başlarına gelebilecek her türlü olay yer bulabilir. Senaryolarda sahneye yansıtılabilecek olaylar olmazsa olmaz ögelerdendir. Olay ögeleri istek, aşk, sevgi, nefret gibi duygulardan destek alarak gelişir ve şekillenir. Senaryolarda olaylar düz bir şekilde değil, duyguyu da bünyesine katarak anlatılmaya çalışılır. Olayların senaryolarda serim, düğüm, çözüm şeklinde izleyiciye aktarılması gerekmektedir.

Kişi Unsuru:

Senaryoların unsurlarından olan olay örgüsü belli kişiler yahut kişi gruplarının başından geçmektedir. Buradaki kişi kavramını yalnızca insan olarak algılamak yanlış olur. Gelişen teknoloji ve modern sistemler sayesinde insan dışı varlıklarında senaryoların kahramanları olması mümkün kılınmıştır. Hayvanlar, insanlar hatta bitkiler dahi senaryoların kişi ögesini oluşturabilir. Burada önemli olan senaryoda yer alan olayları yaşayan kahramanın bulunması kişi unsurunun tamamlanmış olmasıdır.

Zaman Unsuru:

Senaryolarda zaman unsurunun bulunması anlatımı güçlendirmek, izleyicinin anlatılanı daha kolay kavraması açısından önemlidir. Zaman kavramının gerçeği yansıtması ve gerçekten öyle bir dönemin yaşanmış olması gerekmez. Olağanüstü zaman dilimlerine de senaryolarda yer verilebilir.

Senaryo Nasıl Yazılır?

Senaryo nasıl yazılır sorusu pek çok kişi tarafından yöneltilmektedir. Senaryo yazmak bir sanat işidir fakat anlatmak istediğiniz bir olayınız varsa bu sanatı amatör olarak sizde icra etmeye başlayabilirsiniz.

*Senaryo yazmak için öncelikle bir hikâyeye sahip olmanız gerekmektedir. Öncelikle olaylarınızı fantastik olarak mı yoksa gerçekçi bir üslupla mı anlatmak istediğinize karar vermelisiniz.

*Senaryo yazmak için ikinci aşama ise karakter seçimidir. Olayınıza uygun karakterleri belirleyin ve karakteri en çok yansıttığını düşündüğünüz isimleri verin. Tarihi bir senaryo yazmak istiyorsanız senaryonuzun gerçekçilik seviyesini yükseltmek için karakterleri isim seçimini dönemin şartlarına uygun olarak belirlemeye özen göstermelisiniz.

*Olay örgüsünü serim, düğüm ve çözüm aşamalarına oturtmanız gerekmektedir. Bu aşamaları sırası ile senaryonuzda izlemeniz şart olmayıp çözüm bölümünü izleyiciye ilk olarak sunup olay örgüsünü istediğiniz gibi kurgulayabilirsiniz. Senaryo gibi olay temelli güzel sanatlarda önemli olan izleyiciye ile okuyucuya parçaları sunmak, bütün üzerinde kafa yormalarını sağlamaktır.

Kitap Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunu da incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Senaryo nasıl yazılır sorusuna yanıt verdik ve şimdi de senaryo yazmaya nasıl başlanır sorusunun yanıtı ile devam edelim.

Senaryo Yazmaya Nasıl Başlanır?

Senaryo yazmak istiyorsanız başlamanız gereken ilk nokta olay örgüsü içeren metinler okumaktır. Roman, hikâye ve elbette senaryo örnekleri okuyup bunları senaryoya çevirmeyi deneyerek işe başlayabilirsiniz. Senaryo da önemli olan hikâyedir.

Senaryo yazmak teknik ister ve tekniği kazandıktan sonra kendi hikâyenizi kaleme almaya çalışmak daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Senaryo da görselliği yönetmen sağlayacaktır, senaristin yapması gereken iyi bir hikâye çıkarmak doğru olay örgüsünü sunmaktır. Senaryonuzda gereksiz detaylara yer vermemeye özen göstermeli kurduğunuz karakterleri isimleri ve üslupları ile bütünleştirmeye özen göstermelisiniz.

Senaryo yazarlığı, tüm kurgu metinlerde olduğundan biraz daha teknik bir iştir. Ayrıca senaryo yazarlığı yapmak istiyorsanız, kendinizi sürekli geliştirmeli ve hayal gücünüzü geliştirmelisiniz. Birçok senarist zoru başarmak adına hayal gücünü sonuna dek kullanmak zorundadır. Özellikle Türkiye’de, dizi ve filmlerin senaryoları zayıf olduğu için, senaryo yazarlığı konusunda biraz çalışırsanız başarıya ulaşabilirsiniz.

Sinopsis Nedir? 

Bir bakışta, bir okuyuşta senaryonun tamamını özetleyen, genelde 1-3 sayfalık özetler halinde kaleme alınan yazılara sinopsis denir. Aslen, sinopsis ne demek sorusuna “sinopsis taslak öyküdür” diyebiliriz. Senaryo yazmaya başlamadan önce, kafanızdaki öyküyü özetleyerek oluşturduğunuz sinopsis, ilerleyen süreçte yazacağınız senaryonun temel niteliklerini hatırlamanıza olanak verecektir.

Eğer yeni bir senaryo yazarıysanız, sinopsis yazma konusunda iyi bir iş çıkarmanızı öneririz. Zira yapımcıların ilk okuyacağı ve hatta muhtemelen ilk aşamada tek okuyacağı eseriniz sinopsis olacaktır. Birçok yapımcı senaryonun tamamını okumak için zaman ayırmayacaktır. Elbette reklam sinopsis örnekleri ya da belgesel sinopsis örnekleri daha farklı olabilir.

Film Senaryosu Nasıl Yazılır? Dizi Senaryosu Nasıl Yazılır?

Aslında baştan itibaren film senaryosu nasıl yazılır sorusunun yanıtını verdik fakat yine de üstünden geçmekte fayda var. Öncelikle dizi senaryosu yazmak ya da film senaryosu yazmak arasında süreklilik dışında temel değişiklik yoktur. Sektördeki senaristlerin birçoğu film senaryolarını sanatsal kaygılarda, dizi senaryolarınıysa maddi imkânlarını arttırmak amacıyla yazmaktadır.

Senarist olmak istiyorum diyen birisi okuduğu kitaplar, izlediği dizi ve filmler, katıldığı atölyeler sayesinde bir senaryo kaleme alabilir. İster dizi senaryosu yazmak, ister film senaryosu yazmak olsun, önemli olan arzu duyduğu bu yolda kişinin kendini geliştirme zahmetine katlanmasıdır.

Sürekli yazan ve yazdıkça kendini geliştirmeye çalışan bir senarist, ilerleyen süreçte doğru adımları atmasıyla başarıya ulaşacaktır.

Senaryo Yazım Formatları Nelerdir?

Fransız Senaryo Formatı Örneği

Amerikan Senaryo Formatı Örneği

Kısa Film Senaryoları

Kısa film senaryoları kaleme almak, kısa bir iş yapmanın kolay olduğu yanılgısını oluşturabilir ama bir fikri, duyguyu kısa bir şekilde kaleme almak, uzun bir şekilde anlatmaktan daha zor olabilir. YouTube‘da kısa film senaryoları diye aratarak ödüllü kısa filmler diye aratarak izlerseniz, anlatılanların ne kadar yoğun olduğunu görebilirsiniz.

Kısa film senaryoları yazmanın da uzun metrajlı film ya da dizi yazmaktan hiçbir farkı yoktur. Yalnızca daha az vakit olduğu için, daha az mekan ve karakter olacaktır. Ayrıca kısa filmlerin izleyici kitlesi genel olarak “bu işten anlayan” insanlar olduğu için, eleştiriler de, övgüler de daha fazla olacaktır; bunu bilmeniz gerekir.

Senaryo Örnekleri

Senaryo örnekleri çoğaltılabilir ama aşağıda örnek olması açısından bir adet senaryo örneği gösteriyoruz;

senaryo örnekleri

Senarist Olmak İstiyorum, Nasıl Senarist Olunur?

Nasıl senarist olunur, sorusu senarist olmak istiyorum diyen birçok bireyin aklını kurcalamaktadır. Öncelikle senarist olmak için kesinlikle bir üniversite programından mezun olmanızın gerekmediğini bilmenizde fayda var. Zira eğer yeterli teorik ve pratik bilginiz varsa, senarist olabilirsiniz. Nasıl senarist olunur? sorusunun yanıtı yine Nasıl Yazar Olunur? sorusunun yanıtıyla aynıdır; çok okuyarak ve çok yazarak. Yazacağınız birçok senaryo hiçbir zaman yayımlanmayacak, çekilmeyecek olsa da, elbette bu sizin gelişiminize en büyük katkıyı sağlayacaktır. Sabretmeyi ve daha iyi yazmayı böylelikle öğrenmiş olacaksınız. Yayınevleri Tarafından Reddedilen Ünlü Yazarlar vazgeçmiş olsalardı, isimlerini dahi duymamış olacaktık.

Senaryo Yazma Programı

Senaryo amaçlı Word kullanımı oldukça yaygın olsa da  en çok tercih edilen senaryo yazma programı Celtx olmaktadır. Aynı zamanda Final Draft programı da senaryo yazma amaçlı tercih edilen programlar arasında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Senaryo yazma programı indir: Celtx 

Senaryo yazma programı indir: Final Draft

Not: Linkler programların gerçek sitelerine yönlendirmektedir.

Senaryo Yazarlığı Kursu

Yaratıcı Yazarlık Nedir? Yaratıcı Yazarlık Atölyesi Nedir? İsimli yazımızda yaratıcı yazar olmak için ne yapmak gerekir ve yazarlık atölyesi işe yarar mı, sorularının yanıtlarını vermiştik. Senaryo yazarlığı kursu ya da senaryo yazarlığı eğitimi, yaratıcı yazarlık atölyelerinden bir seviye daha faydalıdır diye düşünüyorum. Çünkü senaryo yazma programı, senaryo yazma teknikleri ve farklı bakış açıları bu kursla daha hızlı öğrenilebilir.

Senarist olmak, senaryo yazarlığı yapmak, bir kitap yazıp yayımlamaktan daha zordur. Çünkü senaryo yazmak yeterli olmuyor, aynı zamanda eserinizi bir yapımcıya kabul ettirmeniz de gerekiyor. Diğer türlü yazdığınız senaryolar tozlu raflarda ya da çekmecelerde kalmak zorunda oluyor.

Bu makalemizde sizlere senaryo nedir, senaryo nasıl yazılır, senaryo örnekleri nelerdir, senaryo yazmak zor mu gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.


Ütopya ve Distopya Nedir? Kitap ve Film Önerileri

Kitap Önerileri Nasıl Yapılmalıdır? Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

2016 En İyi Kitaplar Listesi (En Popüler Kitaplar)

Yaşar Kemal’in Önerdiği Kitaplar

Hasan Ali Toptaş’tan Yazar Adaylarına Öğütler ve Kitap Önerileri

Deneme Nedir? Deneme Örnekleri Nelerdir?

Sabahattin Ali Kitapları

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

3 Yorum - Add Comment

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.