Sabahattin Ali Kitapları

Bu makalemizde usta yazar Sabahattin Ali kitapları hakkında kısa bilgiler veriyor olacağız.

Sabahattin Ali Övgüsü

Söz konusu Sabahattin Ali olunca herkes ayrı bir fikir öne sürüyor; hain diyen de var, kahraman diyen de… Bana kalırsa muazzam eserler veren, muazzam bir edebiyatçıydı; içli bir insan ve hümanistti. Kahramanlığı ya da hainliğinden önce tartışılması gereken bir şey varsa o da edebi kişiliğidir.

Ne zaman Sabahattin Ali dense aklıma İçimizdeki Şeytan isimli eserinde Necip Fazıl Kısakürek’e atıfta bulunduğu bölüm gelir. Tam olarak hatırlayamasam da şuna benziyordu; “siz, altında hiçbir anlam bulunmayan süslü cümlelerin şairisiniz.” Elbette bununla sınırlı değildi ve o bölümdeki yergileri benim aklıma gelenden tamamen farklı sözcüklerle dizilmişti. Bu sebepten ötürü Sabahattin Ali kitapları benim için bir başkadır.

Belki biliyorsunuzdur ama sözünü etmeden geçemeyeceğim; kafasına sopayla vura vura öldürdüler Ali’yi. Buna, Sabahattin Ali’yle ilgili bir yazı yazarak detaylıca değineceğim ileride. Öncelikle İçimizdeki Şeytan’ı tekrar okumak istiyorum.

İnanılmaz bir şair olsa da, şiirlerinden çok şiirleriyle yapılan şarkılar biliniyor. Bu da beni bir miktar üzüyor açıkçası. Yazdığı şiirler benim için edebi olduğu kadar kişisel bağlamda da çok değerli. Bkz:

Hissedince sana vurulduğumu
Anladım ne kadar yorulduğumu
Sakinleştiğimi, durulduğumu
Denize dökülen bir pınar gibi

Sakın ha! Kürk Mantolu Madonna isimli eserini okuyup bırakmayın. Kitap oburları Sabahattin Ali’yle ilk olarak Kürk Mantolu Madonna ile tanıştığında “çok yüzeysel” görüyor. Belki öyledir de ama diğer eserleri emin olun ki Türk Edebiyatı’nda eşi benzeri bulunmayacak ölçüde “insan” içeriyor, insanın içindeki şeytanı, meleği, dürtüleri içeriyor.

Ben de öykülerimde sanırım Sabahattin Ali gibi karanlıklarda geziniyorum. Bu yüzden birçok insan bana soruyor; hiç güzel şeyler olmuyor mu? Oluyor elbette ama kötü şeyler güzel şeylerin üstüne bir yorgan gibi çöküyor. Bu sebepten ötürü anlatılmaya değer görülen her zaman kötülükler oluyor. Bazen bu yanıtı vermeye üşenip Sabahattin Ali’nin Bahtiyar Köpek isimli öyküsünü okumalarını öneriyorum.

Çok uzatmadan Sabahattin Ali kitapları ile ilgili biraz bilgi verelim.

Sabahattin Ali Kitapları

Katledilene dek birbirinden değerli 12 kitap kaleme alan Sabahattin Ali kitapları ile ün salmış olsa da, dilimizde dolanan birçok şarkını

Dağlar ve Rüzgar (1934) – Şiir

Değirmen (1935) – Öykü

Kağnı (1936) – Öykü

Esirler (1936) – Oyun

Ses (1937) – Öykü

Kuyucaklı Yusuf (1937) – Roman

Kurbağanın Serenadı (1937) – Şiir

Öteki Şiirler (1937) – Şiir

İçimizdeki Şeytan (1940) – Roman

Kürk Mantolu Madonna (1943) – Roman

Yeni Dünya (1943) – Öykü

Sırça Köşk (1947) – Öykü


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Ütopya ve Distopya Nedir? Kitap ve Film Önerileri

Kitap Önerileri Nasıl Yapılmalıdır? Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

2016 En İyi Kitaplar Listesi (En Popüler Kitaplar)

Yaşar Kemal’in Önerdiği Kitaplar

Hasan Ali Toptaş’tan Yazar Adaylarına Öğütler ve Kitap Önerileri

Deneme Nedir? Deneme Örnekleri Nelerdir?

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.