Ramis Çınar – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

5 Soru İle “Yazar Olmak” serisinin beşinci konuğu Ramis Çınar.

Ramis Çınar Kimdir?

Ramis Çınar, 1983 yılında Bulgaristan’ın Silistre iline bağlı Dulovo ilçesinde doğdu. 1989 yılında gerçekleşen zorunlu göç esnasında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. Fevzi Çakmak İlkokulu, Unilever İş Ortaokulu ve Çorlu Lisesi’nden mezun oldu. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü bitirdi (2004). Özel sektörde satın alma ve stok kontrol görevlisi, kamuda basın-yayın görevlisi pozisyonlarında çalıştı. Nisan 2015’ten beri bir kamu kurumunda görev yapmaktadır.

Üniversite yıllarında yazınsal çalışmalarına başlayan Çınar, buruk bir aşk hikâyesini konu alan Söylenmemiş Sözler adlı romanıyla Ağustos 2009’da edebiyat dünyasına adım attı. Ekim 2012’de, Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı’nın yaşandığı yıllarda Rumelili kalabalık bir ailenin hikâyesini, dönemin atmosferiyle birlikte anlattığı Elveda Rumeli adlı romanını yayımlayan Çınar, daha geniş bir okur kitlesine ulaştı ve 3 tekrar baskısı yapıldı. Çınar’ın, kişisel ütopyasını arayan bir gencin maceralı hayat yolculuğunu anlatan Aşk, Hayat ve Arayış adlı romanı Haziran 2014’te, en iyi ve en iyimser romanı olarak nitelendirdiği Ömrümün Dört Mevsimi adlı romanı ise Ağustos 2016’da kitapseverlerle buluştu. Her geçen yıl edebiyat dünyasında adından daha fazla söz ettiren Çınar, yazınsal çalışmalarına devam ediyor.

Web sitesi: www.ramiscinar.com

5 Soru İle “Yazar Olmak”

1. Yazar kelimesini sözlük manası dışında nasıl tanımlarsınız?

Yazar olmak, sözcüklerden yeni bir dünya kurmaktır. Olay, düşünce ve duyguların, dilin imkânlarının en iyi şekilde kullanılarak işlenmesidir. Bir başlangıcı olan, fakat geri dönüşü olmayan bir yoldur. Deneyimlerden, gözlemlerden, araştırmalardan esinlenilerek karakter, zaman ve mekân öğeleriyle bir eser inşa etmektir. Yazanın iç dökmeleridir, kendisiyle hesaplaşmasıdır. Aynı şekilde başka insanlarla empati kurmaktır. Hiç görmediği, sesini duymadığı insanlara ve hatta gelecek nesillere en içten duygularla seslenmektir.

2. Sizce bir yazarın kalemini güçlü kılan en önemli etken nedir?

Bir yazarın kalemini güçlü kılan en önemli etken, yaratıcılıktır. Bugüne kadar üzerinde yazı yazılmamış konu yoktur. Çok çarpıcı bir konu, yetkin olmayan bir yazarın elinde ziyan olabileceği gibi yetenekli bir yazar, çok sıradan bir konuyu bile çarpıcı bir şekilde işleyebilir. Dolayısıyla önemli olan, bir eserin neyi konu aldığı değil, bir konunun nasıl işlendiğidir. Yaratıcı bakış açısı, yazılan eseri benzerlerinden ayrı kılar. Kanımca, kalıcı eserler ortaya koymak isteyen bir yazarın, daha önce söylenen sözlerden farklı bir söz söylemesi ve bunu da kendine has bir üslupla yapması gerekir.

3. Bir yazar neyi çok iyi yapmalı, neyi hiç yapmamalıdır?

Bir yazar, eserini kaleme alırken büyük özen göstermelidir. “Özen” sözcüğünde kasıt, özgünlük, yaratıcılık, anlatım tekniklerinin iyi ve yerinde kullanılması, karakter zenginliği, gerçekçilik ve dilin hatasız bir şekilde kullanılmasıdır. Yani bütün bu unsurlar, yazınsal anlamda ustalık gerektirir.

Bunların yanı sıra yazarlar, kalemlerini asla herhangi bir ideoloji veya bir güce teslim etmemelidir. İnsanlığın tarihsel gelişim sürecini incelediğimizde, her dönem farklı anlayış, ideoloji ve iktidarların olduğunu görürüz. Günün şartlarında belli bir kesim veya zümreye yaranmak için eserler ortaya koyan yazarların unutulduğunu görürüz. Ama kendi iç sesini dinleyen, evrensel konuları içten bir şekilde işleyen yazarların ve onların eserlerinin kalıcı oldukları, klasikler arasına girdikleri bilinen bir gerçektir.

4. Sizce 2017 yılı itibariyle Türk Edebiyatı’nın durumu ardımızda bıraktığımız 50 yıla göre iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor?

Eserlerin edebi değerini belirleyen en önemli konu zamandır. 50 yıl önce yazılmış ve günümüzde halen okunmakta olan eserler, zamanın süzgecinden geçmiş olanlardır. Günümüz itibariyle gerek telif, gerekse çeviri olmak üzere pek çok kitap yayınlanıyor. Popüler kültürün mesaj bombardımanı içinde iyi yayınevlerinden çıkmış nitelikli eserleri takip etmeye gayret ediyorum. Şunu biliyorum ki, bugün yüz binlerce adet satılan eserler, on yıl bile geçmeden unutulacağı gibi gündemde hiç yer almayan eserler gelecekte önem kazanabilir. Her ne kadar kesin hüküm vermek mümkün olmasa da yaratıcı bir anlayış içerisinde dünya standartlarında iyi eserler ortaya koyan, yabancı ülkelerde de okunan büyük yazarlarımız var. Tabii bahsini etmiş olduğum yazarların başarısını ve eserlerinin edebi değerini gösterecek olan zamandır.

5. Son olarak, yazar ve yazar adaylarına önerileriniz nelerdir?

2009 – 2016 yılları arasında dört eser yayınladım. Otuzlu yaşlarında bir edebiyat sevdalısı olarak, kendimi yazar ve yazar adaylarına öneride bulunacak durumda görmüyorum. Sadece deneyim paylaşımında bulunabilirim. Bütün usta yazarların söylediği gibi yazmak, okumayla başlar. Türk ve dünya edebiyatında yer etmiş önemli eserleri okumak germektedir. Bundaki amaç onları taklit etmek değil, dil, kurku ve anlatımın inceliklerini görmek, ortak yazınsal tecrübeden alınan ilhamla özgün eserler ortaya koymaktır. Bir eser ortaya koymak, büyük emek isteyen, zor ve sancılı bir süreçtir. Yazma eylemi kadar, bir yazarın edebiyat dünyasında kendisini kabul ettirmesi ve kitabını yayınlatması da zordur. Edebiyat yolunda ilerlemek isteyen yazarlar, zorluklar karşısında yılmamalı ve her şeyden önce kendi iç sesini dinlemelidir.

Ramis Çınar – 5 Soru İle “Yazar Olmak”


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Emre Kongar – 5 Soru İle “Yazar Olmak

Baturalp İlkay Gülten – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

Emrah Ateş – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

Tamer Ertangil – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.