Öykü / Hikaye Nedir?

Bu makalemizde sizlere hikaye nedir ve hikaye çeşitleri nelerdir sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Öykü / Hikaye nedir?

Hikaye, “romanın kısa olanı” olarak nitelense de aslında biraz farklıdır. Olay, yer, zaman ve kişi ögeleri birbirlerine çok benzer olan bu iki türü birbirinden ayırmak için kullanılan başlıca öncüller bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere hikaye nedir sorusunun yanıtıyla beraber, hikaye türünü diğer edebi türlerden ayıran ögelere yer vereceğiz.

Yaşanması muhtemel ya da yaşanmış olayların belli bir olay örgüsü içerisinde okuyucuya sunulduğu edebi eserlere hikaye adı verilmektedir. Hikaye, romanlara göre daha kısa, masallara göre daha gerçekçi eserlerdir. Edebiyatımızda hikayelere aynı zamanda “öykü”  denilmektedir. Hikayecilikte asıl olan okuyucunun olay örgüsüne kendisini kaptırması ve okuduklarından haz duymasıdır. Hikayelerde bir olay örgüsü bulunur ve olay örgüsü yer ve zaman belirtilerek anlatmaya çalışılır.

Hikayelerde kahramanlar insanlardır; olay ve zaman örgüsünün içerisinde her zaman insanlar yer alır. Olay ve zaman örgüsünün içerisindeki kavramların hayvanlar olması durumunda bu edebi türün adı fabl olmaktadır. Hikayelerde mutlaka yaşanmış bir olayın anlatılması gerekmez; gerçekleşmesi muhtemel olayların yazarın hayal gücünün parçalarının hikayelere konu olması da son derece muhtemeldir. Hikayelerde olaylar son derece basit ve yüzeysel bir şekilde okuyucuya aktarılmaya çalışılır. Hikayelerde ayrıntıya girilmez, olayların öncesi ve sonrasındaki aşamalar kısa anlatımlar ile okuyucuya sezdirilir. Peki, hikaye çeşitleri nelerdir?

Hikaye Çeştleri

Hikaye çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. Olay hikayesi ve durum hikayesi.

Olay Hikayeciliği

Olay hikayeciliği, Maupassant hikayeciliği olarak da bilinmektedir. Bu hikaye türünde olay, yer ve zaman kavramları bir ahenk içerisinde okuyucuya sunulmaktadır. Bu tür hikayeler mantık çerçevesi içerisinde okuyucuya sunulmakta gerçekçilik yani realisttik her zaman ağır basmaktadır. Edebiyatımızda bu türün en önemli temsilcisi Ömer Seyfettin’dir. Reşat Nuri Güntekin, Refik Halit Karay’ın da olay hikayeciliği türünde eserleri bulunmaktadır.

Durum Hikayeciliği

Modern tarzda öykü olarak da bilinmekte olan durum hikayeciliğinde, eserde bir olay değil durum işlenmektedir. Merak uyandırmak, okuyucuyu olay örgüsünün içerisine dâhil etmek ikinci planda tutulmaktadır. Bu tür hikayelerde bir zaman diliminde kesitler sunulur ve kişinin iç dünyası içerisinde bulunduğu düşünceler okuyucuya anlatılmaya çalışılır. Meran ögesi neredeyse yoktur. Bu türde hikayeler Çehov tarzı hikayeler olarak da isimlendirilmektedir. Türk Edebiyatında bu türden eserler veren başlıca yazarlarımız Sair Faik Abasıyanık ve Memduh Şevket Esendal’dır.

Bu makalemizde sizlere hikaye nedir, hikaye çeşitleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştık.


Ütopya ve Distopya Nedir? Kitap ve Film Önerileri

Kitap Önerileri Nasıl Yapılmalıdır? Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

2016 En İyi Kitaplar Listesi (En Popüler Kitaplar)

Yaşar Kemal’in Önerdiği Kitaplar

Hasan Ali Toptaş’tan Yazar Adaylarına Öğütler ve Kitap Önerileri

Deneme Nedir? Deneme Örnekleri Nelerdir?

Sabahattin Ali Kitapları

Senaryo Nasıl Yazılır? Senaryo Örnekleri

 

Yazar: Özlem Hür

Yazar Olmak'ta bir okur olarak görüşlerimi ve kısa bir süre yaptığım editörlük deneyimlerimi, yazar ve yazar adaylarına farklı bir bakış olması adına paylaşıyorum.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.