Midnight in Paris – Yazar Adayları İçin Film Önerileri

Yazar Adayları İçin Film Önerileri – Midnight in Paris

Woody Allen, Amerikan bağımsız sinemasının en iyi yönetmen ve senaristlerinden bir tanesi olduğunu her filmiyle tekrar tekrar kanıtlıyor. Midnight in Paris, yönetmenin en bilinen ve sevilen filmlerinden bir tanesi. Konumuz yazarlık olunca, yazar adayları için film önerileri konusuna bu şaheserle başlamamız gayet doğal.

Romantik, komedi türleri içerisinde yer alan Midnight in Paris, birçok Oscar’a aday oldu ve en iyi senaryo Oscar’ını aldı. En iyi yazarlar, şarkıcılar ve ressamlar dönemine gitmemizi sağlayan film, her yazar adayının mutlaka izlemesi gereken filmler arasında başı çekiyor.

Midnight in Paris’in Konusu

Geçmişte yaşamanın ne kadar güzel olacağının üzerine bir kitap yazmaya çalışan Gil, nişanlısı(Inez) ile beraber Paris’te düğünleri için hazırlık yapmaktadır. Paris’te arkadaşlarıyla karşılaşan çift, Inez’in bu çiftin entelektüel yaşantılarına hayran olması sebebiyle beraber sanat galerilerini gezmeye başlar. Kendi halinde olan kahramanımız Gil, bir gece yarısı nişanlısının ve diğer çiftin yanından ayrılıp otele doğru yürümeye başlar. Paris’in sokaklarında kaybolan Gil, bir yere oturup dinlendiği sırada, gece yarısı olduğunu belirten bir çan çalar. Ardından, 1900’lü yıllardan kalma bir araç önünde durur ve kahramanımızı bir partiye davet eder. Gil, partiye gittiklerinde, herkesin 1900’lü yılların başındaki gibi giyinmiş olarak görür.

Yönetmen ve Oyuncu Kadrosu

Başta söylediğimiz gibi filmin yönetmeni Woody Allen.
Oyuncu kadrosuysa gerçekten oldukça kaliteli; Müzede Bir Gece’den tanıdığımız Owen Gilson, Not Defteri, Doktor Strange gibi filmlerde izlediğimiz Rachel McAdams, en son Uzay Yolcuları’nda robot olarak gördüğümüz Michael Sheen, ismi son günlerde Kürk Mantolu Madonna ile anılan Marion Cotillard ve Thor’un baş belası kardeşi Loki rolüyle aklımızdan çıkmayan Tom Hiddlestone…

Midnight in Paris’in IMDB notu: 7.7

Önemli Noktalar 

1- Midnight in Paris, Woody Allen’ın en çok gişe yapan filmidir (100 milyon dolardan fazla).

2- Woody Allen, Tom Hiddlestone’a teklifi aşağıdaki şu üç cümleyle yapmıştır;

Sevgili Tom, bu yaz Paris’te bir film çekeceğim. Sayfaları gönderiyorum. Scott rolünü senin canlandırmanı çok isterim.

Hiddlestone, bu mektubu çerçeveletip evine asmıştır.

3- Marion Cotillard’ın, Allen ile telefonda görüşmesinin ardından, “Aman Tanrım, Woody Allen ile konuşuyordum – Bu, Woody Allen’ın sesiydi!” dediği belirtilmiştir.

4- Woody Allen, ilk defa geleneksel araçlar yerine dijital araçlar kullanarak renklendirmeyi, Midnight in Paris ile yapmıştır.

5- Her Oscar töreninde olduğu gibi, en iyi senaryo ödülünü almak için Woody Allen, Oscar törenine katılmamıştır.

6- Filmin hikâyesi, Woody Allen tarafından kaleme alınan The Kugelmass Episode isimli kısa öyküye benzemektedir.

Midnight in Paris, izlememiş olan yazar adayları için oldukça güzel bir film olacaktır. Yazar adayları için film önerileri listemiz, bundan sonraki süreçte sık sık güncellenecektir.
İyi seyirler.


Hasan Ali Toptaş’tan Önerilen Kitaplar Listesi

Ahmet Ümit’ten Önerilen Kitaplar Listesi

Zülfü Livaneli’den Önerilen Kitaplar Listesi

Yaşar Kemal’in Önerdiği Kitaplar

Yazar: Yazar Olmak

Yazar Olmak, yazar ve yazar adayları için önemli ipuçları paylaşan, yazarların önerilerini okurlarına ileten bir platformdur.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.