Makale Yazarlığı ve İnternetten Para Kazanmak

Makale yazarlığı, evde ek iş yaprak internetten para kazanma yöntemlerinden sadece birisi. Gerçekten makale yazarak para kazanmak mümkün mü? Bunun yanıtı size bağlı olsa da, eğer sabrınız ve azminiz varsa, evet mümkün. Freelance iş konusunda Freelance Yazarlık Nedir? Nasıl Yapılır? üzerine bir makale kaleme almıştık, dilerseniz bu yazının ardından okuyabilirsiniz. Şimdi sizlere, makale yazarlığı ile evde ek iş yaparak internetten para kazanma yöntemini en ince detayına kadar inceleyeceğiz.

Profesyonel SEO Uyumlu Makale hizmetimiz için tıklayın.

Öncelikle bilmemiz gereken bazı kavramlar ve yanıtlamamız gereken bazı sorular var;

 • SEO nedir?
 • Site içi SEO nedir?
 • SEO uyumlu makale nedir?
 • Makale konuları nasıl belirlenir?
 • Makale nasıl yazılır?
 • Makale örnekleri nelerdir?
 • Makale siteleri hangileri?
 • Makale yazarak para kazanmak gerçekten mümkün mü? Nasıl?

09.09.2017 tarihli ekleme: Deneme amacıyla bu yazıyı yayımladığımız tarih itibariyle (08.08.2017) bir aylık teklif açtım ve 182 TL’lik bir gelir elde ettim. Yalnızca hiçbir uğraş gerektirmeyen basit bir teklifti. Gördüğünüz gibi sizler de rahat bir şekilde makale yazarak para kazanabilirsiniz.

20.10.2017 tarihli ekleme: Bireysel olarak denediğim ve bu yöntem ile şu ana dek çok az zamanımı harcayarak 1.000 TL’den biraz fazla para kazandım. 3,5 ayda sadece basit birkaç ilan vererek bu kadar kazandıysam, zamanınızı ve emeğinizi vererek binlerce lira kazanabilirsiniz!

makale-yazarak-para-kazanma

 

SEO Nedir? Site İçi SEO Nedir?

Makale yazarlığı ile evde ek iş yaparak internetten para kazanma amacınız varsa, SEO nedir, sorusuna yanıt verebiliyor olmanız gerekir. Kısaca özetleyecek olursak SEO; arama motorları için yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarına denir. Site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılsa da, şu an için bizi ilgilendiren kısım site içi SEO olmakta.

Arama motorları için yapılan iyileştirmeler arasında aşağıdakileri düşünebilirsiniz;

*Web sitesinin kod yapısı,
*Web sitesinin açılış hızı,
*Site haritasını Google’a tanıtmak,
*JavaScript ve CSS kodlarını küçültmek, header sayfasından kaldırmak,
*404 ve 301 yönlendirmelerini gerçekleştirmek,
*Mobil arayüzün iyi olması,

diyebiliriz. Elbette siz yalnızca makale yazarlığı ile evde ek iş yaparak internetten para kazanma amacı güdüyorsanız, yukarıdakileri pekte bilmeniz şart değil. Yine de bilmenizde bir zarar yok neticede.

Gelelim makale hizmeti vererek, makale yazarak para kazanmak hususuna, yani site içi SEO’nun sizi ilgilendiren kısmına.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale, makale yazarlığı yaparak internetten para kazanma düşüncesi olanların kesinlikle ve kesinlikle bilmesi, iyi bir şekilde başarması gereken bir şeydir. Eğer SEO uyumlu makale hizmeti verecekseniz, az sonra vereceğim bilgilerin hiçbirini atlamamanız, freelance iş almanız konusunda çok büyük önem arz etmektedir. Unutmayın ki birisi hizmetinizden memnun kaldığında, tekrar gerektiğinde ilk arayacağı kişi siz olursunuz.

SEO uyumlu makale yazarlığı ile para kazanma tam olarak aşağıdaki yönergeleri iyi anlamanız ve gerçekleştirmenizle mümkün olacaktır.

 • Kesinlikle kaliteli ve özgün içerik sağlamalısınız.

Kopya içerikleri analiz etmek arama motorları için oldukça basit. Makalenizin her cümlesi size ait olmalı, alıntılar belirtilmelidir (en fazla bir alıntı önerilir).  Eğer özgün içerik oluşturmazsanız ve arama motorları bu içeriğin kopya olduğunu anlarsa (ki anlarlar), kopya içerik sebebiyle kaleme aldığınız makale asla ön sayfalarda çıkmaz.

 • Anahtar kelimeleri iyi analiz etmeli, dengeli kullanmalısınız.

Eğer anahtar kelimeleri siz belirleyecekseniz (önermiyoruz) muhakkak Google’ın kelime planlayıcı hizmetinden faydalanın.

Anahtar kelime ne kadar çok kullanılırsa o kadar iyi olur yanılgısına asla kapılmayın. Çünkü anahtar kelime  yoğunluğu bir metin için en fazla %3 olmalıdır. Aksi halde arama motorları içeriğinizin spam olduğunu düşünür ve ilk sayfalarda gözükmek bir hayal olur. Böylece SEO uyumlu makale hizmeti oldukça başarısız bir hal alır.

 • Başlık ve meta açıklamalarına muazzam önem vermelisiniz.

Başlık en az 3, en fazla 5-6 kelimeden oluşmalı ve muhakkak anahtar kelimeyi içermelidir. Hatta mümkünse anahtar kelime en başta olmalıdır. Dikkat çekmek için dahi olsa, içerikle alakası olmayan başlık girilmemelidir. Arama motorları bu konuda oldukça hassastır ve okuyucuyu yanıltmaya yönelik hareketleri anlayarak ilgili web sitesinin görünürlüğünü ortadan kaldırabilir.

Meta açıklaması en fazla 160 karakter olacak şekilde, makalenizin özetini en iyi açıklayan biçimde kaleme alınmalıdır. Aksi taktirde organik aramayla sitenize gelecek olan kullanıcılar, meta açıklamasının yetersizliğini görerek tıklama işlemi yapmayacak, görüp geçtikleri de arama motorlarının gözünden kaçmayacaktır. Sonuç; yine hüsran.

 • Site içi linkleme yapmaya özen göstermelisiniz.

Bu konu pek dikkate alınmasa da çok önemli. Arama motorlarının örümcekleri (botları) indexlenen sayfaya geldiğinde, içeriğinizi okur ve geçer ama ilgili içerikte site içinde başka sayfaları referans gösterirseniz, o sayfalarda ne olduğu, makalenizle gerçekten alakalı olup olmadığını tespit amacıyla ziyaret gerçekleştirir. Eğer içerikleriniz birbirine destek oluyorsa, her iki sayfayı da yararlı bulur, ön sayfalara geçebilmeniz için kırmızı halı örmeye başlar.

 • Resimlerin optimizasyonunu iyi yapın. (Eğer içeriği siz yayınlayacaksanız.)

Nasıl olacak, diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Çok basit; siteye ekleyeceğiniz resmi bilgisayarınıza önce “anahtar kelimeyi içeren bir başlık ile” kaydedin, ardından sitenize öyle yükleyin. Çünkü arama motorları resimleri görmezler, resimlerin açıklamalarına bakarlar ve bu açıklamalarda anahtar kelime ya da kelimeler bulunuyorsa, “resim, içerikle alakalı” diye düşünüp hanenize artı puan yazarlar. Ayrıca resim boyutlarını web sayfası formunda kaydederek optimize edebilirsiniz (Photoshop öneririm).

 • H1, H2, H3 ve H4 başlıklarını kullanın. (Eğer içeriği siz yayınlayacaksanız.)

Bir kere H1 (ana başlık), bir kere de H2 (alt başlık) etiketini kullandıktan sonra dilediğiniz kadar H3 ve H4 etiketi kullanabilirsiniz. Bu, arama motorlarının yazının okunabilirlik açısından değerlendirilmesini sağlıyor.

Örnek etiketler;

H1

H2

H3

ÖNEMLİ: yazarolmak.com H1, H2, H3 ve H4 etiketlerinin boyutu, tema içerisinde küçültülmüştür. Diğer sitelerde farklılık gösterebilir.


 

SEO Uyumlu Makalenin Yayımlanma Örneği

makale yazarlığı internetten para kazanma

***SEO Uyumlu makale örneği için Kitap Yazmak Neden Zor makalemize giderek “kitap yazmak” etiketi üzerinden inceleyebilirsiniz.

 

SEO Uyumlu Makale Konuları Nasıl Belirlenir?

Eğer makale yazarlığı yaparak evde ek iş imkanı sağlayıp internetten para kazanma amacınız varsa, merak etmeyin, alıcılar kendi makale konuları ve anahtar kelimelerini paylaşıyorlar. Makale yazarak para kazanmak için yapmanız gereken, makale hizmeti sağlayacağınız alıcı bulmak. Bunun için de freelance iş ilanı açabileceğiniz siteler mevcut. Bu siteleri freelance yazarlık konusunu işlediğimiz makalemizde belirtmiştik.

Elbette makale siteleri olarak geçen aracı firmalarla da çalışabilirsiniz. Fakat emeğinizin karşılığını aldığınıza emin olmanızı öneririm. SEO uyumlu makale hizmeti karşılığında ne kadar ücret talep etmeniz gerektiğini siz belirleyecek olsanız da, bu işin de bir piyasası, bir “oluru” var ve araştırıp en doğru rakamı belirleyebilirsiniz.

Konulara gelince; iç giyim, teknoloji, mobilya, sanat, sağlık ve benzeri birçok konuda makale hizmeti istenebiliyor. Gelecek teklifleri değerlendirip kabul etmek size kalmış ama makale yazarlığı ile evde ek iş yaparak internetten para kazanma amacı güdüyorsanız, ki hala bu yazıyı okuyorsanız böyle bir amacınız vardır, konular hususuna çok takılmayın derim.

Makale Siteleri Hangileri? sorusuna yanıt vermek isterdim ama ne yazık ki hangi sitenin güvenilir olduğu, hangisinin emeğinizin karşılığını vereceğini bilemediğim için bir öneride bulunmak istemiyorum. Bana kalırsa SadeceOn ve Bionluk gibi sitelerde kendinize müşteri bulma olasılığınız var ve eğer makale hizmeti karşılığında müşterileriniz memnun kalırsa, yapacakları yorum sayesinde bir otorite kurmuş olursunuz. Böylece ilk defa makale hizmeti satın alacak olanların sizinle anlaşması için bir yol açılmış olur.

Makale Yazarlığı İle Para Kazanmak Gerçekten Mümkün mü?

İnternetten para kazanma çoğu kişi için bir hayal gibi görünse de, sadece makale yazarlığı yaparak bile büyük paralar kazanabilirsiniz. Şöyle küçük bir hesap yaptığımız zaman aslında sorunun yanıtını da vermiş olacağız.

Evde ek iş yapma konusunda karar kıldınız ve bir freelance iş ilanı açtınız. (Örneğin) 300 kelimelik bir makaleyi 10 TL’ye satıyorsunuz. Bir müddet size kimse yazmayacaktır ama ummadığınız anda mail kutunuza bir mesaj düşecek, size sorular sorulacak. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar karşısında ya iş alacaksınız ya da alamayacaksınız. Aldınız farz edelim.

Makale hizmeti karşılığında 10 TL olan fiyatı kabul eden müşteri satın aldı ve siz oldukça hızlı bir teslimat gerçekleştirdiniz. İçeriğiniz özgün, SEO kurallarına uyumlu ve müşteriniz memnun oldu. Size yorum yazacaktır; olumlu bildirim, güzel hizmet vs. Böyle birkaç yorumdan sonra mesaj sayılarınız artmaya ve siparişleriniz çoğalmaya başlayacak.

Diyelim ki günde dört makale yazıyorsunuz ve her birinden 10 TL kazanıyorsunuz. Bu 10 TL’nin içinde aracı web sitesinin komisyonu olan 3 TL düşülüyor (makale siteleri genelde makalenize 3 TL öder). 7*4= 28 TL.

Bir ya da bir buçuk saatlik bir uğraş için, evde ek iş için hiç fena bir başlangıç sayılmaz, öyle değil mi? İnsanlar bu paraya evlerinden çıkıyor, iş yerine gidiyor ve 5 saat (asgari ücret üzerinden) muhtelif işler  yapmak zorunda kalıyorlar. Oysa siz sadece bilgisayar başında yazı yazarak bu parayı kazanıyorsunuz. Ve günde yalnızca 4 makale yazdığınız varsaydık. Bu 10 olduğunda, kazancınız evde ek iş  yapmaya göre hiçte azımsanacak bir miktar olmayacaktır.

Sözün özü, makale yazarlığı yaparak internetten para kazanma imkanınız var. Elbette bu vereceğiniz makale hizmetinin kalitesiyle doğru orantılı olarak gelişecektir. Yine de, eğer aklınızda böyle bir fikir varsa, hevesliyseniz, denemekten çekinmeyin derim.

Freelance iş, evde ek iş imkanı yaratarak makale yazarlığı aracılığıyla internetten para kazanma konusunda sizlere bilgilerimi aktardım. Eğer yukarıdaki tavsiyelerime uyarsanız, makale yazarlığı yaparak para kazanmanız oldukça kolay olacaktır. Elbette gerisi kendinizi geliştirmenize kalmış…

 

Yazar: Rıfat Can Yardımcı

Kitap okuru, gamer, internet meraklısı. SEO hakkında öğrenmeye ve öğrendiklerimi paylaşmaya geldim.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

One Response - Add Comment

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.