Le Guernica – Pablo Picasso

Tablo (Le Guernica) hakkında söyleyeceklerimiz elbette var ama öncelikle İspanya iç savaşının nasıl başladığını ve nasıl sonlandığını kısaca geçmek tablonun önemini anlamamıza yardımcı olacaktır.

İspanya’da İç Savaş

İspanya’da Cumhuriyetçilerin ezici çoğunluğa ulaşmasıyla Kral Alfonso ülkeyi terk etti ve iktidar cumhuriyeti ilan etti. Her ne kadar Alfonso ülkeyi terk etse de kraldan çok kralcı olanlar ve sol kesim arasında dengeli soğuk savaş devam ediyordu.

Cumhuriyetçi iktidar ilk iş olarak çıkarttığı kanunlarla kiliseye karşı açık bir savaş başlattı; kiliselerin mallarına el konuldu ve din adamlarına devlet tarafından yapılan yardımları tamamen kesildi. Bunun yanında kral zamanında maddi olarak sıkıntı çeken köylünün lehine bir takım reformlar yapıldı. Bu reformların ardından mallarından, topraklarından vazgeçmek istemeyen zenginler ve devlet tarafından kendilerine verilen hakları talep eden köylüler arasında kanlı çatışmalar baş gösterdi.

1933 yılında sağcılar iktidarı ele geçirdiğinde, bir önceki iktidarın yaptıklarına hamle vermemeleri olanaksızdı; herhangi bir sebep göstermeden ya da çok absürt sebeplerle solcular hapse atılmaya, işlerinden çıkartılmaya başladı. Akabinde ülke tam bir kaos içinde kaldı.

Francisco Franco

Francisco Franco

Bir sonraki seçimlere kadar (1936) birçok olay patlak verdi ve bu olaylar neticesinde binlerce insan yaşamını yitirdi. 1936’da yapılan seçimleri bu sefer solcular kazanınca hapishanelerdeki iktidar yanlıları çıkartıldı ve yerlerine sağcılar koyulmaya başladı. Ordunun Francisco Franco önderliğinde darbe girişimi başarısız olduğunda, Franco, Kanarya Adalarına vali olarak atandı.

1936 Temmuzunda bir solcunun öldürülmesinin ardından karşılık olarak sağcı bir eski maliye bakanı öldürülmesiyle asker ayaklandı ve General Franco Kanarya Adaları’ndan dönerek bu ayaklanmaya liderlik etti.

İç savaşta solcuların safında köylüler, işçiler, anarşist ve komünistler bulunurken, sağcıların safında ordu subayları, din adamları ve toprak zenginleri katıldı. Milliyetçilerin otuz bine yaklaşan ordusuyla, General Franco’nun önderliğinde kurulan hükumeti faşist İtalya ve Almanya direkt olarak tanıdı.

Bu süreçte birçok siyasi gelişme olmuş olsa da konumuzla pek alakalı değil. Sonuç olarak 1939 yılında General Franco iç savaşın kazanan tarafına liderlik ediyordu. İspanya’nın birçok bölgesinde, özellikle Katalonya’da anarşist ve sosyalistler baskın olsa da, yetersiz beslenme, giyinme, barınma ve mühimmat direnişi kırmıştı.

Tablo – Le Guernica

Le Guernica - Pablo Picasso

Le Guernica – Pablo Picasso

Francisco Franco önderliğindeki hükumet, 1937 yılında faşist Alman ve İtalyan kuvvetlerinin yeni uçaklarını Guernica üzerinde test etmelerine izin verdi ve o güne dek görülmemiş kadar şiddetli olan bombalar kentin muhtelif noktalarında binlerce insanın canına kıydı. Açıklanan rakamlara göre ölü sayısı 1.654, yaralı sayısı 889’du. Guernica tam üç gün boyunca yanmış ve nüfusun neredeyse 5/2’lik kısmı hayatını kaybetmiştir.

Bu sıralar İspanyol hükumeti Paris’te gerçekleşmesi planlanan fuarda sergileyebilmek için Picasso’dan bir tablo sipariş etmişti ve Picasso, tablonun konusunun ne olması gerektiğini düşünüyordu. Bombalama haberi kısa sürede Paris’e ulaştığında Picasso’nun da haberi olmuş ve yaşananlara kayıtsız kalmamak adına bu vahim olayı resmetmeye karar vermişti. Guernica Bombardımanı Picasso’yu çok etkilemişti ve bu büyük tabloyu iki ay gibi kısa bir sürede tamamladı.

Le Guernica neredeyse 3,5 metre yüksekliğe ve 7,8 metre genişliğe sahip, oldukça büyük bir tablodur ve tuval üzerine yalnızca beyaz ve siyah yağlı boya kullanarak yapılmıştır. Picasso’ya göre bu vahim olay karşısında birçok canlı renk önemini yitirmiş, hayat siyah ve beyaz olmaya başlamıştır. Olayı gazeteden öğrenen Picasso, renk kullanımındaki basitliği, olayı gazeteden öğrendiğindeki o renksiz ruhu yansıtmak olarak açıklamıştır.

Le Guernica - Tablo

Le Guernica – Tablo

Picasso, Guernica katliamı için şunları söylemişti;

“İspanya’nın mücadelesi, insanlara, özgürlüğe yapılan saldırıya karşıdır. Ressam olarak hayatım boyunca sürekli sanatın ölümüne karşı durmaya çalıştım. Benim gericilikle ve ölümle anlaşma içinde olduğumu kim bir an için bile olsa düşünebilir? Üzerinde çalıştığım ve Guernica ismini vereceğim resimde, ve son zamanlardaki tüm eserlerimde, İspanya’yı acı ve ölüm okyanusuna batıran askeri sınıfa duyduğum nefreti açıkça göstermekteyim…”

Le Guernica en önemli savaş karşıtı tablolardan biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca en politik resim olma özelliğini taşımaktadır.

Franco hükumetin başında olduğu müddetçe resmin İspanya sınırlarına girişi yasaklanmıştır.

Tablo 11 Temmuz 1937 yılındaki fuarda sergilenmiştir. Hitler Paris’i işgal ettiğinde, Picasso, tabloyu çoğaltarak insanlara dağıtmış ve savaş karşıtlığının göstermelik olmadığını kanıtlamıştır.

Katıldığı bir sergide Alman bir general Picasso’ya yaklaşır ve sorar;

”Bu tabloyu siz mi yaptınız” 

Picasso’da;

”Hayır, siz yaptınız” diye yanıtlar.

Le Guernica, 1981 yılında faşist hükumetin yıkılmasıyla ait olduğu topraklara, Guernica’ya ulaşmıştır.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Irkçılık Turancılık Davası – İki Öğretmenin Savaşı

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.