Kitap Yazdım Nasıl Yayınlatırım?

Kitap yazmak istiyorum diyen ya da kitap yazdım nasıl yayınlatırım diye soran çok fazla insan var. Bu noktada yazar adaylarını kitap bastırmak ya da kitap yayınlamak konusunda daha fazla bilgilendirmek istedim. Daha öncede benzer yazılar yazmış olsam da, bu yazıda salt kitap yazdım nasıl yayınlatırım sorusunun yanıtını iki şekilde vereceğim; parayla kitap bastırmak ve telif ücreti alarak kitap bastırmak.

Gerçekten iyi bir yazar olmak istiyor musunuz? O halde başarılı yazarların önerilerine kulak vermelisiniz. Çoğu yazar iyi bir yazar olabilmenin, çok okumak ve çok yazmaktan geçtiğini söylüyor ki, bu gerçek iki ile ikinin toplamının dört olduğu kadar kesin. Siz bakmayın Necip Fazıl Kısakürek‘in “sen hiç süt içen inek gördün mü?” tavrına. Bu nükte(!) hakkında bilginiz yok mu?

Avni Gürel‘in aktarıyor:

Bir gün Necip Fazıl Kısakürek‘in çalışma odasına girdim ve etrafı şöyle bir süzüp, yakınlığın getirdiği cesaretle sordum;

“Siz hiç kitap okumaz mısınız?”

Necip Fazıl Yanıt verir:

“Sen hiç süt içen inek gördün mü?”

Yukarıdaki nükteyi bir yerlerde görüp “adam haklı, kesinlikle okumadan da yazılabilir,” demeyin. Necip Fazıl bu cümleyi kurduğunda oldukça yaşlıydı ve herkes bilir ki, İslam dinine geçişinden (ya da dindar olmadan) önce ve geçtikten sonra epey konuda kitap okumuştur.

Yukarıdaki alıntıyı niçin yaptım? Kitap yazmak istiyorum diyen ve zaman zaman bana “kitap yazdım nasıl yayınlatırım” diye soran ama neredeyse hiç kitap okumayan bir arkadaşım bu örneği vermişti. Elbette kendisine “o halde bir öykü, kısacık ve basit bir öykü yaz ve bana getir” dediğim günden beri bu konuyu açmadı. 

Kitap bastırmak kolay; veriyorsun parayı, basıyorlar! İşin özü iyi bir kitap yazmak

Bu makaleyi yazmadan önce, her zaman olduğu gibi insanlar hangi konuları merak ediyor diye biraz çalışma yaptım; Google üzerinden yapılan aramaları inceledim. Her ne kadar bu makalede “kitap yayınlamak” yerine “kitap yayımlamak” yazmak istesem de, aratılan şekliyle yazmak durumundayım; okunması için, faydalı olması adına böyle bir hataya göz yummak durumundayım. Eğer Necip Fazıl’ın tarzında bir inek olsaydım, muhtemelen okumayacak, araştırmayacak ve yayınlamak kelimesinin doğru olduğunu düşünerek kullanacaktım. 

Her neyse, “kitap okumadan da kitap yazılır” savunucularına karşı biraz “kitap okuru yazarları” savunduktan sonra asıl konumuza dönelim :).

Kitabınız Tamamen Hazır mı?

Kitabınız “Gerçekten” Yayımlanmaya Hazır mı? Başlıklı makalede, kitabınızı yayınevlerine göndermeden evvel neler yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi aktarmıştık. Bu noktada önerileri dikkate almanızı öneririz.

Kimi insan yayınevlerine karmakarışık bir dosya gönderiyor; sayfalarda yazı puntoları farklı, başlıklar kaymış, bir sayfa yarım bırakılmış ve diğer sayfaya geçilmiş… Böyle bir dosyayı elime alsam, ilk düşüneceğim şey o dosyanın sahibinin ne kadar dağınık bir yapıya sahip olduğu olacaktır. “Severek yaptığı bir işe bile önem vermeyen” birisiyle anlaşmak ve çalışmak kolay olur mu? Bence hiç ama hiç olmaz. Bu noktada dosyanızı hazırlarken bir öz geçmiş, kitabınızın kısa bir özeti, varsa içindekiler kısmı ve yine varsa önsöz hazır, okunabilir olmalıdır.Kitap Yazdım Nasıl Yayınlatırım

 

Kitabımı nasıl bastırabilirim, diye soranlara en önemli tavsiyelerimden birisi, düzenli olmalarıdır.

 

Editörler gönderdiğiniz dosyaları okuyorlar. Eline darmadağın bir dosya gelen editör keyifli olur mu? Muhtemelen kızacaktır ve haklı da! “İşi bu!” demeyin, editörün işini kolaylaştırın ve kitap bastırmak istiyorsanız, düzenli olun. Yalnızca söz konusu kitap bastırmak olduğunda değil, her konuda derli toplu olmak size hiçbir şey kaybettirmeyecektir.

Kitap yayınevine nasıl gönderilir, sorusunu soruyorsanız, şekil açısından bir dosyanın en kötü ihtimalle nasıl olması gerektiğini, yayımlanmamış olan kitabımın hazırlık aşamasındaki halini paylaşarak göstermeye çalışacağım. Henüz yayınevlerine göndermediğim öykü kitabımın ilk 5 sayfası yandaki görselde bulunuyor. Eğer yazdığım kitabı nasıl yayınlayabilirim, diyorsanız, aşağıdakileri yapmanıza gerek yok; para ile kitap bastırmak istiyorsanız, hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Parayı verin, yayımlasınlar :).

Bu yazıyı okuyanlar “en doğrusu bu” şeklinde kendi dosyamı gösterdiğimi düşünebilir zira öyle bir niyetim yok. Sadece düzenli olması yeterli olacaktır diye düşündüğüm için kitap yayınevine nasıl gönderilir, sorusunun ilk yanıtını bu şekilde vermek istedim. Gördüğünüz gibi diziliş sırası ve kısa özetler yer alıyor. Aynı zamanda her şey tek bir paragrafta yazılmamış ve neredeyse hiçbir şey uzatılmamış. Hakkınızda kısa bir fikir sahibi olmalarını sağlamak ve başlangıçta kitabınız hakkında bilgi edinmeleri için özetler sunmak iyi olmaz mı?

 

 

Kendinize, Eserinize Uygun Yayınevlerini Belirlediniz mi?

Kitap Dosyanızı Hangi Yayınevine Göndermelisiniz? Başlıklı makalemizde belirtmiştik; reddedilmek istemiyorsanız, yayınevinizi iyi seçin. Kimi yayınevleri şiir kitabı yayımlamaz, kimi edebi eserlerin hiçbirini basmaz. Kimi de araştırma eserlerini incelemez bile. Söz gelimi bir şiir dosyanız varsa bu dosyayı Kabalcı Yayınları’na göndermek ne kadar mantıklı olacaktır? Hiç! 

Tam olarak yukarıdaki nedenden ötürü, kitap bastırmak birçok insan için hayal! Çünkü önlerine gelen yayınevlerine dosyalarını gönderiyorlar. Boşuna zaman kaybettikleri yetmiyormuş gibi bir de keyifleri kaçıyor. 

Kitap Yazdım Nasıl Yayınlatırım

Kitap Yazdım Nasıl Yayınlatırım?

Dosyanız bitti, son okumaları ve düzeltmeleri de yapıp, uygun yayınevlerini belirlediniz. Kitabı nasıl göndereceksiniz? Birçok yayınevi dosya kabul şartlarını internette belirtir. Belirtmemiş olsa bile e posta göndererek öğrenebilirsiniz. Kimi yayınevleri kitap yayınlamak adına anlaşma hususunu klasik yöntemlerle yapar; dosyayı basılı bir şekilde ofislerine ister. Artık çoğu yayınevi elektronik ortamda dosya kabul etmekte ama Doğan Kitap gibi oldukça büyük yayınevleri hala klasik yöntemden vazgeçmiyor. Neden ısrarcılar, anlaşmış değilim.

Her şey hazır, elektronik ortamda ya da posta yoluyla dosyanızı ilettiniz, sıra beklemekte ve en sıkıcı kısım burası. Bazı yayınevleri kitap çıkarmak amacıyla dosya gönderen yazarlara olumsuz dönüş yapmayabiliyor. Bazılarıysa olumsuz da olsa dönüş yapabiliyor. Kitap yayınlatmak isteyen yazar adayları bunu göz önünde bulundurmalı; çoğu yayınevinin yanıt süresi 3-6 ay arasında değişebiliyor ve bu süre zarfında herhangi bir yanıt vermemişlerse, dosyaya olumsuz yaklaştıklarını anlayabilirsiniz.

Elbette olumsuz yanıt aldığınız ya da hiç yanıt alamadığınız zaman hevesiniz kaçabilir ama bu durum sizi üzmesin, yazmaktan vazgeçmeyin. Yayınevleri Tarafından Defalarca Reddedilen Ünlü Yazarlar isimli makalemizde, onlarca kez reddedilen ama sonunda oldukça başarılı yazarlar olmayı başaran insanlara yer vermiştik. Olumsuz dönüşlerde bu insanları anımsayın.

Ayrıca eğer yayınevi kitap yayınlatmak için yaptığınız başvuruyu kabul ederse, telif ücreti için anlaşma imzalamanız gerekecek. Bu noktada Yazar Adayları İçin Kitap Telif Hakkı başlıklı makalemizi okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kitap yazdım nasıl yayınlatırım sorusuna yanıt verirken bazı konularda da eleştiriler sundum ama inanın edebiyat dünyası git gide sıkıcı bir hal almaya başladı. İnsan işin içine girince kendini kirli bir kuyuya düşmüş gibi hissediyor. Elbette bunda yayın dünyasından birçok arkadaşım olmasının ve sektörde üç yıl çalışmamın da nedeni var. Sizler de hiçbir birikimi olmayan insanların en büyük yayınevlerinden çıkan kitaplarını görmüş ve belki de okumuşsunuzdur. İşte onları göz önüne alarak, yazdığınız eserin kalitesinden çok tanınma seviyenizin önemli olduğu bir dönemde olduğumuzu hatırlayın. Kitabınız bir şaheser dahi olsa, ciddiye alınmayabiliyor.

Elbette insanlar yazmalı, ben her daim herkesin bir şeyler yazması, çizmesi, seslendirmesi taraftarıyım ama hak etmeyeni baş üstü, hak edeni ayak altı yapan bu toplumu ve sektörü gördükçe ve daha fazla içine girdikçe, ikinci kitabı yayımlatma konusunda şüpheye düşüyorum. Yine de bu şüphe, siz Yazar Olmak takipçileri, okurları için faydalı olmak adına eyleme geçmeye sürüklüyor. Az da olsa birikimimi paylaşmak ve kitap yazdım nasıl yayınlatırım sorusunu soran insanlara yardımcı olmak, beni mutlu ediyor.

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.