Kitap Önerileri Nasıl Yapılmalıdır? Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

Bu yazı, kitap okumanın faydaları nelerdir, kitap önerileri nasıl yapılır, okunması gereken kitaplar nelerdir gibi önemli sorulara yanıt niteliğinde kaleme alınmıştır. Tamamı kendi düşüncelerim olup, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Eğer tamamını okumak istemiyorsanız, en aşağıdaki kitap önerilerine bakabilirsiniz.

Kitap Önerileri ve Okunması Gereken Kitaplar

Malumunuz, kitap oku diye bir tavsiye vermek saçma görünebilir ama bir o kadar da gereklidir. Kitap okumak, okunması gereken kitaplar konusunda bilgi sahibi olmak önemli. Neden mi? Zamanla en güzel bağımlılığınız olmasının  yanında birçok faydasını da göreceksiniz.  Kitap okumak, bir insanın konuşmasından tutun yürüyüşüne, karakterinden ideolojisine kadar her şeyin belirleyicisi olabilecek kadar önemli bir gereksinim. Bu yazıda sizlere kitap okumanın faydalarını anlatacağım.

Y ve Z kuşağındaki herkes en azından bir kere bir kitaba başlamıştır. Okumuştur demiyorum çünkü başladım ama okuyamadım diyen birçok insana rastladım. İşte bu noktada sizin için en iyi kitaplar hangileri, okunması gereken kitaplar nelerdir gibi çok önemli sorular ortaya çıkıyor. Kitap okumanın faydalarını sıralarken, aynı zamanda yeni kitap okumaya başlayacak olanlar için en iyi kitaplar, okunması gereken kitaplar hangileri konusunu da elimden geldiğince açmaya çalışacağım.

Öncelikle kitap okumanın faydalarından biraz söz edelim.

1. Kelime dağarcığınız inanılmaz bir şekilde gelişir.

Elbette bu hemen olmaz; bir süre kitap okursunuz ve bakarsınız ki daha önce bilmediğiniz kelimeleri cümle içinde kullanmaya başlıyorsunuz. Hatta yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi cümle içinde kullanmak için fırsat kolluyorsunuz. Hayır, bu kötü bir şey değil. Kendinizi geliştirmeniz açısından oldukça faydalı bir durum. Öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanmak için fırsat kollamakta bir beis görmeyin.

2. Hayatla, insanlarla ilgili çok fazla bilgi sahibi olursunuz.

Şöyle söyleyeyim; evinizde otururken bir anda İstiklal Caddesi’ni görmek istiyorsunuz ve bilgisayarınızı açıp İstiklal Caddesinde bulunan kameralara bağlanıyorsunuz. Ya da İngiltere’de pub’lar nasıl, diye merak edip aynı şekilde izleyebiliyorsunuz. İşte, kitap okumak bunun çok daha üstünde bir deneyim sunar. Yazarların hayatlarına, yazarların anlattıkları insanların hayatlarına girebilirsin. Kurmaca öyküler de dahi insanlar, insandır, yani bir insan gibi düşünür, hisseder. Daha açık olmak gerekirse, kurmaca öyküdeki düşüncelerin tamamı gerçek bir insanın düşünceleridir. Bu sebepten ötürü hayatı ve insanı kitaplardan teorik olarak öğrenme olasılığın çok yüksek.

Göreceksiniz ki kitap okuduktan sonra insanlara, hayvanlara ve hatta eşyalara bakış açınız değişecek. Çünkü salt kendi görüşünden ziyade, birçok görüşü (insanın görüşleri) biliyor olacaksınız. Kim bilir, belki de en sevdiğiniz yazarın hayatını, düşüncelerini, en yakın arkadaşınızınkinden daha iyi bileceksiniz. Kitap oku, insanları tanı.

3. Araştırmalara göre kitap okuyan insanların beyinlerinde yeni nöron bağlantıları oluşuyor.

Yani daha zeki oluyorsunuz, oluyoruz. Kitap oku, çünkü daha zeki insan olmak hayatı daha güzel yaşamak anlamına geliyor. Elbette burada okunması gereken kitaplar da çok önemli. Piyasada en iyi kitaplar ya da en çok okunan kitaplar gibi araştırmalar yapıp bunlara başlamayın! Böyle bir hata yapmayın lütfen. Çünkü kitap önerileri çok tehlikeli bir konudur ve gerçekten hiç kitap okumamış birisine kitap önermek ince eleyip sık dokuyarak yapılması gereken bir şeydir. Daha zeki olmak istiyorsak, kitap oku önerisine uymalı ama hangi kitaplarla başlamamız gerektiğiniz bilmeliyiz. Çünkü yanlış kitap okumak, okumaktan soğutur ve tarikattan bir kişi eksilsin istemeyiz. Tekrar ediyorum; okunması gereken kitaplar, kişiye göre değişir ve yanlış kitap seçmek yanlış kişiyle evlenmeye benzer.

4. Hayatın rutin gerçeklerinden uzaklaşıp kendine bir dünya yaratabilirsiniz.

Hayır, gerçekten bu bir şaka değil. Ya da öylesine söylenmiş bir söz, kitap oku diye başlatılmış bir kampanya değil. Zamanla göreceksiniz ki dertlerin git gide hafifliyor… Aslında hafiflemiyor olacak, artık siz bu dertleri eskisi gibi edinmiyor olacaksınız. Çünkü kendi içinde yepyeni bir dünya var artık; en iyi kitaplar ve en sevdiğin karakterlerle harmanlayıp oluşturduğunuz, yalnız kalmak için kapandığın bir dünya. Artık daha sabırlısınız, çünkü insan denen canlının gerçekte ne olduğunu biliyorsunuz.

5. Kitap okuyarak daha yaratıcı bir insan olabilirsiniz.

Ne işle meşgul olursanız olun, eminim ki yaratıcılığa ihtiyacınız var. Mimarsanız çizim, reyon sorumlusuysanız ürünleri dizme… Komik gibi gelse de, benim işimle ne alakası var deseniz de, bunu şiddetle reddetmek durumundayım. Daha iyi düşünmek, daha fazla bilmek her zaman işinize yarayacaktır. Matematiksel zekaya sahip insanlar nasıl analitik düşünme konusunda daha iyiyse, siz de kitap oku önerisine uyarak daha yaratıcı, daha iyi düşünebilen, ayrıntıları kaçırmayan birisi olabilirsiniz. Elbette ben de ve tüm kitap okuyanlar da öyle.

6. Arkadaş ortamınızın değiştiğini göreceksiniz.

Belki bu size biraz bencilce ya da kötü gelebilir ama değişecektir, bundan adım gibi eminim. Elbette eski arkadaşlarınızla oturmaya devam edeceksiniz ki etmelisiniz de. Kitap okuyorum diyerek arkadaşlar bırakılır mı? Ama artık sohbetleriniz eskisi gibi tat vermez olacak. Yan yanayken hep “kadınlardan ve erkeklerden” konuşurken, yavaş yavaş bu konuşmalar size yavan ve anlamsız gelmeye başlayacak. Size daha çok şey katacak insanlarla iletişim kurar hale geleceksiniz. Bu onların suçu değil, muhtemelen kitap oku diyerek onları da çekmek isteyeceksiniz ama ne yazık ki başarılı olamayacaksınız. Çünkü çağımızda kitap okuma alışkanlığı edinmek gerçekten çok zor.

7. Yaptığınız işe odaklanma konusunda daha iyi olacaksınız.

Mesela ben üniversite sınavına girerken hiç ama hiç ders çalışmamıştım. Buna rağmen sözel soruların büyük çoğunluğunu yanıtladım. Çünkü kitap okursanız, okuduğunuzu anlama ve yorumlama yeteneğiniz gelişir. Bu size hem ders çalışma konusunda hem de çalışacağınız işte epey fayda sağlayacaktır.

8. Hafızanız güçlenir.

Bunu geçenlerde bir araştırmada okumuştum. Bana kalırsa doğru, çünkü eğer kitap okumak beyinde yeni nöran bağlantıları oluşturuyorsa, hafızaya etki etmesi kaçınılmaz.

9. Konuşacak bir şeyleriniz olur.

Okuyan bir millet değiliz ama çok konuşuruz. Bu kıraathanedeki amcalar kitap mı okuyor da bunca konuşuyor, diye soracak olursanız, onların bir çoğu boş konuşuyor diyebilirim. Adam bor çıkartamıyoruz, dünya lideriyiz, 2023’de anlaşma bitecek diyor ve sen buna gerçekten konuşmak mı diyorsun? GERÇEKTEN konuşabilecek bir şeyleriniz olur. Örneğin, bana kalkıp da bor çıkartamıyoruz demez, bor çıkartabiliyoruz ama işleyecek teknolojimiz yok, diyebilirsiniz, ki bu gerçekten önemli. Burada kitap örneği bile vermedim, basit bir şekilde Google’a girip üç kelime yazıp aratarak doğru bilgiye ulaşabileceğimiz bir konu bu. Yalnızca üç kitap okusan, Türkiye’nin yarısından daha fazla kitap okumuş olacaksınız.

10. Sevdiğiniz konularda uzman olmanızı sağlar.

Yazarlık diye bir meslek okulu var mı? Yok. Peki bu insanlar nasıl yazar oldu? Okuyarak ve yazarak. Yaptığınız işte kendinizi geliştirmeniz her zaman yararınıza olacaktır. Bu maaş aldığınız işiniz de olabilir, bir hobiniz de. Eğer kendinizi geliştirmezseniz hep bir adım geride kalacaksınız. 45 yaşında bir adam, tanıdığımın tanıdığı, iş  yerindeki İngilizce toplantılara katılabilmek için dil öğrenmeye karar verdi ve İngilizce hikaye kitapları okuyor. Bir akrabam, diksiyon kursuna gitti ve her akşam mutlaka kitap okuması önerildi. Ben, distopya yazıyorum ve tüm distopya eserlerini okumak için çaba gösteriyorum. Neden? Çünkü bir şeyi daha iyi yapabilmemiz için kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Kendini geliştirmenin en kolay ve ucuz yanı elbette kitap okumaktır.


Kitap Önerileri

İyi güzel söylüyorsun da ne okuyalım? Kitap oku demesi kolay okunması gereken kitaplar, en iyi kitaplar hangileri? En çok okunan kitaplar ya da kitap önerileri tehlikeli ama sen ne diyeceksin o halde? Ben, aslında söylenenleri çok az değiştirip öyle ileteceğim size. Kitap önerileri konusunda yaptığım hatalardan çıkarttığım derslerden yola çıkarak, okumaya yeni başlayanlar için en iyi kitaplar hangileri bunları iletmeye çalışacağım.

Birisine kitap önermeden önce, en son okuduğu üç kitabı ve bu kitapları beğenip beğenmediğini sorarım. Eğer o kitapları okuduysam, beğenip beğenmediğini, aynı tür isteyip istemediğini ya da hangi tür kitap okumak istediğini sorarım. Örneğin, Orhan Kemal’in Önce Ekmek isimli eserini okumuş ve beğenmemiş birisine Sırça Köşk’ü önermem! Çünkü muhtemelen öykü ya da insan hayatındaki kusurlara, olumsuzluklara değinen öyküleri sevmiyordur. Hiç polisiye okudun mu, diye sorar, eğer okumaya hevesliyse Sir Arthur Conan Doyle’a ya da Agatha Christie’ye yönlendiririm. Çünkü bu insan zaten kitap okuyor ve daha önce hiç okumadığı bir türe yönlendirmek çok sıkıntı değil. Eğer sevmezse bırakıp yeni bir kitaba başlayabilir. Asıl önemli olan kitap oku dediğimiz ve kitap önerileri konusunda destek olduğumuz arkadaşlar. Belki de siz.

En çok yapılan hata, hiç kitap okumamış birisine çok sevdiğimiz yazarları önermek. Hiç kitap okumamış birisine en çok okunan kitaplar arasında yer alan Tutunamayanlar’ı önerirsek ne olur? Hüsran. Kişi, demek ki kitap okumak gerçekten sıkıcıymış, der ve bu yolculuk sona erer. Ya da kalkıp Fernando Pessoa’nın Huzursuzluğu Kitabı isimli eserini önerirsek, kitap oku diye darladığımız arkadaştan küfür bile yiyebiliriz. Çünkü Huzursuzluğun Kitabı çok ağır bir metindir. Çok beğenmeniz, herkesin bunu okuması gerektiği anlamına gelmez. Okunması gereken kitaplar, ilk defa kitap okuyacak birisi için özenle belirlenmelidir.

Çok konuştun, ne yapmalı, diye soruyorsunuz, biliyorum ama bunları açıklamak, konunun ciddiyetini kavramak açısından önemli.

Hiç kitap okumamış birisine kitap önerileri yaparken, öncelikle hayat görüşünü biliyor olmamız çok iyi olur. Dini yönü mü baskın? Sosyal mi? Yalnız mı? Duygusal mı? Psikolojiye ilgi duyar mı? Edinebildiğimiz tüm bilgiler önemli çünkü tarikatımıza birisini katacağız.

İyi hoş ama kitap önerisi nasıl yapılır?

Söz gelimi bir profil çizdik; duygusal, mutsuz ve hayatının aşkını arayan bir üniversite öğrencisi. Kadın ya da erkek fark etmez. Bir şekilde kitap oku önerinizi kabul etti ya da sizden kitap önerisi istedi, neyi önermelisiniz? Sakın ha! Yusuf Atılgan değil, Aslı Erdoğan ya da Orhan Pamuk değil… İlk defa kitap okumak isteyen duygusal, mutsuz ve hayatının aşkını arayan bir üniversite öğrencisine önerilebilecek en güzel kitap, Kürk Mantolu Madonna’dır. Çok mu klişe oldu? Bazı klişeler gerçekten işe yarardır ve Kürk Mantolu Madonna, en çok okunan kitaplar listesinde olan ve ilk defa kitap okuyacak arkadaşlar için gerçekten çekici nitelikte bir eserdir. Romantizm, yalnızlık, mutsuzluk, mutluluk, aşk, ayrılık…

Bir diğer profilimiz, yirmili yaşlarında bir erkek ya da kadın. Bu kişi oldukça sosyal, her konuda konuşmayı seviyor ve sürekli araştırıyor. İnternette araştırdıkları yetmiyor ve artık kitap okumaya karar vermiş. En çok okunan kitaplar listesinden bir kitap almış ve beğenmemiş, kitap oku diyenleri dinlemiş ama girmesi gerektiği yolu bir türlü bulamamış. Kitap önerileri yazılarına bakmış ama arkada kapaklardan bir sonuç çıkartamamış, en iyi kitaplar hangileri diye araştırmış ama araştırmakla kalmış… Okumak isteyen ama kitaba para vermekten bilinçsizce kaçınan bir arkadaşımız. Yapıştır Montaigne’in Denemeler isimli eserini ve yanında da ver Adem’den Önce’yi. Birini sevmezse diğerini sevecektir, değil mi? Elbette beğenmeyebilir, kesinlikle beğenecek ve devam edecek diye bir garanti yok ama yüzde otuz olan başarı oranımızı yüzde altmışlara çıkartıyoruz.

Örneğin ben, edebi eserleri okumaya bayılırım ama Hasan Ali Toptaş’ın Bin Hüzünlü Has isimli eserini bayıla bayıla okumadım. Güzel mi? Benim tarzım değil.

Hükumet karşıtı mı? 1984 değil! Hayvan Çiftliği… Eğer illa önermeniz gerekiyorsa elbette.

Dini yönü mü baskın? Necip Fazıl Kısakürek ne güne duruyor?

Şiir seven bir romantik mi? Nazım Hikmet, Ümit Yaşar Oğuzcan…

Bilime mi ilgi duyuyor? Zamanın Kısa Tarihi…

Biraz deneme okumuş ve hoşuna gitmiş, farklı fikirler mi bilmek istiyor? Cehenneme Övgü…

Kitap önerileri tehlikelidir, önereceğiniz kişiyi iyi analiz etmeniz önemlidir. Soru sormaktan çekinmeyin.

Yukarıdakiler tamamen örnektir, elbette karşımdaki kişiye direkt olarak bu kitapları, yazarları önermiyorum. Bilinen ve en çok okunan kitaplar, yazarlar oldukları için bu örnekleri verdim.

***

Kitap önerileri konusuna geçerek, kitap oku diyerek başladığım bu yazıyı tamamlayacağım. Bu listeler, okunması gereken kitaplar listesinden farklı olacaktır. Aşama aşama vereceğim en iyi kitaplar listesi tamamen kendi okuduklarım arasından seçtiklerim olacağı için bazı kitapları içermeyecektir. Çok bilinen kitapları da listeye almayı düşünmüyorum. İşte benim kitap önerilerim.

Okunması Gereken Kitaplar

İlk defa kitap okuyacak olanlar için;

Antoine de Saint-Exupery – Küçük Prens: Sakın bu kitabı çocuk kitabı olarak düşünmeyin. Bu kitap, insana büyük dersler veren ve gerçekten okumayı sevdiren, oldukça basit bir konuyla, oldukça ustaca kaleme alınmıştır. Oldukça kısadır ve en iyi kitaplar listesinin en tepesindedir. Çünkü hem çocuklar hem yetişkinler için yazılmıştır.

Markus Zusak – Hiç: Akıp giden, edebi olarak çok fazla bir şey vaat etmeyen ama oldukça sürükleyici bir kitap. Yıllar yıllar önce okumuştum ve hala hatırlarım.

Jose Mauro De Vasconcelos – Şeker Portakalı: Yine çocuk kitabı olarak görülen ama asla bir çocuk kitabı olmayan, genel hatlarıyla insanı ve insan hayatını bir çocuk gözüyle anlatan mükemmel yapıt.

John Steinbeck – Fareler ve İnsanlar: Toplum ve insan meselelerini oldukça açık ele alan yapıt, hem kolay okunurluğu hem gözlem yeteneğinin kaleme dökülmesi açısından kaçırılmaması gereken bir hazine.

Jack London – Martin Eden: Beyaz Diş değil de neden Martin Eden? Çünkü bu kitap hiç kitap okumamış olan insana da, binlerce kitap okumuş insana da rahatlıkla önerilebilir. Azmin ve aşkın müthiş öyküsü. Eğer bir şey başarmak istiyor ama yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız, en iyi kitaplar listesinde sağlam yer edinmiş olan bu kitabı muhakkak okuyun.

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna: Malumunuz, az önce okumuştunuz.

Paulo Coelho – Simyacı: Mutluluğu dünyanın öbür ucunda arayan adamın, İspanya’dan Mısır piramitlerine yolculuğunu konu alan kitap, tarihin en çok okunan kitaplar listesinde yer alıyor. Hak ediyor da ve ilk defa kitap okuyacak birisine kitap önerileri yapacaksanız, rahatlıkla önerebilirsiniz. Ya da siz okuyabilirsiniz.

Sir Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes: Macera be polisiye mi istiyorsunuz? Filmlerini, dizilerini seyrettiğiniz kahramanın öykülerini de çok seveceksiniz.

Daha önce biraz olsun kitap okumuş olanlar için;

Yusuf Atılgan – Aylak Adam: Yalnızlığın ve farklılığın mükemmel anlatımı. Türk Edebiyatı içerisinde, kitap önerileri denilince akla gelen en iyi kitaplar arasında yer alıyor.

Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf: Hayatın ve insanların zalimliğini anlatan, köy hayatını oldukça güzel işleyen ve en çok okunan kitaplar arasında yer alan eser.

George Orwell – Hayvan Çifliği: Birçok liste, hiç kitap okumamış olan insanlara öneriyor bu eseri ama ben bunu yanlış buluyorum. Kitaptan tam olarak hoşnut kalabilmek adına biraz olsun ön araştırma gerekiyor; sosyalizm nedir, Stalin kimdir, George Orwell kimdir… Kitap çok fazla yergi içerdiği için bunlar önemli. Elbette kitap oku dediğimizde, zamanla bu araştırmaları yapacağınızı biliyor ve bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.

Stefan Zweig – Satranç: Son yıllarda en çok okunan kitaplar arasında yer alıyor Satranç. Gerçekten inanılmaz güzel bir eser, en sevdiğim yazarın, en sevdiğim eserlerinden birisi. Bu kitap, insanın düşebileceği en kötü durumu anlatıyor; hiçliği. Hiçbir şeyin olmadığı bir yerde aylarca yaşamak zorunda kalsanız ne olurdu? Bu kitap, Hayvan Çiftliği gibi ön araştırma gerektiriyor. Yani Zweig hakkında birkaç dakikalık araştırma sonrası okursanız muazzam zevk alırsınız.

Gabriel Garcia Marquez – Yüzyıllık Yalnızlık: İnanılmaz bir eser. Bir köyde, yüz yıl boyunca neler oluyor hepsine tek tek şahit oluyorsunuz. En çok okunan kitaplar arasında yer alıyor ve kesinlikle okunması gereken kitaplar listesinden asla düşmemeli.

J. K. Rowling – Harry Potter Serisi: Bu seriyi ilk defa okuyacaklar listesine koyacaktım ama son anda vazgeçtim. Çünkü ilk defa kitap okuyacak birisine bu öneride bulunursanız, çocuk kitabı diyerek burun kıvırabilir ama biraz kitap okumuş birisi, bu kitabın, muazzam bir hayal gücü ve harika bir kurgunun eseri olduğunu görerek rahatlıkla okuyabilir. Tüm seriyi bitirdim ve inanın, bir kere daha okumak istiyorum.

Çok kitap okuyanlara bir tavsiyem yok. Zira onlar zaten aradıklarını buluyorlar. Aşağıda, muhakkak okumanızı tavsiye ettiğim bazı kitaplar yer alıyor. Elbette herkese önerim ama eğer biraz kitap okumuş olan varsa, bana göre, en iyi kitaplar arasında olan ve kesinlikle okunması gereken kitaplar, aşağıdakiler.

Dostoyevski – Karamazov Kardeşler
Fernando Pessoa – Huzursuzluğun Kitabı, Anarşist Banker
George Orwell – Paris ve Londra’da Beş Parasız
Albert Camus – Yabancı, Başkaldıran İnsan
Aslı Erdoğan – Kabuk Adam
Jose Saramago – Körlük
Herman Hesse – Siddartha
Jack London – Adem’den Önce
Sabahattin Ali – İçimizdeki Şeytan
Franz Kafka – Dava
Stefan Zweig – Fantastik Bir Gece, Amok Koşucusu, Sahaf Mendel
Henry David Thoreau – Başkaldıran İnsan
William Golding – Sineklerin Tanrısı
Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya
Yevgeni Zamyatin – Biz
Frank Harris – Bomba
Ursula K. Le Guin – Karanlığn Sol Eli

Baturalp İlkay Gülten – Anı Hırsızı 🙂

Eğer ilk defa kitap okuyacaksanız ve öneri arıyorsanız, iyi bir okur olan bir arkadaşınızdan öneri alın derim. Elbette yukarıda yazdıklarımı okuyabilirsiniz ama ben sizi çok iyi tanımıyorum ve genel olarak, eğer hiç kimseye danışmak istemiyor ya da danışamıyorsanız diye bir liste oluşturdum.

Kitap önerileri listesi uzayıp gider, zaten zaman zaman önerileri blogda da paylaşıyorum, isteyen bulur zaten. Kitap okumanın faydalarını, kitap önerisinin nasıl yapılması gerektiğini ve kitap önerileri konusunu yazdık. Okunması gereken kitaplarve en çok okunan kitaplar hakkında birkaç söz söyledik ve en son, en iyi kitaplar listemizi oluşturduk. Elbette tamamı benim fikrim ve değişiklik gösterebilir.

Okuduğunuz için teşekkürler.


Aşağıdaki önerileri de dikkate almanızı öneririm.

Nasıl yazar olunacağına dair: Nasıl Yazar Olunur? Öneriler

Yaratıcılık, edebiyat için oldukça önemli: Yaratıcılık ve Edebiyat

İddia ettikleri gibi mi?: Yazarlık Doğuştan Gelen Bir Yetenek mi?

Kulak arkası edilememesi gereken öneriler: Kitap Yazmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Kitap yazmak, ama nasıl?: Kitap Yazmaya Nereden Başlanır?

Yazar olmak istiyorum diyenlerin karşılaşacağı güçlükler: “Yazar Olmak İstiyorum” Diyenlerin Karşılaşacağı Güçlükler

Yazar adayları için kitap önerileri: Yazar Adayları İçin; Okunması Gereken Kitaplar

Yazar olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?: Yazar Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Tekrar kontrol etmenizde fayda var: Kitabınız Gerçekten Yayımlanmaya Hazır mı?

Oldukça açıklayıcı bir makaleyle bu soruya yanıt verdik: Kitap Bastırmak Neden Zor?

Hayati önem taşıyan bir konu: Kitap Dosyanızı Hangi Yayınevine Göndermelisiniz?

Ne kadar kazabilirsiniz, haklarınız neler, hemen öğrenin: Yazar Adayları İçin Kitap Telif Hakkı Bilgilendirmesi

Blog açmak istiyorsunuz ama nasıl olacak bilmiyor musunuz? Gelin: Blog Nedir? Nasıl Açılır?

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

One Response - Add Comment

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.