Kitap Okurken Dinlenecek Müzikler

Kitap okuma müziği ya da insanların arayış şekillerine göre kitap okurken dinlenecek müzikler konusu benim her zaman ilgimi çekmiştir. Bu sebepten ötürü klasik müziğe her ilgi duymuşumdur. Hatta bir ömür yalnızca bir müzik türünü dinleme şansım olsa, kesinlikle klasik müzik olacaktır. Çünkü düşünürken, kitap okurken, yürürken, uyurken ya da öykü yazarken dinlemek ve müziğin hikayesine kapılmak olağanüstü. Bunları, şarkılarla yapmak benim için mümkün değil.

Birçok insan klasik müzik yerine kitap okurken dinlenecek fon müzikleri diye arama yapıyor, oysa YouTube diye bir web sitesi varken tek bir klasik müzik sanatçısının, piyanistin ismini bilmek demek, müthiş bir liste oluşturmak için yeterli. Çünkü ülkemizde kitap okuma müziği olarak bilinen klasik müzik sanatçıları, sağ kısımda kendini göstermeye hemen başlıyor.

Kitap okuma müziği nasıl olmalı? Bu tartışılır. Ben hem çok heyecanlı ritmleri olan hem de oldukça ağır ritmlere sahip eserleri dinliyorum. Birçok insan kitap okurken müzik dinlemek eylemini hayata geçiremediğini, hatta ortamın çok sessiz olması gerektiğini söyler ama ben buna katılmıyorum. Eğer gerçekten okumak istiyorsanız, top patlasa da bu okuma arzunuzun önüne geçebilecek bir şey değildir.

Kitap okurken müzik dinlemek, müziğe ve kitap okumaya tutkun bir insan tarafından gayet normal bir eylem olsa da, okuma alışkanlığı olmayan bireyler için gerçekten de zor olabilir. Bu nedenden ötürü kimseyi yargılamıyor, yalnızca bir durum değerlendirmesi yapıyorum. Elbette okuma aşkıyla yanıp tutuştuğu halde kitap okurken müzik dinlemekten hoşlanmayan insanlar da tanımıyorum değil!

Kitap okurken dinlenecek müzikler listesine en sevdiğim ve sürekli dinlediğim sanatçılardan eserler koyacağım. Elbette bu listeyi uzattıkça uzatabiliriz ama iyi bir başlangıç yapmak için oldukça yeterli diye düşünüyorum. Hatta bu parçaların bana hangi kitapları anımsattığını, hangi kitaplarla okurken oldukça keyif verdiğini de hatırladığım kadarıyla yazmaya çalışacağım.

Kitap Okurken Dinlenecek Müzikler Listesi

10 parçadan oluşan listem, aşağıdaki gibi. Sizler de kendi listenizi oluşturarak bizlere gönderebilirsiniz. Böylelikle yeni parçalar dinlemiş oluruz ve kullanıcılarımızla da seve seve paylaşırız. 🙂

1. Evgeny Grinko – Valse

Küçükçiftlik Park’a gelmişti Evgeny Grinko ve o konserde tam dört kere aynı parçayı çalması istendi. Elbette kırmadı ve çaldı. Grubundaki diğer arkadaşlarıyla beraber mükemmel bir uyum içindeydi. Amatör olarak nitelendirebileceğimiz bu şahıs, benim en sevdiğim müzisyenlerden birisi.

Valse parçası bana huzur veriyor ve kitap okurken dinlenecek müzikler listemde her zaman başta yer alıyor. Özellikle tutkulu bir roman ya da öykü okurken bu eseri dinlemek oldukça güzel gelecektir.

Eserle beraber okunabilecek kitap önerisi:

Stefan Zweig – Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat.

2. Ludovico Einaudi – Experience

Bu eser bana inanılmaz güzel geliyor. Einuadi, 8 Şubat’ta Zorlu PSM’nde konser verecek ve gitmek için can atıyorum. Bu adam inanılmaz eserler üretiyor ve gerçekten de piyanoyu coşturuyor. Her türlü roman ve öyküyle mükemmel bir uyum içerisinde olsa da, şiir için uygun değil; çünkü çok hararetli! Özellikle de heyecanlı, sürprizlerle dolu kitap okurken dinlenecek müzik denildiğinde aklıma ilk gelen eser.

Eserle beraber okunabilecek kitap önerisi:

Aslı Erdoğan – Kabuk Adam

Kabuk Adam, Yazar Adayları İçin Okunması Gereken Kitaplar listemizde de yer alıyor.

3. Evgeny Grinko – Ice for Aureliano Buendia

Tahmin ettiniz mi? Hangi kitapla iyi gider? Elbette;

Gabriel García Márquez – Yüzyıllık Yalnızlık

Hem de ne güzel gidiyor!

4. Ludovicio Einaudi – Unna Mattina

Bu eseri Can Dostum filminden zaten biliyorsunuzdur ama duyunca  hatırlamıyor olabilirsiniz. Şiirle, öyküyle, romanla, denemeyle mükemmel bir uyum içerisinde. Ben bu eseri en çok şiir okurken dinlemeyi seviyorum. Bu yüzden sizlere genel bir kitap önermek yerine, şiir okurken dinlemenizi önerebilirim.

5. Chopin – Spring Waltz

Klasikleşmiş klasik müzik sanatçılarına çok yer vermek istemesem de yine de vazgeçmek mümkün olmuyor. Bu eser bana Bay C.’yi hatırlatıyor. Yusuf Atılgan’ın ölümsüz eseri Aylak Adam’ın Bay C.’si… Kaba saba bir adamın, bir dünyanın içerisindeki narinlik. Ayrıca ismine uyup bahar ayında, sahil kenarında okurken dinlemek…

Eserle okunabilecek kitap önerisi:

Yusuf Atılgan – Aylak Adam

6. Beethoven – Moonlight Sonata

Koymak istemedim, çünkü bilmeyen yok ama kitap okurken dinlenecek müzikler listesi yaparken bu esere yer vermemek elde değil! Bu müziği dinleyerek okuduğum kitap sayısını hatırlamıyorum. Fakat size önerebileceğim yegane eseri aşağıya yazıyorum.

Eseri dinlerken okunabilecek kitap önerisi:

Stefan Zweig – Ayışığı Sokağı

7. Yann Tiersen – The Man With Hanging Arms

https://www.youtube.com/watch?v=chEVDm4nt_I

Biliyorum hep aynı isimler üzerinden ilerliyor gibiyiz ama bunlar benim vazgeçilmezlerim. Kitap okuma müziği ya da kitap okurken dinlenecek müzikler denildiğinde listemi görseniz ve kaç kere oynatıldığına baksanız, benim bir müzik yobazı olduğumu düşünebilirsiniz. Yeni eserler keşfettiğimde bile eski eserleri dinlemeden duramıyorum ve yıllardır bu eserler benim resmen içime işledi… Aşağıdaki eserlere kuşkusuz mükemmel bir uyum içinde.

Eseri dinlerken okunabilecek kitap önerisi:

Frank Harbert – Dune

Ayrıca Bilim Kurgu Kitap Önerileri listemize de bakabilirsiniz

8. Brian Crain – Dream of Flying

Okurken şok olduğum bir eser var ve bunu aşağıda sizlerle paylaşacağım. Müzisyen olarak tanıdığım ve yazar olduğunu bildiğim halde ilk defa bir kitabını okuduğum bu sanatçının eseriyle şans eseri denk gelen Dream Of Flying, eserin duygusunu katlayarak arttırmıştı.

Eserle okunabilecek kitap önerisi:

Zülfü Livaneli – Son Ada

10. Message to Bears – November

Bu eser çok bilinmiyor zannediyorum. Bana kalırsa oldukça dinlendirici, huzur verici. Hayal kırıklığını anımsatmıyor mu?

Eserle okunabilecek kitap önerisi:

Jack London – Martin Eden

Kitap okurken dinlenecek müzikler listem şimdilik bu kadar. Eğer sevilirse, ilerleyen süreçte daha az bilinen eserler üzerinden bir liste yaparım.

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.