Kitap Okumanın Faydaları

Elbette kitap okumanın faydaları birçok insan tarafından biliniyor ama tekrar etmekten ve az bilinen faydalarını da dile getirmekten zarar gelmez. Son dönemlerde sosyal medyadan gördüğümüz kadarıyla kitap okuma alışkanlığı eskisine nazaran daha da oturmuş durumda. Peki en çok okunan kitaplar hangileri? Genel anlamda sosyal medyada ve kitap satış sitelerinde hangi kitap tavsiyeleri yer alıyor? Kitap okumanın faydalarını aktardıktan sonra kendi görüşlerimi de paylaşacağım.

Kitap okumanın önemi herkes tarafından, ilk okula başlamadan önce bile dile getirilse de, ne yazık ki kitap okuma alışkanlığı edinebilmiş bir topluluk değiliz. Birçoğumuz kitap okuduğunu iddia etse de, düzenli kitap okuma alışkanlığı çok ama çok az bireyde var.

Bundan yıllar önce kuzenim üniversite sınavına hazırlanırken kendisine ders çalış diye baskı yapanlardan farklı olarak kitap okumasını önermiştim. Sınava bir yıl vardı ve günde on saat ders çalışacağına bu süreden bir iki saati kitap okumaya ayırmasını söylemiş ve kitap okumanın faydaları üzerine nutuk çekmiştim. Bilmiyorum, size bu konuda hiçbir öneride bulundular mı ama bana kalırsa sınavlara hazırlanan bir gencin yapacağı en iyi şeylerden birisi, kitap okuma alışkanlığı edinmektir. Neden mi?

Kitap okuyan bireylerin kelime dağarcığı genel olarak kitap okuma alışkanlığı bulunmayan bireylere göre daha fazladır ve okuduklarını anlama, yorumlama konusunda daha başarılı olurlar. Sınavlarda sözel konular için hatırlamıyorsam bir dakika gibi bir süre düşüyordu ve eğer o uzun paragrafları bir dakika içerisinde okuyup, anlayıp ardından yorumlayamıyorsanız işiniz zor! Aynı zamanda bilimsel bir araştırmaya göre, kitap okumanın beyinde yeni nöron bağlantıları kurduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kitap okumanın faydaları hakkında bilgi aktarmadan evvel, özellikle önünde önemli sınavlar olan öğrencilere önerimdir; kitap okumanın yararları saymakla bitmez ve kitap okumak anlama hızınızı arttıracağı için sınavda size oldukça faydalı olacaktır. “Bırak kitap okumayı, ders çalış,” diye diretenleri dinlemeyin; onlar size bilerek ya da bilmeyerek kötülük ediyorlar. Elbette sayısal bir sınava girecekseniz, bir şey diyemem.

Şimdi sizlere aşağıda, kitap okumanın faydaları maddeler halinde sunuluyor olacak. Kitap okumanın önemi ile ilgili kompozisyon yazacak olup kaynak arayan ilk ve orta okul öğrencileri; kitap okumanın faydaları denildiğinde dile getirmemiz gereken bir diğer şey de, kitap okuma alışkanlığı bulunan bireylerin bu kompozisyonu kaynağa ihtiyaç duymadan yazabildiği… 🙂

kitap okumanın faydaları

kitap okumanın faydaları

Kitap Okumanın Yararları

 • Bir kere kitap okuma alışkanlığı olan bir insan kolay kolay sıkılmaz. Evde, otobüste, metroda, arkadaşınızı beklerken kafeteryada ya da ders arasında okulda, öğle arası iş yerinde, her yerde kitap okuyabilirsiniz. Kitap okumak neye yarar diyen birisi boş zamanlarını değerlendirmede sorun yaşarken, kitap okumanın yararları hakkında bilgi sahibi olan bireyler, kitap okuyabilmek için boş zaman yaratırlar.
 • Kitap okumanın bilimsel faydaları da var. Bunlardan bir tanesi, kitap okumanın hafızayı geliştirdiğini ileri sürüyor ki, sizler de eğer kitap okuma alışkanlığı edinmediyseniz, edindikten sonra bunu fark edebilirsiniz.
 • Eğer hayatınız istediğiniz gibi gitmiyorsa, öz disiplininizi kitap okuyarak sağlayabilir ve hayatınızı değiştirebilmek adına kitap okuyarak yol çizebilirsiniz. Bu oldukça basit ve işe yaramaz gibi görünebilir ama kitap okumanın yararları her zaman somut olmak zorunda değildir. Çevrenizde kitap okumanın önemi hakkında size nutuk çeken bireyleri bir düşünün; hepsinin kendine ait bir karakteri var, değil mi?
 • Kitap okumanın faydaları nelerdir, diye bir soru sorulduğunda genel olarak soruyu soran insanı biraz olsun tanımaya çalışırım ki, ilgisini çekebilecek bir yanıt verebileyim. Fakat herkes yaptığı işte en iyi olmak ister, değil mi? O halde uzmanlığınızı geliştirmek ya da uzman olmak için yaptığınız işle ilgili kitaplar okuyarak, rekabetin seviyesini bir çıt üste çıkartabilirsiniz. Yani kitap okuyarak istediğiniz işte uzmanlaşabilirsiniz.
 • “Kitap okurken aklım başka yerlere kayıyor”, “odaklanamıyorum” gibi cümleleri çok sık işitiyorum. Bunun nedenini biliyor musunuz? Kitap okuma alışkanlığı edinilmediği için akıl başka yere kayıyor, odaklanma problemi yaşıyorlar! “Kitap okumak neye yarar ki?” Eğer kitap okuma alışkanlığı edinmek istiyorsanız, yıllardır okumadığınız için odaklanma problemi yaşadığınızı kabul ederek ilk seferinde bahane üretip okumayı bırakmamalısınız. Bir süre odaklanmakta problem yaşamanız, okuduğunuzu anlamamanız gayet normal. Ayrıca, seçtiğiniz kitap ya da kitaplar da çok önemli. Okunması Gereken Kitaplar başlıklı makalede bu konu hakkında detaylar vermiştik.
 • Kitap okumanın yararları arasında, hiçbir yere gitmeden birçok yeri tanıma, kültürünü öğrenme de yer alıyor. Birinci Dünya Savaşı’nı biliyor musunuz? Peki ya Adolf Hitler’in kim olduğunu? İşte bunları kitaplara borçlusunuz, değil mi? Aynı şekilde Alman disiplini, İngiliz aristokrasisini, Yunan mitolojisini, Türk destanlarını biliyorsanız, bunları yine kitaplara borçlusunuz… Almanya’ya gitmeden Alman halkı, Yunanistan’a gitmeden Yunan halkı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, kitap okuyunuz!
 • Hayal kurmakta güçlük çeken birisiyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz! Kitap okumanın faydaları arasında benim favorimdir hayal kurma becerisinin gelişmesi. Zaten kaleme aldığım öyküleri de yine kitap okuma alışkanlığı edindiğim için yazabildim.
 • “Ortamlarda kitap okuyorum dersin.” İşte sana güzel bir fırsat; hiç kimse kitap okumanın faydaları hakkında nutuk çeken bir insana karşı gelmez! Konuyu evir çevir kitaba getir. 🙂 Şaka bir yana, sohbet edebileceğin konuların sınırı olmaz. İktidarın ezdiği sınıflardan söz ederken bir anda 12 Olimpos Tanrısı ile ilgili bilgiler vererek dinleyicilerini şok edersin…
 • Arkadaş çevrenizin zamanla değiştiğini görebilirsiniz. Bu sizi endişelendirmesin, gayet normaldir.
 • Kitap okumak matematik öğrenmek gibidir, analitik düşünme yetisi kazanırsınız! Bu da kitap okumanın bilimsel faydaları arasında yer alıyor. Konulara farklı açılardan bakmak ve durum değerlendirmesi yapmak oldukça önemli.
 • Kitap okumanın konuşmaya etkisi de oldukça fazladır. Kitap okuma alışkanlığı edinerek daha akıcı ve etkili konuşabilirsiniz.

İyi Kitap Okumanın Faydaları

Kitabı öylesine mi okuyoruz, yoksa gerçekten de sindirerek, bize bir şeyler katmasını umarak mı? Aşağıdaki görsel birçok okuru net bir şekilde özetliyor.

kitap okumanın faydaları

kitap okumanın faydaları

Bu başlığı neden attım? Çünkü kitap okumak ile iyi kitap okumak arasında da fark var. Maddeler halinde kitap okumanın faydaları hakkında bilgi aktarmadan önce, iyi ve kötü kitap kavramını açıklayacaktım ama yazının burasına kadar okuyan kişilerin bu konuyla daha ilgili olacağını düşündüm.

Her kitap okuyan kişiye bir şeyler katar ama ben, kalitesiz diye nitelendirmekten çekinmediğim kitap türlerinin belli bir zamandan sonra birey tarafından terk edilmesi gerektiğini savunuyorum. Elbette hiç kitap okumamış bir insan niteliksiz kitapları okuyabilir. Çünkü yeni kitap okumaya başlayanlar kitap seçmekte zorlanırlar ve basit olan, kolay anlaşılır kitapları tercih ederler ki bu oldukça mantıklıdır. Ama bir süre sonra hala reklamlarla şişirilen ya da ünlü birisi tarafından kaleme alındığı için önerilen eserleri bırakmalı, edebiyatın engin denizinde açıklara yol almalıdır.

Kötü kitaplar okumak zaman kaybıdır. Özellikle sırf cıvık cıvık aşk denemeleri, gündelik hayatta birbirimize verdiğimiz önerileri içeren kişisel gelişim kitapları ya da hiçbir ağırlığı olmayan romanlar… Fark etmişsinizdir; son yıllarda bir sayfaya bir aforizma yerleştiren yazar oluyor. Elbette dönemimizde kitap okumanın faydaları yerine iyi kitap okumanın faydaları daha da mantıklı bir başlık olur.

Zaten iyi eserler okuyan bireyler zamanla samanlıktaki değerli iğneleri bulacaktır, bundan hiçbir şüphem yok. Ben en çok satan kitaplar isimli listelere de güvenmiyorum. En çok satan kitaplar bana kalırsa en çok okunan kitaplar falan değil! Zira Kürk Mantolu Madonna her yıl bu listede ama okuyandan çok fotoğrafını çeken var.

Daha önce yazar adayları için Yazar Olmak Zor mu? sorusunu kendimce yanıtlamıştım. Aynı şekilde Yazar Olmak İçin Ne Yapmalıyım? başlığında da, kaliteli eserler yazmak için kaliteli eserler okunması gerekiyor, demiştim. Eğer vaktiniz varsa, bu makaleleri de okumanızı öneririm.

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.