Kişisel Gelişim

Söz konusu kişisel gelişim olduğunda herkes farklı bir ağızdan konuşur. Haklılar da… Çünkü kişisel gelişimin belirli bir kalıbı yoktur. İster kariyer için olsun ister genel motivasyon, her ne kadar farklı yöntem sunulsa da bir konu vardır ki hepsinden önemlidir; özgüven. Ama işin en garip yanı da bu; özgüven için kişisel gelişim şart. Öyleyse nasıl çıkılır bu işin içinden?

Size nutuk çekmeyeceğim, zira öğretme tecrübem de yok. Yalnızca bildiğim konulardan örneklerle açıklamaya çalışacağım.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim denildiğinde eğitimli kesimin ilk aklına gelen yaşam koçu terimi olacaktır. Eğitim almayı reddetmiş ya da alamamış kesimin aklına ise eğitim öğretimi tamamlamak. Arada çok ince bir çizgi varmış gibi görünse de, bana kalırsa her ikisi de aynı kapıya çıkıyor. Bir yaşam koçuyla bahsetmiş olduğumuz gelişim sağlanamayacağı gibi, eğitim öğretim diye nitelendirilen “dirsek çürütme” ile de sağlanamaz. Elbette farklı fikirlerde olabiliriz, lütfen okumaya devam edin.

Başta belirttiğim gibi, kişisel gelişim söz konusuysa herkes farklı bir perspektiften yaklaşır konuya; bir taraf diksiyon kursuna yazılmayı, diğer taraf kitap okumayı kişisel gelişim sayabilir. Elbette bunların hepsi kişisel gelişimin bir parçasıdır ama bana kalırsa bunlardan önce kavranması gereken bir şey var; karar vermek.

Basit değil mi? Kursa yazılmayı düşünüp vazgeçen, yarıda bırakan, kitap okuma alışkanlığı edinememekten şikayetçi olan ya da kariyer basamaklarını hızla tırmanmak adına liderlik eğitimine başlayıp “yoğunluktan” devam edemeyen milyonlarca insan var. Bu insanlarınsa tek bir ortak noktası; karar vermemiş olmak. Açıklayayım.

Karar vermek, yarın beden dili kursuna yazılacağım, demek değildir. Karar vermek daha coşkulu ve “kararlı” bir iştir. Size sağlayacağı fayda nedir? Bu faydayı ne kadar sürede alabileceksiniz? Bu fayda için yeterli altyapıya sahip misiniz? Öyle ya, eğer beden dili öğrenmek istiyorsanız, öncelikle “beden dili nedir?” sorusuna yanıt verebiliyor olmanız gerekir. Eğer kendinizi geliştirmek istediğiniz bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan adım atmaya çalışıyorsanız, orada bir hata var demektir.

En başa saralım; kişisel gelişim için yapılması gereken ilk şey nedir? Bana kalırsa motivasyon, her şeyin başında gelir. “Ben bu işi yaparım” dediğiniz her şeyi yapabilme becerisine elbette sahipsiniz ama eğer “ben bu işi yaparım” deyip adım atmıyorsanız, üzgünüm, bu kişisel gelişim için bir motivasyon değil, özgüven değil, olsa olsa “laf” olur.

Söz gelimi kişisel gelişiminizi kitap okuyarak gerçekleştirmek istiyorsunuz, bir amacınız var. Kitap okuyarak bilgi haznenizi genişletmek, kelime haznenizi doldurarak diksiyonunuzu daha etkileyici kılmak ve belirli konularda rahatça konuşabilmek, hatta kitap yazmak istiyorsunuz. “Yarın kitap okumaya başlayacağım” dediğiniz zaman adımınızı çukura atmış olursunuz. Okusun da ne okursa okusun, diyenler olacaktır ama ben buna şiddetle karşı çıkıyorum. Okuyacağınız ilk kitaplar oldukça önemlidir ve sizi ya okuma aşkına sürükler ya da tamamen vazgeçirir.

Yarın kitap okumaya başlayacağım demek yerine kendinize şunu sormalısınız; ne tür kitaplar ilgimi çekebilir? Ardından araştırma, tavsiye isteme ve karar verme süreçleri gelmeli. Motivasyon sağlanmalı, özgüven zırhı giyilmeli ve hiç kimseye bu özgüveni sarsma hakkı verilmemeli.

Savunma sanatları eğitimine ilk başladığımda çok küçüktüm ve sürekli aynı teknikleri yapmak beni sıkıyordu. Eğitmen babam olduğu için evde rahat soru sorabilme imkanım oluyordu ve bir gün sordum; niçin hep aynı şeyleri yapıyoruz? Temeli düzgün olmayan bina ayakta duramaz, demişti. Gerçekten de öyle; kişisel gelişim amacınızı bir temele oturtmanız gerekiyor; niçin yapıyorum sorusuyla, nasıl yaparım sorusunu sorup yanıtlamadan harekete geçmemeli insan.

Elbette bir kitabı alıp okumaya başlayabilirsiniz ama bu bir kişisel gelişim hedefi olmaz. Ya da yüzmeye yazılabilir, sabah koşusu yapabilir ya da tiyatroya gidebilirsiniz, bunlar harika şeyler. Fakat bir konuda iyi olabilmek için, kendimize göre rotalar çizmeli ve bu rotaların doğruluğunu zaman zaman sorgulamalıyız. Yani arada durup şunu sorabilmeliyiz; neredeyim ve nereye gidiyorum?

Bu sözlerim sizin için değil, en çok kendim için. Her zaman daha iyi bir öykü nasıl yazarım, diye kendime soruyorum ve akabinde yeni yazarlar keşfedip onları sıraya koyup teker teker okuyor, notlar alıyorum. Ama işin en can alıcı noktası şu; bir öyküyü yazmadan önce aylarca düşünüyor, gerekirse öyküleri birleştirip tek parça haline getiriyorum. Buradaki amacım şu; önce niye yazdığımı sorguluyorum; bu öykü ne fark yaratabilir? Ardından tasarlama ve yazma. Elbette kendime göre bazı karmaşık süreçlerim var ama buraya yazsam anlaşılır olmayacaklar.

Sözün özü, kişisel gelişim sürecinin başında motivasyon geliyor; yapabilirim. Ardından çok önemli bir soru; nasıl yapmam gerekir? Bu iki sorunun yanıtını verdikten sonra da iş harekete geçmeye bakıyor.

Bana kişisel gelişim nedir, diye sorsanız, insanın keyif alacağı şeyleri yaparak kendini geliştirmesidir, derim. Bu yazıyı da çabucak, okuduğum berbat bir kişisel gelişim makalesinden sonra kaleme aldım. Kişisel gelişim asla ama asla yaşam koçu ya da başkalarının dürtmesiyle olabilecek bir şey değildir. Eğer siz kendinizi keşfedemiyorsanız el alem nasıl keşfetsin ki? Sizin kendinizde göremediğinizi, ortaya çıkartamadığınızı bir başkası nasıl çıkartsın?

Yukarıdaki son cümlelerime bakıp kişisel gelişimcileri topyekûn çöpe attığım düşünülmesin. Bana kalırsa kişisel gelişim eğitimi veren insanların diğer insanlardan hiçbir farkı yok. Yalnızca onlar neyi, nerede ve nasıl söylemesi gerektiğine iyi çalışan insanlar. Bizim bildiğimiz ama bildiğimizi bilmediğimiz (?) şeyleri yakalamakta iyi iş çıkarıyorlar.

Kişisel gelişim, motivasyona dayalı, sistematik bir çalışma gerektiren, kişinin özgüveni ile yola çıkması ve asla yılmaması gereken uçsuz bucaksız bir iş.

Bir kişisel gelişimci cümlesiyle bitireyim; kendinize değer verin :).


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Yaratıcı Yazarlık Nedir? Yaratıcı Yazarlık Atölyesi Nedir?

Stephen King’den Yazar Adaylarına Öneriler

Kitap Yazmaya Nasıl Başlanır?

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.