İkilem Dergi

2018 yılının başında İkilem Dergi, edebiyat dünyasına giriş yaptı. “İyi şeyler birden olur” felsefesiyle adım atan İkilem Dergi, ilerleyen süreçte edebiyat severlerin karşısına daha fazla çıkacak gibi görünüyor.

Serkan Murat Kırıkcı‘nın Genel Yayın Yönetmeni olduğu dergi, kitap eleştirileri, öykü, şiir, deneme ve liste türlerinde eserlere yer verecek. İlerleyen süreçlerde oldukça başarılı işler yapmasını istediğimiz ekibe, şimdiden başarılar diliyoruz.

Elbette edebiyat dergisi demek biraz basit olabilir. Zira ziyaret ettiğiniz zaman sizler de göreceksiniz; sinema, felsefe, müzik ve mistik gibi kategoriler de, İkilem Dergi‘nin dokundukları arasında yer alıyor.

Özellikle edebiyat dergilerinin son dönemlerde popüler kültür çukurunda git gide daha dibe batması, dergiciliğin bittiğine yönelik düşünceleri arttırırken, edebiyat dünyasına taze kan pompalamak ve bunu başarıyla yapmak oldukça önemli. Zira dergiler, yazarlığa yeni başlamış ya da uzun zamandır birçok eser kaleme aldığı halde yeteri kadar tanınmayan bireylerin tanınması açısından oldukça önemli.

İnternet sitesi üzerinden yayın yapan dergi, umuyoruz ki arzuladığı başarıya ulaşır ve tüm bayilerde basılı olarak yer almaya başlar. Fakat iyi eserlerin her yerde okuyucusuna ulaşabildiğini biliyor, bu yüzden sizleri İkilem Dergi internet sitesini ziyaret etmeye davet ediyoruz.

www.ikilemdergi.com

Türkiye’de Dergicilik

Ne yazık ki Türkiye’de dergi okuma eylemi, ünlü isimlerin yazıp yazmadığına göre değişiyor. Eğer bir dergide çok fazla ünlü varsa o dergi okunuyor; ünlünün yazı kalitesine bakılmıyor. Bu da elbette edebiyat, öykü, şiir, deneme gibi kavramlara farklı yaklaşımlara neden oluyor.

Kaliteli eserler üreten ama çok tanınmadığı için dergilerde yazma fırsatı bulamayan yazarların edebiyata küsmesi ve hiçbir eser vermemesi de tam olarak bu ve bunun gibi olaylar neticesinde gerçekleşiyor. Türkiye’de edebiyatın gelişmemesi ve hep yerinde saymasının en önemli nedenlerinden bir tanesi, Türkiye’de dergicilik anlayışının oldukça basit olmasıdır. Ünlü isimlerden yazı topla, bas ve sat.

Gerçekten dergi ya da fanzin basabilmek adına çaba gösteren ve bu çaba neticesinde hiçbir kazancı olmayan bireyler edebiyatı daha zengin bir hale getirmek için kıvranırken, hiçbir şey yapmadan, hiçbir fark yaratmadan sırf para kazanma odaklı “dergi basan” insanlar, asıl tepki gösterilmesi gerekenlerdir.

Yazar: Yazar Olmak

Yazar Olmak, yazar ve yazar adayları için önemli ipuçları paylaşan, yazarların önerilerini okurlarına ileten bir platformdur.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.