Freelance Yazarlık Nedir? Nasıl Yapılır?

Freelance Yazarlık Nedir?

Freelance yazarlık, son dönemlerde oldukça popüler olan, internetin yaygınlaşmasıyla beraber internetten para kazanma konusunun da yaygınlaşmasıyla büyüyen bir iş kolu haline geldi. Makale yazarlığı, (seo uyumlu makale yazarılığı olarak da bilinir) olarak lanse edilen bu iş kolunun son dönemde yükselişi, beni de bu konuda bilgilendirme yazısı kaleme almaya yönlendirdi.

Freelance yazarlık, Türkçe anlamıyla serbest yazarlık, genel manada makale yazarlığı yapılması ve bu yöntemle para kazanılmasını ifade ediyor. İnternet, tabiri caizse elimiz, ayağımız oldu. Böyle bir çağda elbette insanlar internetten para kazanma yollarını araştırıyor, böylece kendilerine ek iş sağlamayı hedefliyorlar.

İnsanlar Niçin Makale Satın Alıyor?

Freelance yazarlık yapan insanların niçin böyle bir iş kolu oluşturduğu belli; para kazanmak. Peki ya bu makaleleri satın alanların amacı ne? Niçin hiç tanımadığı insanlara makale yazdırıp satın alıyorlar?

Bundan önce küçük bir açıklama yapmamız gerekiyor; Google’ın gücü. Bildiğiniz üzere dünyada en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Elbette bu sebepten ötürü, web siteleri bazı arama sonuçlarında ön sıralarda görünmek istiyor. Örneğin, kitap bastırmak kelimesini google.com üzerinden arattığınız zaman aşağıdaki sonuçlar listeleniyor;

freelance yazarlık

İlk birkaç sırada yer alanlar, “kitap bastırmak” kelimesi üzerinden Google’a reklam veren firmalar. Yani bu kelime ile arama yaptığınızda ilk karşılaşacağınız web sayfaları. Reklamların hemen altındaysa, SEO’ya uygun sayfalar bulunuyor. Yani, Google tarafından içerik bakımından faydalı ve kaliteli olduğu düşünülen sayfalar.

İşte tam bu noktada freelance yazarlık (makale yazarlığı) yapan arkadaşlar ve kaleme aldıkları makaleler, özellikle de SEO uyumlu makaleler işin içine giriyor. Sözün özü, SEO uyumlu makale yazmak freelance yazarlık yapan insanlar için nasıl gelir kapısı açtıysa, site sahipleri ya da firmalar için de bir o kadar reklam kapısı açmış oldu. Firmalar ya da web sitesi yöneticileri de freelance yazarlık yapan insanlardan SEO uyumlu makale satın alarak Google firmasının gözüne girmeye çalışıyor.

Diyelim ki bir blog nasıl yönetilir, içerik nasıl geliştirilir ve bu sayede okur sayısı nasıl arttırılır bilginiz var ve blog açmaya karar verdiniz. Ama belirli sıklıklarda makale yazarlığı yapamıyorsunuz, çünkü vaktiniz yok. Freelance yazarlık yapan insanlara ulaşarak SEO uyumlu makale satın alıyor, böylece içeriklerinizi düzenli olarak güncelliyorsunuz. Bu da Google’ın gözünden kaçmıyor ve sizi ön sayfalara kadar taşıyor.

Freelance Yazarlık Nasıl Yapılır?

Makale satışı yapan site sayısı son günlerde hızla artıyor. Hatta iş bulma sitelerinde iş ilanlarına bile rastlayabilirsiniz. Freelance yazarlık ya da makale yazarlığı diye arattığınızda muhakkak karşınıza bu tarz firmalar çıkacaktır. Kelime başına ücret karşılığında (örnek: 300 kelimesi 3 TL) makalenizi bu firmalara satabilirsiniz. Bu firmalar da yazdığınız makaleleri müşterilerine satmaktadır. Ben, bu alışverişi freelance yazar için hiç ama hiç faydalı bulmuyorum. Çünkü normal şartlarda bir müşteriye en az 10 TL’ye satabileceğiniz bir metni, aracı firmaya 3 TL’ye satmış oluyorsunuz. İnternetten para kazanma yolunu buldum derken, emeğinizi çöpe atmayı istemezsiniz herhalde? Peki ya aracı firmaya satmazsanız ne yapmanız gerekir?

Freelance yazarlar için harika platformlar var. SadeceOn ya da Bionluk bunlardan yalnızca iki tanesi. Bionluk platformunun yatırımcısını şahsen tanıdığım için güvenilirlik ve kalite bakımından özellikle önerebilirim.

Yukarıda belirmiş olduğum platformlarda ya da forumlarda (hayal gücünüze kalmış) ilanlar açarak insanlara makaleleriniz hakkında bilgiler vererek satış yapabilirsiniz. Ama söylemeden geçmeyeyim, biraz vakit alabiliyor ya da istediğiniz ölçüde satış yapamayabiliyorsunuz. Çünkü sizin gibi freelance yazarlık yapan yüzlerce insan oluyor ve burada ön plana çıkmak için bir süre mücadele etmeniz gerekiyor.

Bir arkadaşım üniversite öğrencisiyken freelance yazarlık yaparak ek bir gelir elde etmeyi kafasına koymuş ve SEO uyumlu makale yazmaya başlamıştı. Kendisi ismini vermemi istemese de, önerilerini aşağıda maddeler halinde vereyim;

  • Emeğinizi sömürmelerine izin vermeyin ve firmalara ucuza satış yapmayın.
  • Konu ve anahtar kelimeleri sipariş veren kişi belirlesin.
  • İşinizi zamanında teslim edin ki, aynı müşteriler geri gelsin. Unutmayın; yeni müşteri kazanmak her zaman eski müşteriyi elinde tutmaktan daha masraflıdır.
  • Makalelerinizi titiz bir şekilde ele alın, hataya yer vermeyin.
  • Müşterilerinize “tek makale ile Google’da ilk sıraya çıkamayacaklarını” anlatmaya çalışın.
  • Makale yazarlığı süreklilik gerektiren bir iştir. Bu işin üstüne düşerek çok para kazanabileceğiniz gibi, savsaklayarak yaparsanız sadece zaman kaybedeceğinizi de unutmayın.

Arkadaşım da benim gibi düşünüyor; emeğinizi yedirmeyin. İnternetten para kazanma yolları aracı firmalardan geçmiyor, bu işi kendiniz de yapabilirsiniz.

Bu makaleyi kaleme almamın sebebi, az önce bir forumda, SEO uyumlu makale satışı yapan bir firma tarafından dolandırıldığını iddia eden, freelance yazarlık yapan bir arkadaşın eleştirisini okumam oldu. Eğer sizlerin de freelance yazarlık, diğer adıyla makale yazarlığı yapmak gibi bir düşünceniz varsa, SEO nedir sorusunun yanıtını öğrenmenizi öneririm. Zira makale yazarlığında en önemli olan şey ne yazık ki kelimelerinizin gücünden çok Google arama motoru için uygunluğu olmaktadır.

Yazar: Rıfat Can Yardımcı

Kitap okuru, gamer, internet meraklısı. SEO hakkında öğrenmeye ve öğrendiklerimi paylaşmaya geldim.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.