Following – Yazar Adayları İçin Film Önerileri

Following, mükemmel bir yaratıcılık örneği. Christopher Nolan, evi soyulduğunda, hırsızın eşyalarına bakarak ne düşündüğünü düşünmesiyle ortaya çıkmış bir film. 1998 yılında, başarılı yönetmenin ilk filmi olarak siyah beyaz çekilmiş olan film 69 dakika ve bütçesi de oldukça düşük; 6.000 $.

Christopher Nolan, Following adlı ilk filminde arkadaşları ve akrabalarına da yer vermiş. Filmin en ilginç yanlarından birisiyse, bir sahnede Batman ambleminin görünmesi ve baş karakterlerden birinin isminin Cobb olması (Inception filminde, Leonardo Di Caprio). Basit bir rastlantı mı yoksa Christopher Nolan‘ın hedefi mi bilinmez; Batman serisi ile mükemmel bir çıkış yakalamıştı. 

Bill isimli yalnız ve yazmak için yeterli ilhamı bir türlü bulamayan bir yazarın, sokaklarda insanları rastgele takip ederek yazacak bir şeyler aramasıyla başlayan film, takip ettiği insanlardan birisi olan Cobb ile tanışmasıyla beraber ikilinin kısa macerasını ele alır. Cobb, insanların evlerine girerek hayatlarına dahil olan, inceleyen bir hırsızdır. Bill, Cobb’dan etkilenerek onunla birlikte evlere girmeye başlar. Evine girdikleri bir kadına ilgi duymaya başlayan Bill, kızın hayatına da ilgi duymaya başlar ama işler hiç göründüğü ya da düşündüğü gibi gitmeyecektir.

Following Neden Önemli?

Bir yazar, yaşadığı ya da duyduğu her şeyden bir senaryo ya da hikaye üretebilir. Bunun en açık örneğini Christopher Nolan‘ın Following isimli eserinde görebiliyoruz. Yazmak için ilham beklemek ya da aramak zaman kaybından öte bir şey değildir. Kötü ya da iyi fark etmez; yaşanmış ve yaşanma ihtimali olan her şeyden ders çıkartılabilir, hayal gücünün desteğiyle harika eserle ortaya konabilir.

Bu noktada yazar adayları için film önerileri arasında çok önemli bir yere sahip olan Following, aynı zamanda sinem severler için de kaçırılmaması gereken bir ilk film. Memento, Inception, Dark Night, Interstellar gibi tarihe damga vurmuş filmlerin yönetmeni olan Christopher Nolan, her eseri en az iki defa izlenmesi gereken nadir yönetmenlerden birisi.

Yazar adayları için film önerileri serimizde ilk olarak Woody Allen’ın Midnight in Paris filmini önermiştik. Bundan sonraki süreçte film önerilerine daha sık yer vereceğiz. 

Yazar: Yazar Olmak

Yazar Olmak, yazar ve yazar adayları için önemli ipuçları paylaşan, yazarların önerilerini okurlarına ileten bir platformdur.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.