Emre Kongar – 5 Soru İle Yazar Olmak

5 Soru İle “Yazar Olmak”, başarılı yazarlara sorduğumuz 5 soruya karşılık aldığımız 5 yanıt ile yazar ve yazar adaylarına kılavuz niteliğinde kısa bilgilendirmelerden oluşmaktadır. 5 Soru İle “Yazar Olmak” serisinin ilk konuğu Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli toplum bilimcilerinden olan değerli Emre Kongar hocamız oldu. Emre Kongar hocamıza yazar ve yazar adaylarına fayda sağlamak amacıyla başlattığımız seriye desteklerinden ötürü teşekkürü borç biliriz.

Emre Kongar Kimdir?

Emre Kongar, 13 Ekim 1941, İstanbul doğumlu Türk toplum bilimci, profesör.

İlk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamlayan Emre Kongar, 1963 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü, 1966 yılında Michigan Üniversitesi Sosyal Çalışma Yüksek Okulu’nu M.S.W derecesiyle bitirdi.

1968 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyal Çalışma Yüksek Okulu’nu kurdu ve buraya müdür olarak atandı.1981 yılı Temmuz ayında “Atatürk ve Devrim Kuramlar” adlı takdim teziyle Hacettepe Üniversitesi Senatosu’nca profesörlüğe yükseltildi.

1968 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyal Çalışma Yüksek Okulu’nu kurdu ve buraya müdür olarak atandı.1981 yılı Temmuz ayında “Atatürk ve Devrim Kuramlar” adlı takdim teziyle Hacettepe Üniversitesi Senatosu’nca profesörlüğe yükseltildi.

15 Şubat 1983 tarihinde, askerî rejimin üniversite konusundaki uygulamalarını protesto etmek için üniversiteden istifa etti. 1983-1987 yılları arasında Hürriyet gazetesinde danışmanlık, 1987-1991 yılları arasında ise KAMAR Kamuoyu Araştırma Şirketi’nde yöneticilik yaptı. 17 Nisan 1992 yılında Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı’na atandı. Kasım 1995’de bu görevini bırakıp Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeliğine geri döndü. 2001 yılında Cumhuriyet gazetesi yayın danışmanlığına atandı. Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümünde sosyoloji ile Türkiye’nin Toplumsal Yapısı dersi vermiştir. *

Tarihimizle Yüzleşmek, Demokrasimizle Yüzleşmek, İçimizdeki Zalim, Demokrasi ve Laiklik, Demokrasi ve Kültür, Atatürk Üzerine, Hocaefendi’nin Sandukası, 21. Yüzyılda Türkiye, 21. Yüzyılda Dünya başta olmak üzere 30’un üzerinde eser kaleme almış ve Türkiye’nin yakın siyasi tarihini objektif bir şekilde ele alan en önemli yazarlarımızdan birisidir. 

5 Soru İle “Yazar Olmak”

1. Yazar kelimesini sözlük manası dışında nasıl tanımlarsınız?

Düşünür!

2. Sizce bir yazarın kalemini güçlü kılan en önemli etken nedir?

1. Okumak, okumak, okumak.

2. Çelişki yakalamak.

3. Bir yazar neyi çok iyi yapmalı, neyi hiç yapmamalıdır?

Her şeyi yapabilir. Duygu ve düşüncelerini çok iyi anlatabilmelidir!

4. Sizce 2017 yılı itibariyle Türk Edebiyatı’nın durumu ardımızda bıraktığımız 50 yıla göre iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor?

Çok daha kötüye.

5. Son olarak, yazar ve yazar adaylarına önerileriniz nelerdir?

Kendi bildikleri konu, kavram, kişi ve olayları, okur biliyormuşçasına yazmasınlar. Her kişi konu, kavram ve olayı tanımlayarak okurla iletişim kursunlar.


Yazar Olmak ekibi.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Ütopya ve Distopya Nedir? Kitap ve Film Önerileri

Kitap Önerileri Nasıl Yapılmalıdır? Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

2016 En İyi Kitaplar Listesi (En Popüler Kitaplar)

Yaşar Kemal’in Önerdiği Kitaplar

Hasan Ali Toptaş’tan Yazar Adaylarına Öğütler ve Kitap Önerileri

Deneme Nedir? Deneme Örnekleri Nelerdir?

Sabahattin Ali Kitapları Listesi

Yazar: Yazar Olmak

Yazar Olmak, yazar ve yazar adayları için önemli ipuçları paylaşan, yazarların önerilerini okurlarına ileten bir platformdur.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.