Emrah Subaşı – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

5 Soru İle “Yazar Olmak” serisinin altıncı konuğu Emrah Subaşı.

Emrah Subaşı Kimdir?

29 Ağustos 1984 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini oturduğu semt olan Bostancı’da tamamlamıştır. 2006 senesinde Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

2000 senesinden itibaren günümüz romanların türleri ve satılara yansımaları üzerine çalışmaktadır. 2008 yılında roman kurgulamaya başlayan yazarın ilk eseri olan Bitik Şehrin Gölgesi, 2012 yılının Mayıs ayında Aurum Yayınları, On Yıl Sonra isimli ikinci romanıysa 2015 senesinde Parafiks Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Dünya edebiyatında ilk kez denenen Dönence Yöntemi, Bitik Şehrin Gölgesi romanının içeriğinde kullanılmıştır. On Yıl Sonra romanındaysa Cümleç ismini verdiği bir teknik yer alır.

Evli ve bir çocuk babası olan yazarın birçok dergide kitap eleştirisi yayımlanmıştır.

Eserleri için tıklayın.

 

5 Soru İle “Yazar Olmak”

1. Yazar kelimesini sözlük manası dışında nasıl tanımlarsınız?

Yazar okuyucusunun zihnine aynı zamanda kalbine yazdıkları vasıtasıyla girebilen kişidir. Ülkenin veya dünyanın herhangi bir köşesinde hiç tanımadığı insanlarla iletişime geçendir. Okurun gördüğü, bildiği fakat ifade edemediği olguları belleğin dışına çıkaran, farkına varmasını sağlayandır…

2. Sizce bir yazarın kalemini güçlü kılan en önemli etken nedir?

Okurunun hislerine yakınlığı yazarın kalemini güçlü gösterir fakat güçlü kılar diyebilir miyiz, bilemiyorum. Okurdan okura algıda farkla değişen bir unsur olduğunu söyleyebilirim. Gelgelelim yazarın kendisini sürekli geliştirmesi, yaptığı hataları görmesi ve kabullenmesi, okumaktan usanmaması kalemini güçlendirecek, daha yüksek sayıda kitlelere etki edebilecek en önemli faktörlerdendir.

3. Bir yazar neyi çok iyi yapmalı, neyi hiç yapmamalıdır?

Bir yazar gözlemlemeyi çok iyi yapmalı sanırım. Gözlemlemeyi ve farklılık oluşturan çıkarımlarını doğru biçimde ifade etmeyi… Neyi hiç yapmamalıdır sorusunun yanıtı ise şahsını tamamlanmış görmesidir. Ben artık oldum, daha iyisi olamaz yargısıyla kendisini geliştirmeyi sonlandıran yazarın üretkenliği kaybolur, kendisini tekrarlar…

4. Sizce 2017 yılı itibariyle Türk Edebiyatı’nın durumu ardımızda bıraktığımız 50 yıla göre iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor?

Hiç iyiye gitmiyor. Edebi değerler yerini popüler kültüre bırakıyor ve ne yazık ki bunu iyi edebiyatçılar da bir şekilde destekliyor. Yayınevleri çok satacak kitapçılara yönelirken yazarların yerini şarkıcılar, televizyoncular alıyor süratle. Duruma iyi tarafından bakılırsa okuma oranında artış olduğu söylenebilir, her kitleye hitap eden eserler piyasaya sürülüyor ama Türk Edebiyatı açısından bakıldığında edebiyat adına emek veren kişilere yeteri kadar şansın tanınmaması ve dolayısıyla edebiyat yönünde gelişimin azalması sonucu ortaya çıkıyor. 2017 yılı itibariyle sunulan ve bir kısmı çok satan eserlere Türk Edebiyatı demeye dilim varmıyor açıkçası… 

5. Son olarak, yazar ve yazar adaylarına önerileriniz nelerdir?

Önce şarkıcı olsunlar veya bir dizide oynasınlar… Şaka bir tarafa gözlemle yeteneği üzerinde çalışmalarını öneririm. Birikimlerini bir heykeltıraş misali yontarak okunabilecek, okunduğunda keyif verecek eserlere dönüştürme yolunda çalışabilirler. Ve kendilerini geliştirmeyi hiç bırakmamalarıdır önerilerim…

Emrah Subaşı – 5 Soru İle “Yazar Olmak”


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Emre Kongar – 5 Soru İle “Yazar Olmak

Baturalp İlkay Gülten – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

Emrah Ateş – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

Tamer Ertangil – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

Ramis Çınar – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

2 Yorum - Add Comment

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.