Duyuru-Bilgilendirme | Yeni Kategoriler

Yazar Olmak, her geçen gün artan okur sayısıyla beraber beklediğimizden de hızlı büyüyor. Gösterilen ilgi ve alaka, faydalı olma arzumuzu sürekli arttırırken, yenilikler peşinde koşmamızı sağlıyor. Bu sebepten ötürü gözümüzü karartarak biraz daha açılmak istedik ve düşündük; yazar adaylarının bilmesi gerekenler, bilirse çok daha iyi olacağı şeyler nelerdir?

Siyaset, din, ideoloji, ilişkiler, sokak, film ve dizi önerileri, edebiyat, kültür ve sanat hakkında bilgilendirmeler. Bir yazarın bilmesi gerekenlerin başında bizim düşüncemize göre bunlar geliyor. Siyaseti bir kenara bırakabiliriz ama din ve siyasetin iç içe düşünüldüğü bir coğrafyada çok zor. Yine de oldukça uzak durmaya gayret edeceğiz.

Neden mi bu konular üzerine paylaşımlar yapacağız? Üç binin üzerinde din ve iki katı kadar mezhep, yüzlerce ideoloji, milyarlarca insanın yaşadığı ilişkiler ve sokakla gelen deneyim. Ne büyük bir okyanus olduğunu sizler de biliyorsunuz.

Frank Herbert’in Dune isimli bilimkurgu romanından örnek verecek olursak; üç semavi dini, dünyayın en tanınmış ailelerini, ideolojileri ve ilişkileri harmanlayarak oluşturduğu gelecek tasviri, Arthur Clarke tarafından şu şekilde övüldü; “Yüzüklerin Efendisi’yle kıyaslanabilecek tek kitap.” Arthur Clarke’ı biliyorsunuzdur diye tahmin ediyoruz; bilimkurgunun en büyüklerinden.

Peki ne anlatmaya çalıştık? İyi bir yazar olmak için okumak, araştırmak ya da atölyelere katılmak yeterli olmuyor. Neyi, ne zaman ve nasıl okuduğun, ne bildiğin ve bu bilgileri nasıl harmanladığın da oldukça önemli. Milyarlarca insanı etkileyen din, ideoloji, siyaset gibi kavramlar bilindiği zaman, insanları anlamak ve hayat hakkında yorum yapmak çok daha kolay oluyor.

Bu noktada dikkat edeceğimiz en önemli nokta tarafsız olmak olacak. Hiçbir ideoloji ya da dine karşı negatif ya da pozitif bir tutum sergilememeye, objektif olarak yaklaşmaya çalışacağız. 

Elbette salt ideoloji ya da din ekseninde dönmeyecek tüm içerikler. Söz gelimi Picasso’nun Le Guernica isimli tablosunun neden yapıldığı ya da Brecht’in savaş karşıtı tiyatroları hakkında da konuşacağız. Aynı şekilde eski çizgimizde ilerlerken, bir yandan da entelektüel birikimimizi arttırmak ve aynı şekilde okurlarımıza da bu yönde faydalı olmak yönünde bir yola giriyor olacağız.

Bu zamana kadar ki desteklerinizden ötürü teşekkürü borç biliriz.

Yazar Olmak ekibi

 

Yazar: Yazar Olmak

Yazar Olmak, yazar ve yazar adayları için önemli ipuçları paylaşan, yazarların önerilerini okurlarına ileten bir platformdur.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.