Blog Yazmak İstiyorum, Blog Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu makale, blog yazmak istiyorum diyenler için çok önemli öneriler içermektedir.

Daha önce Blog Nedir? Blog Nasıl Açılır? isimli makalemizde, ücretsiz blog açmak ile ilgili detaylara yer vermiştik. Şimdi de blog yazmak istiyorum diyen bireyler için blog yazarken dikkat edilmesi gerekenler konusuna değineceğiz. 

Yazar Olmak projesinden önce denediğimiz ve birikimlerimizi kullanarak bu platformu oluşturduğumuz süreç oldukça verimli geçti. Binlerce insan blog yazılarımızdan faydalandı ve faydalanmaya da devam ediyor. Bu noktada blog yazmak istiyorum diyenler için çok basit ama bir o kadar da kritik bazı öneriler sunmak istedik. Blog yazmak ve blog yazarken dikkat edilmesi gerekenler konusunu irdelemek için bir süre beklememiz gerekiyordu. Öncelikle yeni stratejilerin ne denli işe yaradığını ölçmemiz, bu makaleyi kaleme alma konusunda bizi cesaretlendirdi.

Peki bu süreçte neler oldu? İki ay gibi kısa bir süre içerisinde arama motorlarından gelen trafik gözle görülür bir şekilde arttı (platform kurulalı iki ayı biraz geçti). Aynı şekilde Alexa sıralaması hızla yükseldi (bu yazı kaleme alınırken Türkiye sıralaması 30.071). Bunlar da demek oluyor ki, yapılan işlemler ve uygulanan strateji doğru. Yazmak, yazarlık ve edebiyat üzerine bilgilendirmeler içeren Yazar Olmak platformu, internet kullanan nüfusun çok az bir kesiminin ilgi alanı olduğu halde, kısa sürede bu denli sahiplenilmesi bizi hem sevindiriyor hem de öğrendiklerimizi paylaşma arzumuzu alevlendiriyor.

Hal böyle olunca blog yazmak istiyorum diyenler için kılavuz niteliği taşımasını istediğimiz bu makaleyi kaleme alıyoruz. Evet, tüm ekip!

Blog Yazmak İstiyorum, Nereden Başlamalıyım?

Herkesin ilk söyleyeceği “blog açmak” olsa da, blog yazmak ve belirli bir kitle edinmek konusunda başarılı olanlardan gördüğümüz ve kendimizden pay çıkarttığımız kadarıyla öncelikli olarak yapılması gereken şey, hangi konuda yazmak istediğiniz! Öyleyse ilk maddemiz bu olsun.

1. Hangi konuda yazmak istediğinizi belirleyin.

Blog yazmak, blog açmakla değil, hangi konu hakkında yazılar kaleme alacağınızı belirlemekle başlar. Diyelim ki ekonomi ile ilgili bir blog açmak istiyorsunuz. Belirli bir süre her gün, ardında üç günde bir ve artık eski yazılarınızın arama motorları sayesinde düzenli bir okur kitlesi olması sebebiyle haftada bir yazabilecek misiniz? Baştan söyleyelim; en az üç ay boyunca her gün en az 300 kelimelik yazılar kaleme almanız gerekebilir! Bu her ne kadar basit görünse de, blog yazmak istiyorum diyen birçok insanın birinci haftanın sonunda vazgeçtiğine her gün şahit olunuyor.

2. Mümkünse “işi bilen birilerinden” destek alın.

Bu destek ücretli de olabilir, ücretsiz de ama fırsatınız varsa kesinlikle işi bilen birisinden destek alın. Blog açmak ve blog yazmak konusu basit gibi görünse de birçok ayrıntı mevcut ve alacağınız destek, hızla büyümenizi sağlayacaktır. Küçücük detaylar sıralamalarda üstlere tırmanmanıza yarayabileceği gibi, aynı zamanda geri düşmenizi de sağlayabilir. Örnek vermek gerekirse, tema seçimi. Ücretsiz bir tema ile başlamak isteyebilirsiniz, bu mantıklı gibi görülebilir ama tema seçimini tamamen yazmayı hedeflediğiniz konu, SEO uyumu, kullanışlı olması bakımından yararı vs. gibi konuları düşünerek yapmanız gerekiyor.

Bu arada, Yazar Olmak platformunu büyütebilmek ve daha fazla insana fayda sağlayabilmek adına Blog Mentörlüğü* hizmeti sağlamaktayız. YazarOlmak.com üzerinden verilen tüm hizmetler, platformu büyütmek için değerlendirilmektedir.

*Mentör: danışman. 

3. SEO konusunda bilgi sahibi olun.

Teknoloji çağında yaşadığımız konusunda herkes hem fikirdir. Bu noktada arama motorları (Google, Yandex, Bing gibi) blog yazarları için inanılmaz önemli. Bir süre Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan eş dost sitenize girebilir, hatta yüz binlerce takipçili bir sayfanız olabilir ama hiçbiri arama motorlarıyla yarışamaz. Arama motorlarından ziyaretçi almanızın da tek bir yolu var; SEO uyumlu makale yazmak. Makale Yazarlığı İle İnternetten Para Kazanma konulu makalemizde SEO uyumlu makaleler ile ilgili detaylı bir bilgilendirme yapmıştık. 

4. Sabırlı olun, her şey zamanla rayına girecek.

Öğreneceğiniz ve öğreneceğimiz çok şey var! İlk birkaç ay bloğunuza hiç kimse gelmezse ne yaptığınız işin yanlış olduğunu düşünün (tema, alan adı seçimi ve SEO uyumlu makale yazmak konusunda hata yapmadıysanız) ne de okurlara küsün. Çünkü arama motorlarının web sitenizin güvenli bilgi içerdiğine inanması o kadar kolay olmayabiliyor. Aynı zamanda yazdığınız konularda rakipleriniz çok güçlü olabilir ama unutmayın ki, her rakip geçilebilir.

Blog yazmak istiyorum, diyenlerin yaptığı en büyük yanlış tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor; birkaç ay hatta birkaç hafta içerisinde başarılı olma arzusu. Milyarlarca içerik arasından sıyrılmak ve ön sıralara çıkmak o kadar kolay mı?

5. Kendi bloğunuzu ve diğer blogları analiz edin, rakiplerinizi tanıyın.

 • En çok hangi yazılarınıza, neden okur geliyor?
 • Neyi düzgün yaptınız ve diğer makaleleriniz neden başarısız?
 • Makaleleriniz SEO uyumlu mu?
 • Site içi SEO düzgün yapılmış mı?
 • Resimler optimize edilmiş mi?
 • Okunabilirlik oranı nedir?
 • Dünya standartlarında hangi yazı tipleri, hangi puntolar kullanılıyor?
 • Sitede kalma süresi neden düşük olabilir?
 • Anahtar kelimelerde kaçıncı sıradasınız?
 • Rakiplerinizin en çok okunan konuları neler?
 • Siz de rakiplerinizin en çok okunan konularını örnek alarak daha iyi içerik üretebilir misiniz?

Yukarıdaki sorular sizi bunaltmış olabilir ama iyi bir blog yazmak istiyorum diyor ve kalıcı olmayı hedefliyorsanız, analiz etmeniz şart.

6. “Bu hafta yazı paylaşamayayım, ne olacak ki?”

Ziyaretçi kaybedeceksiniz. Kurduğunuz blog ziyaretçi çekmek amacındaysa (ki öyle olmayan bir blog var mıdır ki? bu sizin için kayıp olacak. Arama motorları istikrarlı olunmasını sever. Özellikle Google’ın yapay zekası, istikrarlı ve kaliteli içeriklere bayılır. Eğer içeriğiniz kaliteli ve rakiplerinizin içeriklerinden daha çok fayda sağlıyorsa, ilk sayfadasınız!

Google‘a girip senaryo örnekleri yazanlar, Senaryo Nedir? Senaryo Örnekleri isimli makalemizi görebilirler. Aynı zamanda deneme örnekleri yazanlar Deneme Nedir? Deneme Örnekleri Nelerdir? isimli makalemize de ikinci sayfanın ilk sırasında görebilirler. Birçok edebiyat sitesi, forum, sözlük varken oldukça popüler konularda birinci ve ikinci sayfada olmak biraz emek istiyor! Siz de emek verirseniz, hızlı bir şekilde hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

7. İçeriklere özen gösterin.

İçten ve doğru olduğuna inandığınız ya da doğru olduğundan emin olduğunuz şeyleri kaleme alın. Eğer bir eleştiri yapacaksanız, altı dolu olsun ki en küçük bir sallantıda yıkılmasın! Unutmayın ki basit içeriklerle okur çekebilirsiniz ama bu okurlar asla kalıcı olmaz. Çünkü blog açmak, blog yazmak, otomatik olarak okur elde etmek anlamına gelmez! Okur içeriğe gelir ama kalite ile sadık olur. 

8. Eğer tek bir kişiyseniz, bir konu üzerine yoğunlaşın.

Yapılan en büyük hatalardan birisi de genel bir blog açmak. Eğer tek kişiyseniz ve genel bir blog açtıysanız, günde bir içerikten fazlası gerekecektir ve tamamen özgün içerikler üretmek bir süre sonra işkenceye dönüşecektir. Yalnızca bir konu üzerine yoğunlaşırsanız, her makalede detaylara girebilir, okuru doyurarak sadakat elde edebilirsiniz!

Blog yazmak istiyorum ama her konuda yazmak istiyorum.” Bu, kişisel bir blog ise tamam, elbette olabilir, neden olmasın? Fakat yine de bir düşünün. Başarılı bloglara şöyle bir göz attığınız zaman hemen hepsinin “bir konu üzerine yoğunlaştığını” görebilirsiniz. 

“Her şeyi bilen, hiçbir şey bilmez.”

Blog yazmak istiyorum diyenler için önerilerimiz bitmez. O kadar çok ayrıntı var ki, tek bir makale içerisinde tüm bunlara yer vermek okuyucuyu boğmaktan başka bir şey olmaz. Bundan sonraki süreçte blog yazmak istiyorum, diyenler için oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz içerikler paylaşmaya özen göstereceğiz. Blog açmak, blog yazmak konusunda çekinceli olanlar için güzel bir bilgilendirme olacağını düşünüyoruz.

Yazar: Yazar Olmak

Yazar Olmak, yazar ve yazar adayları için önemli ipuçları paylaşan, yazarların önerilerini okurlarına ileten bir platformdur.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.