Blog Nedir? Blog Nasıl Açılır?

Blog nedir sorusuna verilebilecek en güzel basit yanıt, insanların bildiklerini paylaştığı bir internet sitesidir, olacaktır. Blog yazmak, son dönemlerde oldukça popüler oldu. Blog yazarları, blog yazıları kaleme alarak muazzam kitlelere hitap edebiliyor, kimisi blog yazıları yazarak hiç hafife alınmayacak paralar kazanabiliyor. Gelin beraber blog nedir ve blog nasıl açılır sorularına yanıt arayalım.

Blog Nedir? Blog Servisleri Hakkında

Öncelikle blog isminin nereden geldiğine bakalım; Web ve Login sözcüklerinden türetilen (weB-LOGin) ve milyonlarca kişiye hitap etmenizi sağlayan blog, çağımızın en önemli bilgi paylaşım araçlarından birisi oldu. Blog yazmak, birçok yazarın ya da şairin blog yazarlığı yaparak tanınmasına vesile olurken, birçok gazetecinin de işini “sansürsüz” bir şekilde yapabilmesine olanak sağladı.

En çok kullanılan blog servisleri WordPress, Blogger ve Tumblr, milyonlarca insanın diledikleri gibi içerik oluşturmasına imkân veriyor. Fakat bu yazımda, internet’in %27’lik kısmına adeta “hükmeden” WordPress üzerinden devam edeceğim.

Blog yazmak ilk başlarda herhangi bir teknik bilgi birikimi gerektirmese de, blog yazarlığı yaparak para kazanmak ya da isminizi duyurmak istiyorsanız, biraz olsun teknik bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Sonuçta makale yazarak para kazanma işine giriyorsunuz ve arama motorları ile optimizasyon, içerik sağlamaktaki püf noktalar gibi bazı konuları bilmeniz gerekiyor. Makale Yazarlığı ve İnternetten Para Kazanma isimli makalemizde bundan söz etmiştik

Blog Nasıl Açılır?

Eğer derseniz ki ben bu işi zevk için yapacağım, o halde blog açmak için para ödemek istemeyeceksiniz. Bu noktada WordPress’in blog yazarlığı yapmak isteyenler için ücretsiz olarak sağladığı altyapıdan faydalanabilirsiniz. WordPress, ücretli ve ücretsiz olmak üzere (ücretsiz: .com, ücretli: .org) iki altyapıyla hizmet veriyor. Ücretsiz altyapıyı kullanarak hazır temalarla bir şablon oluşturabilir ve blog yazıları yayınlayabilirsiniz. Blog yazmak ve ücretsiz blog açmak oldukça basit ama dediğim gibi, bir konuda uzmanlaşıp bu konuda otorite sahibi olmak istiyorsanız, ücretsiz sürümle bunu başarmanız oldukça zor. Başaran var mı? Elbette, fakat bunun için çok çaba göstermeniz gerekiyor.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

  • WordPress.com’a gidip sağ üst köşedeki “Başlayın” sekmesine tıkladığınız zaman sizi aşağıdaki ekrana yönlendirecek, yönergeleri izleyin;

 #1 

blog-nedir-nasıl-açılır1

Blog nedir, blog nasıl açılır?

 

 #2 

blog-nedir-nasıl-açılır-2

Blog nedir, blog nasıl açılır?-2

 

 #3 

blog-nedir-nasıl-açılır-3

Blog nedir, blog nasıl açılır?-3

 

 #4 

blog-nedir-nasıl-açılır-4

Blog nedir, blog nasıl açılır?-4

 #5 

blog-nedir-nasıl-açılır-5

Blog nedir, blog nasıl açılır?-5

 

Blog açmak bu kadar basit ama elbette iş blog açmakla bitmiyor. Blog yazarlığı demek, belirli bir bilgi birikimini paylaşmak demek. Öncelikle blog yazıları için bilgi edinmeli, ardından bu bilgileri tamamen özgün bir makale olarak kaleme alarak paylaşmalısınız. Böylelikle blog nedir, blog nasıl açılık sorularına yanıt vermiş olduk.

Blog Konusunda Çok Önemli Uyarı

Blog yazarlığı, blog yazıları paylaşmak demek değildir. Kişisel blog açacaksanız, size önerim; BİR KONU ÜZERİNE YOĞUNLAŞIN. Her konuda biraz bir şey yazayım, okur sayım çok olur gibi bir yanılgıya düşmeyin. Unutmayın; her şeyi biliyorum diyen aslında hiçbir şey bilmez. Bu yüzden bir konuda uzmanlaşın. Örneğin, edebiyat konusunda  yazmak istiyorsanız, sadece edebiyat konusunda blog yazarlığı yapın. Eğer hem edebiyat, hem de teknoloji haberlerini yazarsanız, okurlarınız sizin sitenizi bir ya da iki kereden başka ziyaret etmeyecektir. Çünkü şöyle düşünün; siz bir teknoloji aşığısınız ve bir teknoloji bloğuna denk geliyorsunuz. Ama o da ne? İddia ya da iç çamaşırlarıyla ilgili yazılar da var ve yazıların birbirine oranı (sayı olarak) neredeyse aynı. Bu blog aklınızda kalıcı bir yer edinir mi? Bence edinmez.

Sözün özü, blog nedir, blog nasıl açılır konularını öğrenmek iyi bir blog yazarı olmak, kaliteli blog yazarlığı yapmak için yeterli değil. Freelance Yazarlık Nedir? ve Makale Yazarak Para Kazanma yazılarımızda bu konulardan bahsetmiştik. Eğer iyi bir blog sahibi olmak istiyorsanız, yukarıdaki makaleleri mutlaka okumanızı öneririm.


Ayrıca ilginizi çekebilir.

Yaratıcılık, edebiyat için oldukça önemli: Yaratıcılık ve Edebiyat

İddia ettikleri gibi mi?: Yazarlık Doğuştan Gelen Bir Yetenek mi?

Kulak arkası edilememesi gereken öneriler: Kitap Yazmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Tekrar kontrol etmenizde fayda var: Kitabınız Gerçekten Yayımlanmaya Hazır mı?

Oldukça açıklayıcı bir makaleyle bu soruya yanıt verdik: Kitap Bastırmak Neden Zor?

Hayati önem taşıyan bir konu: Kitap Dosyanızı Hangi Yayınevine Göndermelisiniz?

Ne kadar kazabilirsiniz, haklarınız neler, hemen öğrenin: Yazar Adayları İçin Kitap Telif Hakkı Bilgilendirmesi

Yazar: Rıfat Can Yardımcı

Kitap okuru, gamer, internet meraklısı. SEO hakkında öğrenmeye ve öğrendiklerimi paylaşmaya geldim.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

No Responses - Add Comment

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.