Okunması Gereken Bilim Kurgu Kitap Önerileri

Bu makale okunması gereken bilim kurgu kitap önerileri içermektedir.

Kitap Önermek Hakkında

Bir insanın kitap önerileri isteğine yanıt vermekte her zaman zorlanmışımdır. Çünkü kitap önermek, dipsiz bir kuyuya bakıp size istediniz çakıl taşının nerede olduğunu göstermek gibi olacaktır. Nitekim kitap önerileri denildiğinde önce bir endişe duyuyorum; ya hiç tarzı olmayan bir kitap önerirsem ve okumaktan tamamen soğursa? Ardından düşünmeye başlıyorum; kimi önersem? Sonra şanslıysa karşıdaki, tarzına göre, şanssızsa da ne yazık ki hiç okumayacağı bir tür…

Uzun kitap önerileri ardından insanlara beğenecekleri tarzda kitap önermenin bir yolunu buldum sayılır; önce “okuyup beğendiğin son üç kitap nedir?” diye soruyor ve bildiğim kadarıyla bu kitaplara yakın konusu olanları öneriyorum. Örneğin, birisi çıkıp “ben en son Pessoa, Kafka ve Saramago okudum,” derse o kişiye rahatlıkla Zweig, Golding, Hesse önerebiliyorum. Ama şu an size ne okuduğunuzu soramadığım için, kendimce bir liste yapıp kısa bir şekilde açıklamakla yetineceğim.

Kitap önerileri aslında çok mühim bir konu, bir çok insan önerdiğiniz kitaba göre bir alışkanlık sağlayabilir. Bir zaman sonra önerdiğiniz kitap türünü ya da yazarı sizden daha iyi kavrayacak ve derinlemesine okuma yapacak olan insanlarla karşılaşabilirsiniz ya da karşılaşmışsınızdır. Bu konu beni oldukça heyecanlandırıyor. Jack London önerdiğim bir genç arkadaşın tüm serisini alıp kitapların tamamını tek tek okuduğunu ve Ademden Önce (o zamanlar henüz okumamış, Martin Eden isimli eserini önermiştim) isimli eserini bana önerdiğini hatırlıyorum, nasıl da mutlu olmuştum. Böyle küçük mutluluklar insanı daha iyi kitaplar önermek için araştırma yapmaya ve belki de eskisinden daha çok okumaya itiyor.

Kitap önermek zor, diyorum ama bilim kurgu kitap önerileri, yani belirli bir konuya ilişkin kitaplar önermek daha da zor. Yine de aşağıdaki liste iyi bir başlangıç olacaktır.

Bilim Kurgu Kitap Önerileri;

1.Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin

bilim kurgu karanlığın sol eliSöz konusu Ursula olunca hangi kitabından başlamasam acaba diye düşünüyorum ama her seferinde kıl payıyla Karanlığın Sol Eli öne çıkıyor. Bir çok insan Mülksüz’ler isimli eserini bilse ve önerse de, bana kalırsa önce Karanlığın Sol Eli okunmalı. Mülksüzler daha ağır ilerliyor ve bana kalırsa daha kapalı bir kitap.

Eser, Kış isimli bir ülkede geçiyor. Bu ülkede bildiğimiz anlamda mevsimler yok; her zaman kış. Baş kahramanımız olan Elçi, Galaksiler Arası Birlik olan Ekümen’in isteğiyle dünyaya gönderilmiştir. Yapması gerekense, dünya yönetiminin topluluğa katılmasını sağlamaktır. Bu süreçte Anarşizm ve Komünizm ile yönetilen (?) ik ülkede bazı görüşmelerde bulunur ve gerek felsefik, gerek siyasal incelemeleri okuyucu bu görüşmelerde çok rahat görür.

Ayrıca bu dünyada cinsiyet yoktur, yazarın tabiriyle insanlar “Somer” yani cinsiyetsiz olarak adlandırılır.

Kitap hakkında daha fazla detay vermek istemiyorum ki vermeye kalksam binlerce kelimelik bir eleştiri yazmam, hatta kitabı yeniden okumam gerekebilir. Ama bilim kurgu hastaları eğer bu kitabı okumadıysa, hala neyi bekliyorsunuz, diye sormak istiyorum.

2. Mülksüzler, Ursula K. Le Guin

bilim kurgu mülksüzlerYazarın dünyasına baktığımız zaman Mülksüzler’de iki çeşit yönetim biçimi var; Anarşizm ve Kapitalizm. Urras kapitalizm’i, Annares ise Anarşizm’i temsiz ediyor. Her iki dünya da birbirlerinden oldukça farklıdır ve bu farklılıkları kahramanımız Shevek’in Annares’ten Urras’a yolculuğu esnasında gördüklerinden öğreniriz.

Kapitalizmin ruhumuza kadar işlediği bu dönemde, dönem yazarı olarak konuyu ele alışı gerçekten harika. Dil olarak yabancısı olanları biraz zorlayacak olsa da, okuyanda büyük etki bırakacağına eminim.

UYARI: Eğer bilim kurgu, distopya ya da ütopya içeren eserleri okumayı tercih etmiyorsanız, Mülksüzler gibi bir klasik bile sizi sıkabilir. Onlarca yorumda eser kötülenmiş ama ben bu kötülemelerin kitabı ya da yazarı anlamadıkları için yazıldığını düşünüyorum.

3. Biz, Yevgeni Zamyatin

bilim kurgu bizEn sevdiğim bilim kurgu ve distopya eserlerinden birisi olduğu için rahatlıkla bilim kurgu kitap önerileri listemde yer buluyor. Hatta bu kitap için distopyaların atası diyebiliriz. Zira Demir Ökçe, Cesur Yeni Dünya ve 1984 gibi kült eserler Biz’den esinlenildi diyorlar, olabilir de. Etkilenilmeyecek bir kitap değil.

Velinimet’in yönettiği bir tek Devlet’e konuğuz. Bu devlette bireyler yoktur; sayılar vardır. Ne kadar tanıdık değil mi? Tutkuları ve güdüleri bastırılmış olan insanlar, matematiksel bir denklemdeki gibi kesinlikle yaşamlarını sürdürmektedir. Artık doğaya bile boyun eğdirilmiş ve doğa, duvarın ardına sürülmüştür.

26. Yüzyıl’da geçen roman, Uzay hedefine ulaşmak için yapılan İntegral isimli uzay gemisinin fırlatılmasına günler kala hatıralarını not etmeye başlayan baş mimar D-503’ün, I-330’la karşılaşması ve hayal gücünü kullanması çerçevesinde geçer. Çünkü hayal gücü denilen şey bir hastalık çeşididir ve devlet, hayal gücünü insanlardan almadan hiçbir amacına ulaşamayacaktır.

Gayet akıcı ve sarsıcı bir eser.

4. 1984, George Orwell

bilim kurgu 1984Artık o kadar çok paylaşıldı ki, ne yazsam zaten biliyor olacaksınız ama yine de üzerinde durulması gereken bir eser.

George Orwell, 1948 yılında tamamladığı politik eserinde, totaliter iktidarı eleştirmektedir. Kitapta savaşların asıl nedeninin iktidarı korumaktan çok, iktidardaki insanların mevkilerini korumak için çıkardığı ve sürdürdüğü bir nevi korkutma aracı olduğunu çok rahat bir şekilde görüyoruz. Hatta bir yerde, savaşan iki devletin, uğruna savaştıkları toprak parçasını ele geçirmekten kaçındığına dahi şahit oluyoruz.

1984 isimli eserde toplum sert bir hiyerarşiyle sınıflandırılır ve bu hiyerarşinin en tepesinde Büyük Birader olarak literatürümüze giren karakter bulunmaktadır. Öyle ki, Büyük Birader her şeyi görür ve bilir.

Kitap, Doğruluk Bakanlığı’nda çalışan Wilson Smith üzerinden gitmektedir ve Okyanusya Devleti anlatılmaktadır. Smith, kendi halinde bir bireyken, tanıştığı kadınla cinsel birliktelik yaşamaya başlar. Toplumda cinsellik son bulmamış olsa da, cinsellik karşıtları adında bir dernekte gönüllü hizmet eden bu kadın, aslında derneği bir paravan olarak kullanmaktadır. Bundan sonraki süreçte her ikisi de yakalanır ve işkenceye uğrayarak yeniden uysal birer vatandaş haline gelir. Elbette neden işkenceye uğradıklarını, nasıl yakalandıklarını yazmayacağım, bu da sürpriz olsun.

Kitap, 2+2=5, çiftdüşün, yokkişi, tele-ekran, 2 dakikalık nefret seansları gibi bir çok kavramı bize kazandırmıştır.

5. Sineklerin Tanrısı, William Golding

*Bilim kurgu kitap önerileri listesinde görüp şaşırmayın; birçok insan bu eseri bilim kurgu olarak görmez. Büyük ihtimalle haklılar da. Yine de listeye eklemek istedim.

bilim kurgu sineklerin tanrısıIssız bir adaya düşen okul çocuklarının zamanla nasıl korkunç bireyler olduğunu anlatır. Aslında hepsi en başlarda gayet yapıcı ve örnek bir düzen kurmak isterken, zamanla git gide çirkin bir totalitarizm halini alan küçük yönetimi, insanlar arasındaki ilişkiler aracılığıyla anlatır. Yazar, Mercan Adası benzeri bir dünya kurmuştur ama bu dünyada bildiğimiz anlamda bir güzellik yoktur.

Golding, büyük bir düşünürdü. Kitabın ana konusu da liderlik psikolojisiyle alakalıydı bana göre. Kitaba göre liderlik iç güdüsü her insan da vardı ve yalnızca bunun ortaya çıkması gerekiyordu. Lider olmak için dost kazanmak ve düşman eksiltmek için ne gerekiyorsa yapılabileceğinin çok açık bir şekilde kaleme alınmış hali olan Sineklerin Tanrısı, kült ve okunması gereken romanlardan birisi.

Ne kadar masum olursak olalım, çocuklar kadar olamayız. Bu kitapta da aslında, söz konusu çıkarlar ya da liderlik olduğunda, insan doğasının çocuk ya da yetişkin ayırt etmeden işlemeye devam ettiğini görebiliyoruz.

6. Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, Silmarillion, J. R. R. Tolkien

bilim kurgu - yüzüklerin efendisiAslında pek söz etmeye gerek yok, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’ni artık bilmeyen çok az kişi var. Silmarillion’dan söz etsem yeter diye düşünüyorum.

“Eru, vardı, Illuvatar derlerdi adına.” Diye başlayıp, Orta dünyanın tarihini Yaratıcı Eru’dan başlayarak ele alan kitapta gördüğümüz üzere, aslında çıkan toplam altı film, bir kitabın yarısı bile değilmiş. Yüzüklerin Efendisi’nde dakikalarca süren bir savaş, Silmarillion’da yalnızca bir sayfada anlatılıyor!

Kitap hakkında anlatılacak o kadar şey var ki, buna asla cesaret edemem. Çünkü inanın bana, “Yeni bir dil yaratmış adam” övgüsünden yüzlerce daha fazlası var bu kitapta. Büsbütün, eksiksiz bir evren yaratmış Tolkien.

7. Frank Herbert – Dune

dune kitap ile ilgili görsel sonucuEğer okumadıysanız, emin olun Dune gibi çok çok az kitap okumuşsunuzdur. Arka kapak yazısını iletsem sanırım yeterli olur;

Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka kitap yok.”

Arthur C. Clarke

Yukarıdaki arka kapak yazısı, bilim kurgu türünün en büyük yazarlarından birisi olan, Çocukluğun Sonu, 2001: Bir Uzay Destanı, İmparator Dünya gibi eserlerin sahibi tarafından yazıldığında bir başka anlam ifade ediyor. Ve kitabı okurken görüyorsunuz ki söylediği doğru; Yüzüklerin Efendisi ile yarışabilecek seviyede harika bir eser! Çok uzun bir seri ve ben ilk kitabında olmama rağmen tüm seriyi öneriyorum! Bilim kurgu kitap önerileri denildiğinde artık ilk sırayı Dune, alıyor benim için.

Bilim kurgu kitap önerileri şimdilik bu kadar, vakit buldukça kitap önerileri konusunu genişleteceğim.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Ütopya ve Distopya Nedir? Kitap ve Film Önerileri

Kitap Önerileri Nasıl Yapılmalıdır? Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

2016 En İyi Kitaplar Listesi (En Popüler Kitaplar)

Yaşar Kemal’in Önerdiği Kitaplar

Hasan Ali Toptaş’tan Yazar Adaylarına Öğütler ve Kitap Önerileri

Deneme Nedir? Deneme Örnekleri Nelerdir?

Sabahattin Ali Kitapları Listesi

Emre Kongar – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

Yazar: Baturalp İlkay Gülten

Odyometrist. Anı Hırsızı isimli öykü kitabının yazarı. YazarOlmak.com'da yazar ve yazar adaylarıyla beraber kendini geliştirmeye çalışan bir gönüllü.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.