Baturalp İlkay Gülten – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

5 Soru İle “Yazar Olmak” serisinin ikinci konuğu Baturalp İlkay Gülten. 

Baturalp İlkay Gülten Kimdir?

İstanbul, Üsküdar doğumlu. Okan Üniversitesi Odyometri Bölümü mezunu, Odyometrist. Küçük yaşlarından itibaren savunma sanatlarına ve edebiyata ilgili. 

Başta Kuledibi Dergi ve Peyniraltı Edebiyatı olmak üzere birçok dergi ve fanzine yazar olarak katkıda bulundu. 2015 yılında Anı Hırsızı isimli öykü kitabı yayımlandı.

Yazar Olmak kurucularından olan Baturalp İlkay Gülten, genel olarak öykü kaleme almaktadır.

5 Soru İle “Yazar Olmak”

1. Yazar kelimesini sözlük manası dışında nasıl tanımlarsınız?

Bana göre yazar, içinde yaşadığı toplumu iyi analiz edip yorumlayan, empati yeteneği ve hayal gücü gelişmiş, öğrenmeye ve öğretmeye açık kişidir.

2. Sizce bir yazarın kalemini güçlü kılan en önemli etken nedir?

Bu dönemde kesinlikle cesaretidir. Görüyoruz ki artan baskı sebebiyle düşüncelerini dile getirmekten korkan yazar sayısı, düşüncelerini dile getirenlere kıyasla epey fazla. Eğer cesaret dışında ne olur, diye sorulsa yanıtım şöyle olurdu; daha iyi nasıl yazarım diye düşünmesi ve kalemini her gün geliştirmesi.

3. Bir yazar neyi çok iyi yapmalı, neyi hiç yapmamalıdır?

Çok iyi yapması gereken, gelecekte yaşayabilmektir; yüz yıllar sonrası için yazmalıdır. Hiç yapmaması gereken de, geçmişe tıkılıp kalmaktır. Burada kastım, büyük yazarları taklit etmek yerine onların attıkları temelin üzerine bir şeyler ekleyebilmektir.

4. Sizce 2017 yılı itibariyle Türk Edebiyatı’nın durumu ardımızda bıraktığımız 50 yıla göre iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor?

Hem iyiye hem de kötüye gidiyor diyebilirim. Eski eserleri okuyup yazarları araştırdığımda, o dönem az yazar ama daha çok kaliteli eser olduğunu görüyorum. Şimdilerde çok yazar ama daha az kaliteli eser var. Fakat edebiyata ilgi, şimdilerde o günlerden daha fazla.

Burada bir konuya değinmek istiyorum; bir yazar dönemimiz yazarlarına eleştiride bulunmuştu (sanırım Nuri Pakdil’di) ve bu eleştirisinde son derece haklıydı. Hatırladığım kadarıyla eleştirisi, kendi dönemlerinde yazarların birbirlerinin kitaplarını okuyup eleştirdiklerini ama şimdiki dönem yazarlarının birbirlerini görmezden geldikleri yönündeydi. Bana kalırsa bu eleştiri oldukça yerinde. Nuri Pakdil’in bu önemli söylemini üzerime alınıp, birçok eseri alıp, yazarına eleştiri yapmaya çalıştım. Fakat eleştiriyi kaldırmakta biraz zorlanan bir nesil olduğumuz için, artık yalnızca tanıdıklarımın eserlerini eleştiriyorum.

5. Son olarak, yazar ve yazar adaylarına önerileriniz nelerdir?

Bir yazar adayına önerilebilecek en güzel şey “daha fazla okuması” olacaktır. Elbette bir de vazgeçmemesi.

5 Soru İle “Yazar Olmak” – Baturalp İlkay Gülten


Yazar Olmak ekibi


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Emre Kongar – 5 Soru İle “Yazar Olmak”

İntihar Eden Yazarlar ve Hayatları

Ütopya ve Distopya Nedir? Kitap ve Film Önerileri

Deneme Nedir? Deneme Özellikleri Nelerdir?

Senaryo Nasıl Yazılır? Senaryo Örnekleri

Hikaye Nedir? Hikaye Özellikleri

Roman Nedir? Nasıl Yazılır?

Yayınevleri Tarafından Reddedilen Yazarlar

Beat Kuşağı Nedir? Beat Kuşağı Yazarları

Edebiyat Nedir? Türk ve Dünya Edebiyatı

Divan Edebiyatı Nedir? Divan Edebiyatı Şairleri

Yazar: Yazar Olmak

Yazar Olmak, yazar ve yazar adayları için önemli ipuçları paylaşan, yazarların önerilerini okurlarına ileten bir platformdur.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Nasıl yazar olunur? Kitap yayımlatmak neden zor? Bir öykü kaleme alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Başarılı yazarların yazar adaylarına önerileri nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, cevapları e-posta kutunuza gelsin.

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.

One Response - Add Comment

Yorum Yazın

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Hiçbir Şeyi Kaçırmayın

Öğrenme isteğiyle dolu olanların arasına katılın

Abonelik için teşekkürler

Bir şeyler yanlış gitti.